Üniversite olmadan yazılımcı olmak

Tecrübe olmadan çuvallarsınız. İşte üniversite eğitimi bunlar için var, vizyonunuz maalesef ki fazlasıyla gelişmeye ihtiyaç duyuyor. Çok dar bakıyorsunuz, belki de hayalperest.
Türkiyedeki eğitim sistemi sadece zamanımızı çalmak için var araştırmadım fakat büyük şirketler eğitim diploması olmadan bizleri teste sokarak işe alıyorlardır bir arkadaş google'ın üniversite diploması istemediğini belirtti 4 veya 5 senemi üniversiteye vereceğime bu süreyi sadece yazılımcılığa adarsam büyük şirketlerde kariyer edinebilirim

Özellikleri nelerdir, merak ettim mahsuru yoksa.
Asus rog strix scar 18

Türkiye'deki eğitim sistemi sadece zamanımızı çalmak için var araştırmadım fakat büyük şirketler eğitim diploması olmadan bizleri teste sokarak işe alıyorlardırç
Ezbere konuşmayın. Diploman yoksa büyük bir şirket hele, yüzüne bakmaz. Ek oalrak Türkiye'de okuduğuna değecek pek çok üniversite var.

bir arkadaş Google'ın üniversite diploması istemediğini belirtti 4 veya 5 senemi üniversiteye vereceğime bu süreyi sadece yazılımcılığa adarsam büyük şirketlerde kariyer edinebilirim.
Güzel hayal. Ama hayal.

Eğitim sistemini eleştirmek üzgünüm ki sana katkı sağlamaz. Senin yaptığın çalışmayı diplomalı arkadaşların da yapacak çünkü. Onlar senden maalesef diploma farkıyla önde olacaklar. Sektör artık öyle bir hal aldı ki, eğer gerçekten bu kadar büyük idealleri olan bir kişiysen ve hedefin büyük şirketler ise sadece üniversite değil; ODTÜ, YTÜ gibi üniversitelerin diploması aranıyor. Arkadaşının sana böyle olmadığını söylemesi maalesef gerçekleri değiştirmiyor.

Türkiye'deki eğitim sistemi sadece zamanımızı çalmak için var araştırmadım fakat büyük şirketler eğitim diploması olmadan bizleri teste sokarak işe alıyorlardır bir arkadaş Google'ın üniversite diploması istemediğini belirtti 4 veya 5 senemi üniversiteye vereceğime bu süreyi sadece yazılımcılığa adarsam büyük şirketlerde kariyer edinebilirim.

ASUS ROG STRIX Scar 18.

Liseyi dogru dürüst okumamışsın gitmedigin üniversiteye zaman çalmak diyorsun. Hayat o kadar kolay degil.

Eskiden diplomasız iş yapanlar var mıydı? Vardı. Çünkü o zamanlar üniversitelerde yazılım bölümü yoktu sadece bilgisayar mühendisliği bölümü vardı ve o kadar gözde bir bölüm değildi dolayısıyla yazılım ile uğraşan kişiler genellikle eğitime devam etmeyip sektöre girdiler ama şu an bütün okullarda yazılım mühendisliği bölümleri açıldı sektöre inanılmaz sayıda mezun pompalıyorlar, firmalarda lisans mezunu elemanları alıyorlar, lisans mezunu kişilere iş veriyorlar. Evet güzel bir portföyün varsa hala iş bulabilirsin, iş kurabilirsin ama onbinde birlik bir kişi olman gerek onun için.

Edit: Bir de eğitim sistemini küçümsemişsin. ASELSAN'da hiç açık öğretim lise mezunu bulamazsın alayı İTÜ, ODTÜ öğrencileri, yurt dışına göç edebilenlerin neredeyse tamamı üniversite mezunu ve iyi okul mezunları, mühendisler, doktorlar vb. ama evet Türkiye'de eğitim zaman kaybı 🤡.

Hocam komiksin falan demeyin şimdi gider motivasyon videoları izler orada "komiksin dediler, yapamazsın dediler" cümleleri ile gaza gelip hayatını mahveder :D
Bence çok dar bir zihin yapınız var hayatta herkes üniversite okuyarak zengin olmuyor kendi eğitimini kendi oluşturanlar'da var güzel bir disiplin ve öz istekle inanın her şeyi yapabiliriz hayat iki zenginin zamanınızı çalmak için yaptığı beton binalardan ibaret değil.

Bence çok dar bir zihin yapınız var hayatta herkes üniversite okuyarak zengin olmuyor kendi eğitimini kendi oluşturanlar'da var güzel bir disiplin ve öz istekle inanın her şeyi yapabiliriz hayat iki zenginin zamanınızı çalmak için yaptığı beton binalardan ibaret değil.

Üniversite okuyarak zengin olursun demedik ki? Ama dediğin iş için üniversite okuman gerekli.

Desen ki ben e ticarete gireceğim, kimse de demez ki üniversite okumadan olmaz.

Siz istediklerinizi duymaya gelmişsiniz, gerçekleri değil.

Bu bilgileri sana lucifer mi veriyor yoksa kiralık arabalarla gezen Batu Z mi ya da laptolu Amerikalı da olabilir. Komik birisin. A101 kariyerinde başarılar dilerim.

Yeni konular

Geri
Yukarı