Üniversite okumak ne kadar mantıklı?

Timur58

Hectopat
Makaleler
1
Merhabalar, şu an mezun kalmış biriyim ve tarih bölümü okumak istiyorum ama niyese işsiz kalma kaygısı var bende. Aslında hedefim akademisyenlik olmak sanki ileride işsiz kalma hissi var. Tarih bölümü okumak acaba ne kadar mantıklı?

Şu anda bunu söylemek çok zor. Z Kuşağı olarak teknoloji gelişimi çarpanının çok hızlı arttığı bir döneme giriş yapıyoruz. İnsanlığın taş devrinden bilgi devrine geçmesinin tam ortasındayız. Birçok yeni meslek ortaya çıkacak ve birçoğu da yok olacak. Sözel birçok iş disiplininin yok olacağını düşünüyorum. Özellikle bilim ve mühendislik gibi sayısal iş disiplinlerinin ise revaçta olacağını ön görüyorum.

Üniversite okumanın benim için doğru olmadığını üniversitenin üçüncü yılında anladım. Çocukluğumdan beri mühendis olmak istiyorum ve mühendisliğe de çok ilgiliyim. Ancak günümüz Türkiye'sinde mezun olduktan sonra iş imkanı olmadığını fark ettim. Hayatıma dair yanlış bir tercih yapmak istemediğim için hala üniversiteye devam ediyorum ancak mezun olduktan sonra Türkiye'de çalışacağımı ya da çalışabileceğimi düşünmüyorum. Eğer Türkiye'deki en iyi okulların en iyi bölümlerinden birini tercih etmeyeceksen ve bu bölümler ilgini çeken bölümler değilse üniversite okumayı tavsiye etmem. Sonuç olarak burslu ya da devlet üniversitesinde de okuyor olsan ciddi miktarda para harcıyorsun eğitimin için. İlgini çekmeyen ve yaşadığımız ülkede iş imkanı olmayan bölümleri okumak yerine bu parayı yeni bir iş kurmak için sermaye yapmak bana çok daha mantıklı geliyor. Ancak üniversite ortamı da insanı ciddi anlamda olgunlaştırıyor bu da bir gerçek.

Yeni konular

Geri
Yukarı