Üniversite sınavına hazırlanırken programlamaya başlamak mantıklı mıdır?

ScoopsAhoy

Hectopat
Yer
Bursa, Türkiye
Daha fazla  
11. sınıf öğrencisiyim, şimdiden TYT çalışmaya başladım. Hedefimi kazanmak için gece gündüz, var gücümle çalışıyorum. Hafta sonları sabahtan akşama kadar çalıştığım için akşam saat 8'den sonrası bana kalıyor. Sizce o zamanlarımı oyun/dizi vs. yaparak mı değerlendireyim yoksa programlamaya mı başlayayım? Benim ders çalışma akışımı nasıl değiştirir, bozar mı yoksa aksine bana bir şeyler mi katar? Sizin de yorumlarınızı almak isterim. 11. sınıf öncesi biraz da olsa HTML, JavaScript vs. öğrenmeye çalışmıştım.

Eğer ders çalışmaktan yorulmuyor isen bakabilirsin ama üniversite hayatında zaten çok fazla yazılım öğrenecek boş zamanın olacak. Bence bu 2 yıl sınavına odaklan ve kendini bir de yazılımla yorma.

İlla bakacağım diyorsan giriş seviyesinde(değişkenler, döngüler, şart ifadeleri vs.) öğren sadece.

Bu kadar sıkı çalışmana gerek yok. Çabuk sıkılırsın, sıkılmasan bile kendine zaman ayırmamandan ötürü performansında düşüş olur. Düzenli ve planlı çalış gerisi önemli değil, istersen oyun da oyna dışarı da çık dolaş fark etmez. Sabahtan akşama gece gündüz var gücünle ancak bir yere kadar devam edebilirsin. 3-4 Saat ders çalışmak idealdir bana kalırsa, 1-2 saat de programlama bakarsan üniversiteye başladığında çoğu insana karşı avantajın olmuş olur.

Meslek lisesi okumuyorsanız şimdilik HTML JavaScript öğrenmeniz ise yaramaz. Meslek lisesinde bitirme ödevi için HTML lazım oluyor. Asıl iş CSS ve JavaScript ile başlıyor. Üniversiteyi kazanın ondan sonra aynı anda 3-4 tane programlama dili öğreneceksiniz.

Meslek lisesi okumuyorsanız şimdilik HTML JavaScript öğrenmeniz ise yaramaz. Meslek lisesinde bitirme ödevi için HTML lazım oluyor. Asıl iş CSS ve JavaScript ile başlıyor. Üniversiteyi kazanın ondan sonra aynı anda 3-4 tane programlama dili öğreneceksiniz.
Anadolu L,isesi öğrencisiyim. Şimdiden azıcık başlayacağım sanırım (kendimi yormadan/sıkmadan) sonra üniversitede daha çok öğreniyim. Değerli cevaplarınız için teşekkürler.

Anadolu L, isesi öğrencisiyim. Şimdiden azıcık başlayacağım sanırım (kendimi yormadan/sıkmadan) sonra üniversitede daha çok öğreneyim. Değerli cevaplarınız için teşekkürler.

Anadolu lisesi öğrencisi iseniz derslerinize odaklanın üniversiteye başladıktan sonra ilginize göre programlama dili seçip öğrenmeye başlarsınız.

Kendini rahatlatma biçimin şu anda programlama öğrenmek olmasın derim çünkü bu iş de uzun uğraş ve yorgunluktan arındırılmış bir kafa istiyor. Şahsen ben tercih olarak ikisiyle de ilgilenmek istedim ancak yazılım tarafı tamamen hayalim olduğu için dersin önüne geçti. En basitinden yazılımla uğraşmasaydım daha iyi bir üniversiteye gitmem olasıydı. Ancak şu an da çok mutluyum. Hayattan istediklerinle alakalı biraz da. Umarım gönlüne olur her şey.

Geri
Yukarı