Üniversiteye başlamadan yazılım öğrenme

*!!NIGHT!!*

Hectopat
Daha fazla  
Ben üniversiteye daha başlamadım ve YouTube'dan yazılım öğreniyorum. C++ dili ile başladım ve matematiğim pek iyi değil. Bu yüzden güzel bir üniversite kazanamayabilirim. Eğer yazılımı üniversiteden önce öğrenirsem bana nasıl bir katkı sağlar? Mesela ben işe alınma konusu pek bilmiyorum. Önceden yazılım öğrenirsem yazılımı bildiğim için beni işe alırlar mı yoksa hangi üniversite de okuduğuma mı bakarlar?

Üniversiteye gitmeden önce matematiğinizi geliştirmenizi tavsiye ederim. Yazılım aslında bir matematiktir. Denklem kurabilme kapasitesidir temel olarak. Matematik temeli olan yazılımı daha kolay kavrar ve daha hızlı olur.
Ortaokul'da iyiydi. Fakat lisede neden bu kadar kötüleşti anlamadım. Ben mi sıkıldım yoksa ders mi zorlaştı bilmiyorum. Tatilde çalışmaya gayret edeceğim ama.

Eğer yazılımı üniversiteden önce öğrenirsem bana nasıl bir katkı sağlar?
Bazı derslerde biraz daha rahat edersin. İlkokula başlamadan önce okuma yazma bilmek gibi düşün. Ondan daha az etkili hatta.
İlk işe girmende okuduğun okul çok daha önemli. Tabii ki de bildiğin diller de önemli ama asıl önemli olan o bildiğini iddia ettiğin dilleri ne kadar iyi bildiğin. Sadece dil bilmekle de olmuyor. Çok çeşitli şeyler var. Herhangi düzgün bir okulun bilgisayar mühendisliği bölüm derslerine bakabilirsin.

Senin yerinde olsam gider matematik öğrenirdim. Matematik bilmeyen bir mühendis hayal bile edemiyorum.

Not: İngilizceyi unutmuşum. Matematik okula girmen ve genel olarak sana lazımken İngilizce sonraki hayatının neredeyse her alanında işine yarayacak. Özellikle de okulda. Herhangi bir sorunununa cevabı İngilizce olarak çoğu zaman daha rahat bulursun.

Son düzenleme:
Udemy adlı siteden 30TL civarına yazılım derslerini alabilirsin. Ama yazılımın içinde Java da var C# da yani hangi konuda ilerlemek istiyorsun ona yönelmelisin. Bir başka yol ise 1 Milyon İstihdam projesi kapsamında yapılan eğitimlere katılabilirsin ücretsiz bir şekilde. Ya da ilinde geliştirme kursları varsa onlara katılabilirsin.

İngilizceni ana dilin gibi konuşamıyorsan ingilizceni geliştir. İngilizcen iyi ise kimse üniversiteden mezun olduğuyla doğru düzgün iş bulamaz. Herkes zaten kendini geliştirecek haliyle, ancak yazılım bilerek gitmek 1-0 önde; ingilizce bilmeyerek gitmek 0-1 geride başlatır üniversiteye.

Kimse universiteye baslamadan once sagda solda aldigin yazilim kurslarina ya da aldigin sertifikalara bakmaz.
Yeni mezunken okudugun universiteye, referanslarina, staj & projelerine ve not ortalamana bakarlar.
Tecrube kazandikca gecmis tecrubelerine, hangi firmalarda ne pozisyonlarda rol aldigina bakarlar.

O yuzden sadece ve sadece dersine calis : )

Eğer yazılımı üniversiteden önce öğrenirsem bana nasıl bir katkı sağlar?

Üniversite size sıfırdan başlayarak anlatacak. Ancak kendiniz önceden ne kadar bilirseniz okulda o kadar rahat edersiniz.

Önceden yazılım öğrenirsem yazılımı bildiğim için beni işe alırlar mı yoksa hangi üniversite de okuduğuma mı bakarlar?

Okuduğunuz üniversiteye bakarlar. İyi bir okulu kazanmak önemli.

Geri
Yukarı