Yazılım için üniversiteye gerek var mı?

Tamamda deneyimi gösterebilmen için CV'de ya üniversiteni koyacan yada birinin altında ezilerek düşük maaşlarla işi kapıcan sence hangisi mantıklı :D
Bu süreç çok çok uzun sürmüyor. En üst seviye okullardan mezun olmadığınız sürece de zaten işi kapana kadar doğru düzgün bir şey geçmeyebiliyor elinize bazen. O yüzden çok önemli değil. İş ve kariyer için gerekli olan arkadaşlar neye dayanarak böyle diyor bilmiyorum ama günümüz Türkiyesinde ülkeden her geçen gün birkaç yazılımcı daha gidiyor. Sürekli açık var ama sürekli eldeki kaynaklar da gidiyor. Ha okulun faydaları yok mu var. Ben de bilgisayar mühendisliği okuyorum. Okulu okul yapan şey hocalar arkadaşın dediği gibi. Size stajlarda vs yol göstermeleri bile çok çok büyük bir katkı. Ama bunlar hep katkı. Gerekli mi sorusunun cevabı net olarak hayır

En azından 2 yıllık olan bölümü(adını hatırlamıyorum) okumakta fayda var. Ama emin olun 4 yıllık matematik mezunu ve 2 yıllık programcılık mezunu aynı işe başvursun, matematik mezunu tercih sebebi olacaktır (Yazılımla ilgili bir iş olduğu halde). Tabii bunlar ilk işini bulurken başına gelecekler. Bir yerde işe başlayıp 1-2 yıl tecrübe edindikten sonra bir sonraki iş görüşmende artık tecrübene bakılır. Okul falan hikaye olur artık. Mesleğinin çok daha ileriki yıllarında okul tekrar yönetici olabilmen için önemli hale gelebilir sadece.

Forumlarda "Yazılıma hangi dilden başlanmalı" gibi konular açarak programlama öğrenebileceğine inanıyorsan, Üniversiteye gerek yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı