Üniversiteler bahar dönemi açılır mı?

EnesGny

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Ufak çaplı Web Geliştirme Öğrencisi
Merhaba arkadaşlar. Üniversitelerin bahar dönemi için açılması son zamanlarda gündemde gözüküyor. Normale gündeme pek inanmam, açılmasını da mantıklı bulmuyorum ama vaka sayıları bu gündem ile paralel olarak düşmekte gibi gözüküyor. 3 4 gün önce 25000'lere yakın vakalar bugün 15000'lerde. Sayıların gerçekliği ya da yanlışlığı hakkında pek yorumum yok ama bildiğim bir şey var, vaka sayılarına göre karar verecekler. Sizden ricam siyaset falan olmadan öznel bir yorum yapmanız. Açılmasını istemeyen ama sanki açılacakmış gibi düşünen biri olarak fikirlerinizi merak etmekteyim. İyi akşamlar.

Şu an ortalık karışık, her an her şeye hazırlıklı olunuz. Eğer aşı işe yararsa açılır, eğer aşı işe yaramaz ve mutasyon geçirmiş virüs yayılırsa şu ankinden daha vahim bir durum bizi bekliyor olur.

Bilim kurulu üyelerinden birisinin konuşmasını dinledim. Üniversiteler şubat ayı içerisindeki vakalara göre kendi kararlarını kendileri verecekler dedi. Ayrıca ilk okul orta okul ve liseleri üniversiteler ile bir tutmak yanlış olur dedi. Üniversitelerde başka şehirlerden birçok insan yer değiştirerek gelecek ve üstüne kafelerdir vb. gibi yerlerde bir araya gelecekler risk oluşturacaklar. Benim şahsi fikrim: Bence üniversiteler kademe kademe uygulamalı dersleri daha çok olan bölümleri açmak kaydı ile açacaklardır. Bana kalırsa %60'lık kısmı bu dediğim şekilde açacak. %40'lık kısmı ise Online devam edecektir. Ancak bu işin bir de yurt durumu var bu duruma bakılırsa o kadar öğrencinin bir arada olup korunması pek de mümkün olmayabilir.

Hepimiz aynı fikirdeyiz ve araftayız bakalım ne olacak. Teşekkürler cevaplarınız için.

Hocam bakan açıkladı mart sonuna kadar hem alman hem Çin aşısının teslimatları tamamlanıyor. Fakat 25 milyon insana aşı yapılsa bile toplum tam bağışıklık kazanmıyor. Yök akıllıdır, MEB gibi bir açıp bir kapama yapmaz. Benim tahminim uğur şahininde dediği gibi yaz aylarında tamamen normale dönebilirsek açılır. Hem bu ara mutasyon muhabetleride dönüyor ortalıkta, her an her şey olabilir.

YÖK aç kapa gibi bir durum yaparsa ülkedeki sirkülasyonu nasıl kontrol ederler bilemiyorum. Yurtlar evler ve dendiği gibi üniversitelerde kimin eli kimin cebinde belirsiz. Aşı etkisini aşırı olumlu şekilde gösterirse bile Mart'ta teslimatı biten aşının toplum bağışıklığı kazanması için 2 3 ay gibi bir süresi var gibime geliyor. 60 milyona yakın insanın aşılanması ve ciddi bir yan etkisi olmaması gerekli. Günde 2(!) Milyon aşılama kapasitesine sahip olduğumuz söyleniyor ama bakalım. Şu an açılması çok olağan gibi durmuyor ama eskiye nazaran açılma ihtimali arttı. Hatta her geçen gün artıyor gibi gözüküyor. Mart ve Haziran arası olan bahar dönemi bakalım ne olacak.

Geri
Yukarı