Üniversitede devamsızlıktan tüm derslerden kalmak

Straain0

Centipat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Bir sorunum var ve yardıma ihtiyacım var. Bilen birine sormadığım sürece öğrenebileceğim bir şey de değil.

Bu sene üniversiteye gideceğim ancak maddi durumum yetersiz olduğu için gidemiyorum. Kayıtı dondurabilirim evet ama KYK kredisine de ihtiyacım var, dolayısıyla dondurmak istemiyorum. Yani aklımda tüm derslerden kalıp sınıf tekrarı yapmak gibi bir şey var ama ortalamam etkilenir diye korkuyorum çünkü DGS'ye gireceğim ve not ortalamasının yüksek olmasına ihtiyacım var. Kısacası dondurmak istemiyorum ama not ortalamasının etkilenmesini de istemiyorum. Not sistemi nasıl çalışıyor, beni bir aydınlatır mısınız?

Hocalara mail atıp derslere gidemeyeceğini söyle. Anlayış gösterenler olur bir şekilde ders materyalleri ile dersi geçmeye çalışırsın ama ortalaman hiç yüksek olmaz böyle. Bazılarından da kalırsın. 4 yıl içinde 2 yıllık bölümü bitirmek zorundasın yoksa atılıyorsun bunu da ekleyeyim. O yüzden geçebildiğin kadarını geçmeye çalış en kötü ihtimalle not yükseltmek için tekrar dersi alttan alırsın. Not sistemi çok karışık kredi sistemi var bazı dersler daha önemlidir not ortalamasını daha çok etkiler bazıları daha az. Yüksek kredili derslere sıkı çalışman gerekir yani. Yine de ortalaman düşük olursa DGS'de şansın yok çünkü kontenjan az açılıyor. Benim sana yapabileceğim tek öneri hazır okuyorken ve 2. üniversite kayıtları bitmemişken Anadolu, Ata ya da İstanbul AÖF okuman. Kayıt yenileme ücreti bir aylık kredi parası desek idare edebilirsin sanırım. Böylece bunu bitiremesen de AÖF'ten bir üniversite bitirip onun yüksek ortalaması ile DGS ile 4 yıllık okuyabilirsin. Örnek olarak: Adalet okuyup DGS ile hukuk fakültesine girersin. Bilgisayar Programcılığı okuyup yazılım ya da bilgisayar mühendisliğine girersin.

Hocalara mail atıp derslere gidemeyeceğini söyle. Anlayış gösterenler olur bir şekilde ders materyalleri ile dersi geçmeye çalışırsın ama ortalaman hiç yüksek olmaz böyle. Bazılarından da kalırsın. 4 yıl içinde 2 yıllık bölümü bitirmek zorundasın yoksa atılıyorsun bunu da ekleyeyim. O yüzden geçebildiğin kadarını geçmeye çalış en kötü ihtimalle not yükseltmek için tekrar dersi alttan alırsın. Not sistemi çok karışık kredi sistemi var bazı dersler daha önemlidir not ortalamasını daha çok etkiler bazıları daha az. Yüksek kredili derslere sıkı çalışman gerekir yani. Yine de ortalaman düşük olursa DGS'de şansın yok çünkü kontenjan az açılıyor. Benim sana yapabileceğim tek öneri hazır okuyorken ve 2. üniversite kayıtları bitmemişken Anadolu, Ata ya da İstanbul AÖF okuman. Kayıt yenileme ücreti bir aylık kredi parası desek idare edebilirsin sanırım. Böylece bunu bitiremesen de AÖF'ten bir üniversite bitirip onun yüksek ortalaması ile DGS ile 4 yıllık okuyabilirsin. Örnek olarak: Adalet okuyup DGS ile hukuk fakültesine girersin. Bilgisayar Programcılığı okuyup yazılım ya da bilgisayar mühendisliğine girersin.
İlk sene tüm derslerden kaldığımda 2. sınıfa geçip tüm dersleri alttan alıp 1.yılın not ortalamasını yükseltme gibi bi şansım var mı ?

İlk sene tüm derslerden kaldığımda 2. sınıfa geçip tüm dersleri alttan alıp 1.yılın not ortalamasını yükseltme gibi bi şansım var mı ?
Tüm derslerden kalırsan üst sınıfa geçemezsin koşullu bile geçemiyorsun. Sanki yeni girmiş gibi ilk yıl ilk dönemden başlarsın.

Her dönem belirli bir kredin olur. Bu krediye göre misal 5-6 ders alabilirsin. Bahsettiğin gibi bir dönemde, iki dönemlik dersin hepsini alamazsın. Zaten ilk dönemi almadan ikinci dönem derslerini almanı onaylamazlar.

Yani tüm derslerden kaldığım da bir sonraki sene tekrardan 1. sınıfı okuyacağım için 1.yıl not ortalamamı belirleyeceğim doğru mudur bu da ortalamamı etkilemez bu durumda o sene çalışırsam

Tek isteğim okulu 1 sene ertelemek ama bu sırada KYK kredisinden yararlanmak.

Doğru ancak şöyle bir durum olur @DNA 'nın bahsettiği gibi (ön lisans için) uzatma hakkın olmaz. Dört yarıyıl sonunda bütün dersleri (staj dahil) başarıyla vermiş olman gerekir.

Doğru ancak şöyle bir durum olur @DNA'nın bahsettiği gibi (ön lisans için) uzatma hakkın olmaz. Dört yarıyıl sonunda bütün dersleri (staj dahil) başarıyla vermiş olman gerekir.

Tamam istediğim bu zaten 4 sene içinde bölümü bitirebilirim. 1 sene kalacağım. Bir dahaki seneye geçemeyeceğim için tekrar 1. sınıfı okuyacağım 1. sınıf not ortalamam yüksek olacak 2. seneye geçeceğim 2. sene not ortalamam yüksek olacak ve dolayısıyla ÖBP yüksek olacak DGS'ye büyük oranda katkısı olacak. Tabii bu çalıştığım durumda geçerli. ÖBP etkilenmiyorsa eğer bu şekilde yapacağım eğer yanlışım varsa beni düzeltir misin?

Tamam istediğim bu zaten 4 sene içinde bölümü bitirebilirim. 1 sene kalacağım. Bir dahaki seneye geçemeyeceğim için tekrar 1. sınıfı okuyacağım 1. sınıf not ortalamam yüksek olacak 2. seneye geçeceğim 2. sene not ortalamam yüksek olacak ve dolayısıyla ÖBP yüksek olacak DGS'ye büyük oranda katkısı olacak. Tabii bu çalıştığım durumda geçerli. ÖBP etkilenmiyorsa eğer bu şekilde yapacağım eğer yanlışım varsa beni düzeltir misin?
Evet, böyle.

Geri
Yukarı