Yazılım için üniversiteye gerek var mı?

Makaleler
44
Sorum başlıkta. Böyle bir imkan var mı? Benim PC'nin özellikleri bayağı bi' düşük. Mesela 2 GB DDR3 var. Kime yetecek? Web programlama konusunda işe yarar diye düşünüyorum ancak gerisi pek aklıma yatmıyor.

Aslında hem yazılım hem de donanım incelemesi yapmayı düşünüyorum. Web programlama seviyorum ve HTML, PHP, JS, CSS dillerinin işe yaradığını biliyorum. Yanlışım varsa düzeltirseniz sevinirim.

Düşünceleriniz nelerdir?

Daha iyi bir şekilde kod yazmak veya en azından başlangıçta daha az zorlanmak adına temel seviyede algoritma, veri yapıları, işletim sistemleri vs. gibi dersleri görmen epey yardımcı olur. Buna ek olarak okulun dili İngilizce ise o konuda da yardımı dokunur. Ancak bana kalırsa üniversitenin en büyük avantajı sosyal bir çevre oluşturmak. Yine de yazılım için üniversite şart değil.

Sorum başlıkta. Böyle bir imkan var mı? Benim PC'nin özellikleri bayağı bi' düşük. Mesela 2 GB DDR3 var. Kime yetecek? Web programlama konusunda işe yarar diye düşünüyorum ancak gerisi pek aklıma yatmıyor.

Aslında hem yazılım hem de donanım incelemesi yapmayı düşünüyorum. Web programlama seviyorum ve HTML, PHP, JS, CSS dillerinin işe yaradığını biliyorum. Yanlışım varsa düzeltirseniz sevinirim.

Düşünceleriniz nelerdir?
Meslek lisesinde okuduysan veya okuyorsan lise sonrası olur diye biliyorum. Ama normal bir Anadolu mezunu isen ve belgen yoksa kimse seni değerlendirmez yeteneğine değil çözdüğün test sorularına ve kitaplarına bakıyorlar.

Kendi başına yazılım okuyarak iş yapabilirsin tabi ama bir şirketin altında veya devlet dairesinde çalışmak istiyorsan üniversite şart.
Hayır hocam değil. Bankalarda vs çalışma şartınız yoksa çoğu yer üniversiteye değil çalıştığınız yerlere ve yaptığınız işlere bakıyor. 2 senedir sektördeyim şu ana kadar çevremdekilerin %50'si dışarıdaki bölümlerden oldu.

Hayır hocam değil. Bankalarda vs çalışma şartınız yoksa çoğu yer üniversiteye değil çalıştığınız yerlere ve yaptığınız işlere bakıyor. 2 senedir sektördeyim şu ana kadar çevremdekilerin %50'si dışarıdaki bölümlerden oldu.
Tamamda deneyimi gösterebilmen için CV'de ya üniversiteni koyacan yada birinin altında ezilerek düşük maaşlarla işi kapıcan sence hangisi mantıklı :D

Boğaziçi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümüne girip sonrasında geleceğim ile ilgili aldığım kararlar neticesinde Ankara Hukuk'a geçen biri olarak sana şunu söyleyim: Çeşitli internet sitelerinden falan öyle öğrenilecek bir şey değil yazılım. Öğrenen var mıdır? Vardır elbette lakin yazılım bir deniz ise internetteki videolar o denizden bir damladır. Peki o zaman okula ne gerek var? İşte o okul sana kulaç atmayı, doğru denizde yüzmeyi ve boğulmamayı öğretir. Üniversite sadece salt bilginin öğretildiği değil, ek olarak sosyal becerilerini arttırıp bunu okulda öğrendiklerinle harmanlayan bir ilim yuvasıdır. Dolasıyla o denizde kaybolmamak için imkanın varsa kesinlikle okula git. Anlamadığın, merak ettiğin her şeyi sorabileceğin hocaların olacak elbette hepsi her şeyi bilemez. Ancak ben Boğaziçi'ne girerken Udemy'den kurs vs alarak girdim. Ancak okulda gördüm ki öyle siteler öğretici olmanın gerisinde daha çok ezberletici düzenin bir parçası.

Daha iyi bir şekilde kod yazmak veya en azından başlangıçta daha az zorlanmak adına temel seviyede algoritma, veri yapıları, işletim sistemleri vs. gibi dersleri görmen epey yardımcı olur. Buna ek olarak okulun dili İngilizce ise o konuda da yardımı dokunur. Ancak bana kalırsa üniversitenin en büyük avantajı sosyal bir çevre oluşturmak. Yine de yazılım için üniversite şart değil.
Öyle olabilir ama üniversitesitede de belirli bir çerçevesinde ilerliyorsun. Düzenli bir şekilde. Hocaların iyiyse(ki bence okulu okul yapan hocalarıdır.) onların tecrübelerinden istifade edebilirsiniz. Yol gösterirler.

Yeni konular

Geri
Yukarı