Üniversiteye gitmek istemiyorum, aileme nasıl söylerim?

SHaWK

Hectopat
Lise son biyomedikal bölümünü okuyorum ve staj görmekteyim. Tesviye bölümünde staj yapıyorum. Çalışmamı beğendikleri içim beni yazın işe aldılar. 1 sene çalışıp şeflerle konuşup CNC'ye geçmek istiyorum. Şeflerle aram iyi olduğu için beni isitiyorlar. Üniversite okumak istemiyorum babam çok baskıcı teknikerlik okuyup devlet işine girmemi istiyorlar ama ben CNC torna öğrenmek istiyorum. TYT'ye başvuru yaptım ama okulun başından beri hiç çalışmadım sadece Türkçe paragraf çözdüm. (Çözdüm bile denilemez). Özetle çalışmak istiyorum ama ailem okuyup devlet işine girmemi istiyor. Okumak istemediğimi babama nasıl söylerim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Lise son biyomedikal bölümünü okuyorum ve staj görmekteyim. Tesviye bölümünde staj yapıyorum. Çalışmamı beğendikleri içim beni yazın işe aldılar. 1 sene çalışıp şeflerle konuşup CNC'ye geçmek istiyorum. Şeflerle aram iyi olduğu için beni isitiyorlar. Üniversite okumak istemiyorum babam çok baskıcı teknikerlik okuyup devlet işine girmemi istiyorlar ama ben CNC torna öğrenmek istiyorum. TYT'ye başvuru yaptım ama okulun başından beri hiç çalışmadım sadece Türkçe paragraf çözdüm. (çözdüm bile denilemez). Özetle çalışmak istiyorum ama ailem okuyup devlet işine girmemi istiyor. Okumak istemediğimi babama nasıl söylerim?

4 sene okuyup meçhul bir yokluğa gitmektense tornada demir bükmek istiyorum anne de anlayış ile karşılarlar.

Kültürlenmek, çevre,eğitim ve eğlence için üniversite okunmalı. Ailenin dediği bölümde okumak zorunda değilsin bu hayatı sen yaşayacaksın ama bu cümlemden üniversite okunmamalı anlamı çıkmasın sadece istediğin bölümü oku demek istedim, son olarak yapay zeka her geçen gün ilerliyor ve gelecek 15 sene içinde sanayi işleri için elemana ihtiyaç kalırmı bilmiyorum bu da başka bir konunun sorusu.

Kültürlenmek, çevre, eğitim ve eğlence için üniversite okunmalı. Ailenin dediği bölümde okumak zorunda değilsin bu hayatı sen yaşayacaksın ama bu cümlemden üniversite okunmamalı anlamı çıkmasın sadece istediğin bölümü oku demek istedim, son olarak yapay zeka her geçen gün ilerliyor ve gelecek 15 sene içinde sanayi işleri için elemana ihtiyaç kalırmı bilmiyorum bu da başka bir konunun sorusu.

Üniversite okumak, kültürlenmek evet önemli ama okumaktan artık yoruldum ve bıktım. Bölümümü zaten ben seviyorum. Babam 2 yıl veya 4 yıl okuyup özel şirkette değil de devlet kadrosunda çalışmamı istiyor. Sanayi işlerinde evet bir zaman sonra elemana ihtiyaç kalmayacak ama CNC de şu an çok fazla eleman arıyorlar. Bu işi yapacak çalışan fazla olmadığından hem maaşı yüksek oluyor hem de iş bulması kolay oluyor. Ayrıca eğitimler alıp da kendimi geliştirmek istiyorum zaten.

Üniversite okumak, kültürlenmek evet önemli ama okumaktan artık yoruldum ve bıktım. Bölümümü zaten ben seviyorum. Babam 2 yıl veya 4 yıl okuyup özel şirkette değil de devlet kadrosunda çalışmamı istiyor. Sanayi işlerinde evet bir zaman sonra elemana ihtiyaç kalmayacak ama CNC de şu an çok fazla eleman arıyorlar. Bu işi yapacak çalışan fazla olmadığından hem maaşı yüksek oluyor hem de iş bulması kolay oluyor. Ayrıca eğitimler alıp da kendimi geliştirmek istiyorum zaten.

Sen sevdiğin işi yap. Öğretmenlikte de ihtiyaç yok ama onbinlerce atama bekleyen öğretmen var. Şu an devlet kurumlarından daha çok sanayi kurumlarında ihtiyaç var ileriyi boş ver sen sonuç olarak şu an ihtiyaç var.

Bende yazılım mühendisi olmak isteyen birisi olarak bıktım her gün oturup Türkçe denemesi çözmekten biyoloji kimya fizik çözmekten bıktım ama eldeki boktan sistem bu gerçekten sistem o kadar kötü ki tıpçıyla mühendis aynı sınavdan sınanıyor ama eldeki bu, buna hazırlanmak gerekiyor. Anladığım kadarıyla arabalara merakın var sana tavsiyem makine mühendisiliği okuman zaten makine, yazılım, bilgisayar vb. mühendislikler bugünde, yarında var olacaklar. Son olarak sen üniversiteyi bitirdiğin zaman yaşın 20'yi geçik olacak ve inan bana ailendeki hiç kimse kalkıp sana devlete gir diye zorlamaz zaten sen kaliteli bir mühendis olursan iş seni bulur ama kendini geliştirmezsen elindeki diploma kağıt parçasından ibaret olarak kalır. Tercih sana ait, umarım kafanı karıştırmamışımdır 😀

Bende yazılım mühendisi olmak isteyen birisi olarak bıktım her gün oturup Türkçe denemesi çözmekten biyoloji kimya fizik çözmekten bıktım ama eldeki boktan sistem bu gerçekten sistem o kadar kötü ki tıpçıyla mühendis aynı sınavdan sınanıyor ama eldeki bu, buna hazırlanmak gerekiyor. Anladığım kadarıyla arabalara merakın var sana tavsiyem makine mühendisiliği okuman zaten makine, yazılım, bilgisayar vb. mühendislikler bugünde, yarında var olacaklar. Son olarak sen üniversiteyi bitirdiğin zaman yaşın 20'yi geçik olacak ve inan bana ailendeki hiç kimse kalkıp sana devlete gir diye zorlamaz zaten sen kaliteli bir mühendis olursan iş seni bulur ama kendini geliştirmezsen elindeki diploma kağıt parçasından ibaret olarak kalır. Tercih sana ait, umarım kafanı karıştırmamışımdır 😀
Arabalara merakım olduğunu nerden anladın ?
:D

Geri
Yukarı