Üzerimde yetki sorumluluğu olmayan memur bana emir veriyor

Alb.Bgr

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle iyi günler dilerim kıymetli dostlar. Bir üniversiteye bağlı bir enstitüde kütüphane asistanı olarak kısmı zamanlı öğrenci statüsünde stajyer olarak çalışmaktayım. Lakin sadece burada değil görev ve vazifelerim dahilinde olmayan başka işleride bana yüklüyorlar. örnek vermek gerekirse: Enstitüde çarşamba günü yapılan etkinliklerde sunuculuk ve kameramanlık bana yaptırılıyor (ve kamera vb. gibi aletlerin bana zimmetli olduğunu söylüyorlar (böyle bir şeyin olması imkansız)). Bundan 2 ay evvel yine böyle bir etkinlikteyim. Kamera ve sunuculuk vazifesi bendeydi. O günde saat 18:00'da tren ile memleketime döneceğim. Normalde etkinliğin saat 16:00'da bitmesi planlanmıştı, bende bütün planımı buna göre yapmıştım. Saat 16:30 oldu etkinlik hala devam ediyor. Bana karşı hiçbir sorumluluğu olmayan bir asistan uzun bir masanın en başına yakın bir kısımda oturuyor. Zât'ı âlilerinin ödü çabucak koptuğu ve kamera kayıt aldığı, ayak seslerimin ve görüntümüzün yayını bozmaması için oraya gitmedim. Onun yerine onun üstü olan enstitü müdür yardımcısına gayet münasip ve güzel bir dille "eğer çıkmazsam trenimin kaçacağından" bahsettim. O da tabii çıkabilirsin dedi. Bunun üzerine kameranın nasıl kapatılacağını izah ettim müdür yardımcısına ve çıktım. (kameralardan sorumlu kişiye de çıkarken ilettim.) Lakin trenin kalkmasına 15dk var iken asistan kızgın ve soluk soluğa bir şekilde beni aradı, Her kelimesinde ses tonu daha da artarak nerede olduğumu, ne yaptığımı, bu yaptığımın saygısızlık olduğunu, onun rezil olduğunu, iyi niyetini suiistimal ettiğimi söyledi. Ben yine münasip bir dille çalıştığım yer olan ve bana karşı esas sorumlular olan kütüphane müdürünün haberi olduğunu, ayrıca çıkarken müdür yardımcısına da haber verdiğimi ilettim. Daha da kızdı, ben de akşam akşam uğraşmamak ve haksız duruma düşmemek için peki dedim ve kapattım.
Bu olay bir girizgâhtı. Esas olay şimdi başlıyor. Dün akşam saatlerinde bana mesaj attı ve haftaya çarşamba yani 16 Mart'ta yine bir etkinlik olduğunu ve gelmem gerektiğini WhatsApp'tan yazdı. Mesaj bildirim olarak geldi ben oradan okudum mesajı açmadım. (yukarıda geçen olayı tecrübe ettiğim için mesajı kütüphane müdürüm ile açmaya karar verdim. Zira enstitü sekreterimiz bu etkinliklere katılırken bana haber verilsin diye müdürümü uyarmış.) Bu sabah saat 10:20 sularında müdürüm ile mesajı açtık ve beraber münasip bir dille etkinliğe katılacağımı sekreter beye iletmesini söyledim. Lakin kendileri anlamadığını (anlamadım? Yazarak) dile getirdi. Bende daha açıklayıcı şekilde "Kütüphane dışında farklı bir yerde görev almam için... Sekreterimiz izin alınması gerektiğini söylemişti" yazarak açıkladım. Lakin kendileri bana ikisinin aynı kurumda çalıştığını, bunu söylemekle yükümlü kişinin ben olmadığımı, kendisinin yeterince kibar olduğunu, benim onun iyi niyetini üslubumla boşa çıkardığımı dile getirdi ve ekledi: Belirtilen saatte enstitüde ol. Diyerek bana emir verdi.
Hem kendi yetkisinin dışına çıkmış oldu ve astı konumunda olmayan birine emir vermiş oldu, hem de benden görev ve sorumluluklarımın dışında bir iş için emir vermiş oldu. Sorum şu bunun hukuken yükümlülüğü nedir ve asistanın yaptığı mobbinge girer mi?
Arkadaşlar asistanı dava falan etmeyeceğim. Eğer daha fazla üstelerse insan gibi kendisinin hukuka aykırı iş yaptığını dile getireceğim. Şimdiden teşekkür ederim. Hem cevap yazanlara hem buraya kadar okuyanlara...

Kısmı zamanlı program maalesef böyle üstelik okullardaki memurların egosu akademisyenlerde bile yok. Okuldaki danışman hocan, staj sorumlun ya da dekanlığa durumu bildirirsen gerekeni yaparlar. Kendin muhatap olmaya kalkma, aksi halde seni suçlu konuma düşürür.

