Üniversite Okunmalı mıdır?

T4PFER V2

Zeptopat
Daha fazla  
Selamlar.
TYT çalışmaya başlayalı neredeyse 3 hafta olacak ve günde 5 saat falan çalışıyorum. (11. sınıfa geçtim.)
Ders çalışmayı sevenler nasıl seviyor anlamıyorum ama ben ders çalışmaktan gerçekten nefret ediyorum.
Ve biliyorum ki bu ülkede sayılı üniversiteler haricinde elime mesleğimi alsam da açıkta kalma ihtimalim yüksek -ki zaten düşündüğüm bölüm ÇOMÜ'de bile 480 puan-
Artık üniversite okumak pek mantıklı gelmiyor.
Üniversite okunmalı mıdır?
Üniversite okumadan ne gibi meslekler yapabilirim?
Dil öğrenme konusunda aşırı bir yatkınlığım var ve yeni dilleri öğrenmeyi seviyorum. Acaba İngilizce ve Rusça kombosu mu yapsam diye düşünüyorum. Antalya gibi bir yerde tercümanlık güzel bir seçim olabilir.
Ya da tur rehberliği de mantıklı geliyor.
Not: Derslerim çalışınca iyi ama sevmediğin şeyi yapmak da...

Son düzenleyen: Moderatör:
İyi bir üniversite de okumak gayet mantıklı. Tur rehberliği hayalin varsa gidip şimdiden bahsettiğin diller için kurslara yazılabilir ve üniversitede de turizm okuyabilirsin.

İyi bir üniversite de okumak gayet mantıklı. Tur rehberliği hayalin varsa gidip şimdiden bahsettiğin diller için kurslara yazılabilir ve üniversitede de turizm okuyabilirsin.
Aslında bilgisayar mühendisi olmak istiyordum. Ama şöyle bir sorun var ki benim yaşındakilerin yarısından çoğunun hedefi bu.
Ayrıca tanıdığım bilgisayar mühendislerinin var ve işlerinden sıkılmış gibi duruyorlar. Bir zamandan sonra sıkılacaksam ne anlamı var ki.
Monoton olmayan bir iş olsa daha iyi olur diye düşündüm.
Ama bir yandan da ailem okumamı istiyor derslerim iyi olduğu için. Ama gerçekten ders çalışmayı hiç sevmiyorum.

Aslında bilgisayar mühendisi olmak istiyordum. Ama şöyle bir sorun var ki benim yaşındakilerin yarısından çoğunun hedefi bu.
Ayrıca tanıdığım bilgisayar mühendislerinin var ve işlerinden sıkılmış gibi duruyorlar. Bir zamandan sonra sıkılacaksam ne anlamı var ki.
Ama bir yandan da ailem okumamı istiyor derslerim iyi olduğu için. Ama gerçekten ders çalışmayı hiç sevmiyorum.
Zaten bu bilgisayar mühendisliği ve yazılım mühendisliği gibi meslekler sosyal medya da motivasyon videolarında anlatıldığı gibi değil. En azından çoğu böyle değil. Asgari ücret+yol+yemekle çalışan kaç tane adam vardır kim bilir ya da şirkette neredeyse canı çıkacak olan. Gerçi hiçbir meslek öyle sosyal medya da anlatıldığı gibi değil. Bazı mühendisler ise gerçekten güzel şartlar altında güzel yaşamlar sürüyorlar. Buda tamamen sende bitiyor. Üniversiteyi dümdüz okuyup bitirirsen 1. seçenekteki gibi olman yüksek. Gidip üniversitende belli başlı projelere atarsan son dediğim gibi bir yaşam sürebilirsin.

Yine de şimdiden ders çalışmayı sevmiyorsanız bahsettiğin bölümde ders çalışmaktan dolayı okulu bile bırakabilirsin. Gerçekten üniversite çok daha ağırdır.

Ben olsam berber/kuaför olurdum eğer amacım para kazanmaksa. Üniversite para değil kişilik kazandırır. Bu kişiliğinle becerebilirsen para kazanabilirsin. Amacın para kazanmaksa bir saniye bile okumayı düşünme. Zenginlerin hiçbiri okumuş kişiler değil ya da okudukları ile zengin olanlar değil.

Turizm rehberliği önermiyorum, sebebi de turizm rehberi olmak için turizm rehberliği bölümü bitirmene gerek yok. Turizm rehberliğinden ziyade iyi bir üniversitede tercümanlık düşünülebilir.

Bilgisayarlara ilgin varsa bilgisayar mühendisliği okumanı tavsiye ederim. Ayrıca iyi bir üniversitede okumak zorundayım diye bir düşünce yapına girmeni doğru bulmuyorum. Önemli olan kendini ne kadar geliştirdiğindir bence. Eğer kendi bilgilerini güncellemeyi seven biriysen bilgisayar mühendisliğinden sıkılacağını düşünmüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı