Üniversite okumak ne kadar maliyetli?

Kafam çok karışık mantıklı düşünmek gerekirse ne mantıklısı açıktan okumak ama duygusal düşünmeye gelince insan okulda da gitmek istiyor evde her gün aynı şeyleri yaparak insan bunalır diye düşünüyorum şu an bilgisayar programcılığı okuyorum seneye muhtemelen lisans geçeceğim bunu açıktan mı okusam yoksa örgün mü gitsem bilemiyorum mantıklı olanı seçersem 2 sene daha evde bunalırım diye korkuyorum neyse su akar yolunu bulur inşallah.
Gelir elde etme yolu bulmaya çalışın. Kendinizi kesinlikle eve kapatmayın programcılık okuyormuşsunuz ileride bu mesleği yapacaksanız insanlarla beraber çalışmalısınız birlikte projeler yapmalısınız, bunun için en iyi ortam üniversitede sağlanıyor. Yazılım mühendisliği okurken freelance olarak iş alan insanlar var kendinizi iş alabilecek yönde geliştirebilirsiniz.

Dostum sırf bu yüzden ben de yaşadığım şehirde okumaya, burada kazanmaya çalışacağım. İnan durumlar iyi olsa ülke olarak ben de isterdim gideyim Eskişehir'de okuyayım, Samsun'da okuyayım ama ah işte, nasip. Bence yaşadığın şehirde oku, aileye fazla yük biner yoksa. Ha eğer ailenin geliri 15k civarında ise ve çocuk sayısı da 3'ten fazla değilse belki pek yük olmaz ama diğer şekillerde yük olursun ve bundan sen de memnun olmazsın emin ol.

Gelir elde etme yolu bulmaya çalışın. Kendinizi kesinlikle eve kapatmayın programcılık okuyormuşsunuz ileride bu mesleği yapacaksanız insanlarla beraber çalışmalısınız birlikte projeler yapmalısınız, bunun için en iyi ortam üniversitede sağlanıyor. Yazılım mühendisliği okurken freelance olarak iş alan insanlar var kendinizi iş alabilecek yönde geliştirebilirsiniz.

Hocam ortam istendi mi inanın her türlü yerde bulunuyor Discord da bir sürü yazılım grupları var oralardan bile birkaç kişi ile tanışıp proje yapılabilir hiç olmadı public projeler var onlara bile katılabiliriz benim ortamdan kastım biraz daha başı boş bir şekilde takılmaktı. Lise bölümümü sayısal seçtim bundan dolayı karşıma hep zor bölümler geliyor :D şöyle bir düşündüm de ihtiyacım olan sanırım işletme tarzı bomboş bölümler ama o bölümlerde de okusaydım şimdiki olduğum konumda olamazdım hayat bir şekilde seni götürüyor eğer imkan olursa beğendim bir yeri tutturusam gitmeyi düşünüyorum olmazsa mantıklı olan seçeneği seçeceğim bugün bir arkadaşımlak konuştum sırf kaldığı yurta 2500 TL para veriyormuş benim bunu karşılamam güç ve kazanç zarar analizi yapmak gerekirse hiç gerek yok o kadar paralara neyse ileride yine konu açarım teşekkürler :)
Dostum sırf bu yüzden ben de yaşadığım şehirde okumaya, burada kazanmaya çalışacağım. İnan durumlar iyi olsa ülke olarak ben de isterdim gideyim Eskişehir'de okuyayım, Samsun'da okuyayım ama ah işte, nasip. Bence yaşadığın şehirde oku, aileye fazla yük biner yoksa. Ha eğer ailenin geliri 15k civarında ise ve çocuk sayısı da 3'ten fazla değilse belki pek yük olmaz ama diğer şekillerde yük olursun ve bundan sen de memnun olmazsın emin ol.

Dediğin dezavantajların hepsi bende var ondan dolayı bazen diyorum niye bu kadar kasıyorum oku gitsin işte gerçekten büyüklerimizin dediği gibi şimdi hayatta dert ettiğimiz şeyler ileride sadece gülünç bir durum oluyor mantıklı neyse onu yapmak gerekiyor. Ekonomi gerçekten çok kötü bir halde 2023 de iyi olacağını düşünmüyorum 2024 de ise ABD seçimleri var ve büyük miktarda faiz arttıracaklar bunun da bize iyilik getireceğini düşünmüyorum yani ekoniminin düzeleceği falan yok neyse hallolur.

Yeni konular

Geri
Yukarı