Yine uzun soluklu olayı okuyup seçimli hikaye oyunu gibi oynadım. En son seçeneğimin ise memura karşı seçtiğim seçenek: Türkiye'de memur olanların bazılarının kendilerini bir halt olduğunu zannetmeleri ve emirle bir yere varılamayacağını seçtim ve oyun kötü bitti.(Özel sektörde bundan daha alakasız olaylar oluyor Lise stajı zamanından biliyorum ve Stajda ne güldürüyorlar ne ağlatıyorlar ama sinir krizi geçirmek garantidir)

@Mortis06 @Silinen üye kıymetli dostlar her ikinize de bu hususta beni haklı gördüğünüz için teşekkür ederim. Müdürüm ve diğer memur/hizmetli çalışanlar ile hiçbir sorunum yok, hatta öğlen aralarında bizim kütüphanede oturup kahve bile içiyoruz, sekreter bey falan da geliyor. Lakin asistan biraz sorunlu bir birey gibi. Aldığım duyumlara göre bunlar aslında kendi vazifesiymiş ve her yıl kısmı zamanlıların üstüne atıyormuş. Bunun gibi bir olay tekrar yaşanır veya olayın üstüne giderse zât'ı âlilerini asıl üstlerime şikayet etmek zorunda kalacağım zira bunun tekrar etmesi mobbinge girmektedir. Değerli yanıtlarınız için teşekkür ederim.

@Mortis06 @Silinen üye kıymetli dostlar her ikinize de bu hususta beni haklı gördüğünüz için teşekkür ederim. Müdürüm ve diğer memur/hizmetli çalışanlar ile hiçbir sorunum yok, hatta öğlen aralarında bizim kütüphanede oturup kahve bile içiyoruz, sekreter bey falan da geliyor. Lakin asistan biraz sorunlu bir birey gibi. Aldığım duyumlara göre bunlar aslında kendi vazifesiymiş ve her yıl kısmı zamanlıların üstüne atıyormuş. Bunun gibi bir olay tekrar yaşanır veya olayın üstüne giderse zât'ı âlilerini asıl üstlerime şikayet etmek zorunda kalacağım zira bunun tekrar etmesi mobbinge girmektedir. Değerli yanıtlarınız için teşekkür ederim.

Hocam lise stajındayken buna benzer bir olay başıma gelmişti ama ben olayı o zamanın şartlarında başta üstüme değil de babama anlatmıştım. Sonra babam bana o adamın afedersiniz ama ne kadar dengesiz olduğunu lise mezunu haliyle neler yapabildiğini anlatmıştı. En sonda müdürüme gidip durumu anlatınca fazla muhatap olma demişti. "kısaca şöyle oluyor babam fabrika işcisi ve tandık yer olsun diye fabrikada kendi tandığına ricada bulundu öyle girdim her neyse. Ben muhasebe bölümünden dosyayı alıp iç ticaretdeki bir kişiye vereceğim dosyayı olay bu. Sıkıntı ise odaya girdikten sonra oldu. O halimle beyli falan hitap etmeme rağmen adam beni çaycının yerine koyup kurabiye falan getir dedi. Kendimi zor tutmuştum.(o zamanın verdiği ergenlikle dövesim gelmişti adamı) sonra müdürümüz (kadın müdür) adamla konuştu ondan sonra bana sataşamadı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam lise stajındayken buna benzer bir olay başıma gelmişti ama ben olayı o zamanın şartlarında başta üstüme değil de babama anlatmıştım. Sonra babam bana o adamın afedersiniz ama ne kadar dengesiz olduğunu lise mezunu haliyle neler yapabildiğini anlatmıştı. En sonda müdürüme gidip durumu anlatınca fazla muhatap olma demişti. "kısaca şöyle oluyor babam fabrika işcisi ve tandık yer olsun diye fabrikada kendi tandığına ricada bulundu öyle girdim her neyse. Ben muhasebe bölümünden dosyayı alıp iç ticaretdeki bir kişiye vereceğim dosyayı olay bu. Sıkıntı ise odaya girdikten sonra oldu. O halimle beyli falan hitap etmeme rağmen adam beni çaycının yerine koyup kurabiye falan getir dedi. Kendimi zor tutmuştum.(o zamanın verdiği ergenlikle dövesim gelmişti adamı) sonra müdürümüz (kadın müdür) adamla konuştu ondan sonra bana sataşamadı.

Az önce benden asıl sorumlu olan sayın sekreterimiz ile konuştum. İlgili asistan ile konuşmuş. Tek temennim bundan sonra böyle olayların bizlerin başına gelmemesidir. Gerçekten çok moral ve sinir bozucu bir durum. Ben 20 yaşıma kadar hiçbir üstümden azar işitmeyen biri olarak ilk oldu ve koydu biraz, özellikle asistanın lafları... İleride akademik camiaya girersem ant olsun ki bu kadın gibi olmayacağım.

Yeni konular

Geri
Yukarı