UltraGear 27GP850-B vs Optix MAG274QRF

Bütçe
7000-8500
Hocam çok sağ olun. Araştırdıkça daha çok arada kalıyorum. Ben size oynayış şeklimi oynadığım oyunları söyleyeyim siz de fikrinizi belirtin. Monitörü odama bilgisayar masama koyup oynayacağım ve çoğu zaman karanlık ortamda otururum. Işık nadiren açık olur, odam ışık almaz, bu yüzden de VA panel öne çıkıyor. Ama oynadığım türlü oyun var. RDR2'den tutun Warzone'a, GTA 4'den AC serisine. Ayrıca yayılıp da bakacağım için her açıdan güzel görünsün istüyorum bu sefer de IPS panel öne çıkıyor. Üç seçenek var aklımda şimdi de. G7 LC27, G7 LS28, 27GP850-B.
Aslında tam ihtiyaçlarınıza göre, kendi klasmanında fiyatı inanılmaz derecede düşük olan ancak bütçenizin iki katı olan bir ürün var. LG C1. OLED bir ekran olduğu için kontrast, Black uniformity gibi değerleri mükemmel iken renk gamutu gecikme gibi konularda da mükemmel. Ancak maalesef bütçenizin aşırı derecede üstünde kalıyor.

HDR içerik konusunda 4K olan LS28 birazcık kıt. 4K olması gerçekten çok iyi. SDR içeriklerde de başarılı ancak konsollarda HDR oyunculuk önem taşıyor sanırım.

LG'nin kontrast ve Black uniformity gibi konularda kötü olduğunu üstteki mesajımda nedeniyle birlikte belirtmiştim. Renk gamutu konusunda fark edilebilir derecede LC27'den daha iyi.

LC27 gerçekten en optimum model olarak görünüyor ancak VA panel 240Hz olması durumunu sanıyorum ki konsolda kullanamayacaksınız. Ayrıca LS28'in 4K olması epey çeldirici.

Bilemiyorum hocam, bilemiyorum...

Aslında tam ihtiyaçlarınıza göre, kendi klasmanında fiyatı inanılmaz derecede düşük olan ancak bütçenizin iki katı olan bir ürün var. LG C1. OLED bir ekran olduğu için kontrast, Black uniformity gibi değerleri mükemmel iken renk gamutu gecikme gibi konularda da mükemmel. Ancak maalesef bütçenizin aşırı derecede üstünde kalıyor.

HDR içerik konusunda 4K olan LS28 birazcık kıt. 4K olması gerçekten çok iyi. SDR içeriklerde de başarılı ancak konsollarda HDR oyunculuk önem taşıyor sanırım.

LG'nin kontrast ve Black uniformity gibi konularda kötü olduğunu üstteki mesajımda nedeniyle birlikte belirtmiştim. Renk gamutu konusunda fark edilebilir derecede LC27'den daha iyi.

LC27 gerçekten en optimum model olarak görünüyor ancak VA panel 240Hz olması durumunu sanıyorum ki konsolda kullanamayacaksınız. Ayrıca LS28'in 4K olması epey çeldirici.

Bilemiyorum hocam, bilemiyorum...
HDR olmasa da olur hocam sıkıntı değil. İlla 4K olmak zorunda da değil. Ama LC27 eğer IPS panel olsaydı sanırım onu seçerdim. Hala kararsızım. Peki hocam HDR benim için sıkıntı değil, monitör hem hızlı tepki versin, hem siyahları güzel göreyim hem de diğer renkleri desem LG ve LS28 arasından hangiaini önerirsiniz?

Hocam şöyle bir ekleme yapayım zamanında QDOT VA panel kullanmış birisi olarak. VA'nın renk açılarında bozulma IPS kadar iyi olmasa da TN kadar vasat da değil. Yani istediğiniz oyun zevkini almanıza engel teşkil edecek bir panel değil aslında. Bence seçim kriteriniz bakış açısı olmasın. G7 alabiliyorsanız o da sizi mutlu eder. Ürünün kontrast değerleri de güzel ama ışık sızması olan bir modele gelirseniz IPS'e göre daha belirgin olacak daha karanlık olduğu için. Bunlar hep göz önünde bulundurulmalı.

Hocam şöyle bir ekleme yapayım zamanında QDOT VA panel kullanmış birisi olarak. VA'nın renk açılarında bozulma IPS kadar iyi olmasa da TN kadar vasat da değil. Yani istediğiniz oyun zevkini almanıza engel teşkil edecek bir panel değil aslında. Bence seçim kriteriniz bakış açısı olmasın. G7 alabiliyorsanız o da sizi mutlu eder. Ürünün kontrast değerleri de güzel ama ışık sızması olan bir modele gelirseniz IPS'e göre daha belirgin olacak daha karanlık olduğu için. Bunlar hep göz önünde bulundurulmalı.
Açık konuşmak gerekirse ihtiyaçlarını göz önünde bulundurursak ben de G7 LC27 VA öneririm. Siyahlar konusunda VA panelin yapısı itibariyle çok büyük farkla daha iyi.

Açık konuşmak gerekirse ihtiyaçlarını göz önünde bulundurursak ben de G7 LC27 VA öneririm. Siyahlar konusunda VA panelin yapısı itibariyle çok büyük farkla daha iyi.
HDR'ı iyi değil diye LS28'den vazgeçtim, aklımda aylardır LG vardı ama kontrast çok sıkıntı gibime geliyor o yüzden bugün onu da elemiştim, LC27'nin VA panel olması biraz uyuz ve 240Hz benim için gerekli de değil. Çok kafam karışık hocam çok. Siyahlar konusunda iyi olduğu için LC27 seçesim var, renkleri daha canlı ve Nano IPS olsuğu için LG seçesim var. Şimdi de bu ikisi arasında kaldım. Birini seç deseniz LG seçerim ben. Siz ne seçersiniz?

Güzel deneyimlemişsin. Ancak "sorun" olarak belirttiğin şeyler hakkında keşke bilgin olsaydı hocam. Öncelikle iyi niyetinle yazdığın için teşekkürler.

IPS monitörlerin hepsinde ışık sızması gibi bir problem vardır. Auoptronics paneller bu durumu biraz aşabilse de LG markası nano color yani arka aydınlatma teknolojisine yoğunlaştığı için IPS'e özgü bu sorunu iyileştirebilmiş değil. Yani buradaki "suçlu" marka değil. Ölü piksel muhabbetine girmeye gerek yok diye düşünüyorum çünkü artık herkes bunun şans işi olduğunu, kalite kontrol sırasına fark edilmesinin zor olduğunun farkında. MSI, Gigabyte gibi monitör markalarını örnek vermek yerine panel üreticilerine özgü olan bir durumu panel markalarına söylemek daha doğru. Çünkü her marka farklı monitörü için farklı bir panel üreticisinin ürününü kullanabilir dolayısıyla markaya yaptığınız genelleme bir anda hiçbir anlam ifade etmeyebilir. Beyaz çizgi sorunundan bahsetmişsiniz ancak anlayamadım.

Söylediğiniz "3 monitörden 1'i sorunlu" veya "%60-70'i Ghosting'den şikayetçi" gibi söylemleriniz için detaylı bakabileceğimiz bir kaynak var mıdır? RMA oranlarını verebileceğiniz bir kaynak gayet iyi olabilirdi. Benim bildiğim kadarıyla böyle oranlar söz konusu değil ancak insan hata yapabilir ve yanlış bilebilir. Dolayısıyla kaynağınız var ise hatamı düzeltirseniz sevinirim.

Son olarak ghosting olayına da değinmem gerekirse monitörün "OverDrive" ayarları her zaman mükemmel sonucu vermeyebiliyor ve hatta iyi sonuca yaklaşan çok az monitör var. OverDrive ayarını "e-sports" veya "fastest" gibi ayarlara getirdiğinizde GtG, Rise/Fall değerleri iyileşebilirken "inverse ghosting" dediğimiz durum ortaya çıkabiliyor. Dolayısıyla kullanıcının yeterli derecede konuya hakim olamaması sebebiyle "ya bu monitörde inverse ghosting var" gibi durumlar ortaya çıkabiliyor. Örneğin;Eki Görüntüle 1419006Eki Görüntüle 1419007
Rekabetçi oyunlar oynayan biri doğal olarak "fastest" modunu tercih etmenin daha iyi olabileceğini düşünebilir. Bu tercih doğal olarak GtG ve Rise/Fall sürelerini düşürse de inanılmaz derecede "inverse ghosting" dediğimiz overshoot olayını tetikliyor. Dolayısıyla kullanıcı 1ms daha iyi tepki süresi almak için devasa bir ghosting sorunu ile karşılaşıyor. Eh tabii haklı olarak "ya en yüksek ayarda bile böyle oluyor, bu monitör çok kötü" diyebiliyor.

Uzun lafın kısası; iş uzaktan göründüğü gibi değil. Yine de kullanıcı deneyimlerini aktardığın için teşekkürler hocam.

Dediğiniz gecikmeli bütün ayarlarda denedim hatta üstüne renk ayarlarını kısıp vb. farklı öneriler alıp hepsini yaptım. Ghosting yine gitmiyor ve üstüne bir zaman sonra ışık sızması çıktı. MSI ghosting diye araştırdım elimde % kaynaklı tablo yok. Technopat vb. TR forumları yabancı forumlar MSI ghosting yazınca ya da MSI monitör yazınca 1000 konu çıkıyorsa %50 minimum %30'u MSI ghostingten şikayetçi. Özellikle bu bendeki serisinde çok varmış zaten. Bu kadar kendinizi yorup yazmanıza gerek yoktu. 25 yaşındayım ilk bilgisayarım 7 yaşımda 2005 yılında alındı ve o zamandan beri PC, e-spor- monitör, ekipman vb. şeyler ile uğraşıyorum. Yok inverse, tinverse ghosting falan bu kadar detaylı ve kanıt isteyerek falan yola çıkmanız kendinizi ön plana atmaktır. Araştırın bütün forumlarda MSI ile açılan konuların %50-60 minimum kalıbımı basıyorum %40 Ghosting'ten şikayetçi. Monitör bize Ultra Fast teknolojisini vaat ederek satıyor ama monitörü alıyorsun monitör sana diyor ki bendeki bu teknolojiyi açarsan sana ghosting yansıtırım. Oldu kanka cüzdanımdan giden 6 bin'IDE yansıtıcan mı? Yok paran artık gitti. Vallahi monitör alınacaksa ASUS, BenQ harici almayınız. Evde 280Hz var arkadaşlarımda da 280Hz var Fast- OverDrive fark etmeksizin istedikleri seçeneği aktifleştiriyorlar ghosting vb. hiçbir sorun olmuyor BenQ içinde geçerli bu LG-MSI şimdi sanırsam Dell'de de başlamış bazı monitörlerinde gecikme hızını en yükseğe Fast mı Ultra-Fast mı ona alınca ghosting oluyormuş. Araştırın yabancı forumları ben almadan önce çok araştırdım 5-6 ay önce. Yani paranıza yazık etmeyin. Hadi vesselam sana yeterince açıklayıcı olmuştur. Bu konuda benden bu kadar. Parasını yazık etmek isteyen gider alır. Burada iyilik yapmaya çalışınca senin gibiler çıkıyor tansiyonumuzu oynatıyor sanki marka kötülüyoruz cebimize 10 bin dolar para giriyor ya neyse yazmayacağım, cevapta vermicem sana. Gecenin bu saatinde tansiyonum fırladı sinirden.
Hocam siz de haklısınız deneyimlerinizi paylaşmışsınız. Ama aynı şekilde forumda uzun süredir kullanıp hiç sorun yaşamayan da var, bu sanırım biraz şans işi. Peki ayrı olarak Samsung Odyssey G7 hakkında bir bilginiz var mıdır?

