Üniversite okumak ne kadar maliyetli?

@Bloodlinee Aynı şeyden mi bahsediyoruz? Arkadaş ortamı ister istemez acımasızdır. Hiçbir şeye bir kuruş harcamam diyen kişi sadece derse gider gelir, hiçbir şey yaşamadan üniversiteyi bitirir. Müşteri olunan noktayı kaçırdım galiba. Yurt ve harç bir yana, sosyal yaşam daha büyük dert. Notlar, alınması gereken eğitim kitapları, etkinlikler, kişisel bakım gibi sürüyle şey dert olacak her yetişkinliğe giren üniversite öğrencisinin başına.

Mesele karton kahveye 50₺ vermek değil. Üniversite hayatında yapacağın en büyük hata sürekli pc başında vakit geçirmek olur. Sosyalleşmen senin mental sağlığını korur. İnsanları ve hayatı daha iyi tanımanı sağlar. Tabi arada pc ile güzel vakit geçirmen sorun değil.
@Gdjer372 Üniversiteyi yaşamadan gereksiz masraf yaparsınız o mantıkla. Kahveye para verme, yemeğe para verme, insanlara katılma, etklinliğe gitme, yazın festival kovalama vs. Ne anladın bu işten zaten. O üniversite olmuyor. Lise 5-6 gibi devam edecekseniz bu konuya da ihtiyacınız yok. Gidip gelin sadece derslere. Barınma ve basit gıda dışında masrafınız olmaz.
Yani kafelerde boş ortamlarda haftada 500 600 lira harcamak akıl işi değil. Arkadaşlarla tabiki gezilir, basketbol oynanır, bisiklet turu yapılır, bir yerlere gidilir...vs. Ama kafe gibi boş ortamlarda para harcamak istemediğimi belirttim ben.

Yani kafelerde boş ortamlarda haftada 500 600 lira harcamak akıl işi değil. Arkadaşlarla tabiki gezilir, basketbol oynanır, bisiklet turu yapılır, bir yerlere gidilir...vs. Ama kafe gibi boş ortamlarda para harcamak istemediğimi belirttim ben.
O senin tercihin ama olaya sadece kafe olarak bakma. Herhangi bir etkinlik için belli bir harcama yapman gerekir. Basketbol için gerekmese de halı saha için bile para harcıyorsun.

@Bloodlinee Aynı şeyden mi bahsediyoruz? Arkadaş ortamı ister istemez acımasızdır. Hiçbir şeye bir kuruş harcamam diyen kişi sadece derse gider gelir, hiçbir şey yaşamadan üniversiteyi bitirir. Müşteri olunan noktayı kaçırdım galiba. Yurt ve harç bir yana, sosyal yaşam daha büyük dert. Notlar, alınması gereken eğitim kitapları, etkinlikler, kişisel bakım gibi sürüyle şey dert olacak her yetişkinliğe giren üniversite öğrencisinin başına.
Valla bilmiyorum ben sıkıldım kendimi kelepçe takılmış bir insan gibi hissediyorum bu dünyada. 2 bir şey yesem dışarda 100 TL gidiyor zaten ev arasan emlakçılar okul açıldı diye uçurdu fiyatları açığa geçecektim hukuk da açık yok.

@Gdjer372 Kafede oturmak hiçbir şey yapılmadığında yapılan bir şey. Siz üniversiteye başlayınca fark edersiniz. Edemezseniz de bittikten sonra fark edersiniz ve dert yanarsınız sadece. Bize soru sorup da akıl işi değil diyemezsiniz çünkü her türlüsünü yaşadık. Kafede oturmak berbat 2'si bir arada kahvesine verilen paradan başka şeyler içerir. Sosyalleşmek de üniversitenin bir parçasıdır.

Açıkçası söylediğin gibi yaşarsan sana 1000 tl bile yeter ama pratikte böyle olmuyor yeri gelecek okulda ekstra harcamalar çıkacak, arkadaş ortamında birlikte birşeyler yapacaksınız. Toplu yemek söylenecek. En basitinden kıyafet ihtiyacınız olursa bile ekonominiz o ay mahvolur.

Ne gibi masraflar var mesela? Aklınıza gelenleri yazar mısınız?
Eve çıkarlarsa; kira, ev giderleri, faturalar, ulaşım, gıda, eğitim ücretleri, kitap masrafları, giyim, sosyal aktivite, telefon-internet-abonelik giderleri, diğer masraflar...
Aklıma gelenler bu kadar şu an.

Yeni konular

Geri
Yukarı