Sana da teşekkür ederim hocam bilgilerini paylaşmışsın. Önerin nedir peki bu üç monitör arasından? Ya da önerebileceğin başka monitör var mıdır? Bir de Samsung Odyssey g7'ye dair bilgin var mıdır?

Dostum sana Samsung Odyssey G5 alınır mı? bu konudan.

Ürünü ben kullanıyorum, eğer almadıysanız veya almayı düşünen başka arkadaşlar bu konuyu okur diye size ürün hakkındaki tecrübelerimi belirteyim.

Ürün kronik sorunlu, 144Hz yazıyor ancak bu ayarında ciddi sıkıntı var. 60Hz ile çalışan herhangi bir oyun açtığınızda çoğu zaman monitör 60Hz'de takılıp kalıyor. Masaüstüne dönüp oyunu kapatsanız dahi bilgisayarınız 144Hz veya 120Hz çalışmayı reddediyor, yani Windows ayarlarında 60Hz dışında seçenek çıkmıyor.

Bu durumun Windows ile ilgili olduğunu pek sanmıyorum çünkü önceki monitörüm de 144Hz'di ve bir kere bile böyle bir sorun yaşamamıştım. Ayrıca ürünü kendi kutusunun içerisinden çıkan DisplayPort kablosu ile bağladığımı da belirteyim, zaten her zaman 60Hz kalmıyor çözülebiliyor ancak sorunsuz bir ürün almak varken neden sürekli ayar yapmanızı gerektirecek bir ürün alasınız ki?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Size sorunla ilgili internette bulduğum diğer içerikleri atayım ki sorunu yaşayanın sadece ben olmadığımı anlayın. Kısaca bu ürün sorunlu arkadaşlar almanızı önermiyorum.

Bu hocamın mesajını aktartayım G5'ler içinde kronik sorunlu diye tabir ediliyordu. G7 içinde buradan birisi al dedi diye almayın gidin yabancı, TR forumlarda iyicene araştırın kullanan 5-10 kişiye yapışın sorun ne sorunlar var falan diye. Samsung'un Lc'li 144Hz IPS monitörünü kullanmıştım süperdi çok memnundum ama bu Odyssey serilerinde bazıları kronik bazıları farklı şekilde sorunlu diyenler var ve G5 serisinde kronik diye kabul edilmişti. İyicene araştırın o benim kullandığım monitörü deseniz direk alırım ama G7 farklı bir üst model çok iyi diye tabir edildiğini duydum ama yine üzülmeyin diye araştırın. Şimdiden hayırlı olsun.

OLED yanıklarına merhaba mı, yoksa gelişmiş mi? Bilgisayarlarda telefonlardan çok daha olasıymış gibi hissettiriyor OLED yanığı, yapısı gereği oyunlar dahil her yer statik nesne dolu. Gene de telefonun aksine monitörde diğer parçaların, elin getirdiği artı sıcaklık olmayacak. Uzun tüketim verilerine bakmadan OLED alınmamalı bence.

Son olarak biraz araştırdım da 42 inç'den küçük boyutta bulamadım. Monitör için ne kadar uygun?

Hocam seçenekleri daralttım. Daha doğrusu değiştirdim. Şuan da aklımda şu üç monitör var:
LG 27GP850-B
MSI MAG274QRF-QD
ASUS XG27AQ
Bariz sorunları var mı? Renk, hız, kontrast konusunda nasıllar? Yardımcı olursanız tekrardan sevinirim.

Hocam seçenekleri daralttım. Daha doğrusu değiştirdim. Şuan da aklımda şu üç monitör var:
LG 27GP850-B
MSI MAG274QRF-QD
ASUS XG27AQ
Bariz sorunları var mı? Renk, hız, kontrast konusunda nasıllar? Yardımcı olursanız tekrardan sevinirim.
LG 27GL850-B modelini zaten kullanıyorum hocam. Sizin seçtiğiniz LG ise bir üst modeli pişman etmez sizi. Ama dediğim gibi bütçem yetseydi MSI olanı alırdım bende. Asus hakkında ise hiçbir bilgim yok hocam.

Geri
Yukarı