Umre'den gelen 5 kişide daha korona virüs semptomu çıktı!

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Yazılan her şeye tek tek cevap vermeye çalıştıkça mesajlar birikiyor. En kısa açıklama olarak;
İslamda modern düşünceye ters bir çok ifade bulabilirsiniz. Kuran incil gibi sürekli değişime uğrayan bir kitap değil. O zamanın ifade şekliyle günümüzdeki anlayış biçimi farklı olabilir. Yazılan her ayete okuduğunuz şekilde direk 1. anlamıyla inanmak yerine yorumlamayıda bilmeniz gerekir. Bu şekilde forum üzerinden anlatılacak kısa konular değil. İslamı tabikide araplardan öğrenmiceksin. Akıl ve mantığınızla düşündüğünüzde islamın geri kalmış gözükmesinin sebebi tembelleşen toplumdur. Her geçen gün daha da kötüye gittiği apaçık ortada. Söylediğiniz ifade aşırı doğru alternatif müslüman olmak en iyisi. Siz her zaman iyi olanı doğrusunu yapın inancı kendi içinizde yaşayın.
Kutsal kitapların asıl sorunu da bu işte: Ayetler yoruma çok fazla açıktırlar, hiçbir şey sabit değildir. Halbuki İslam, Kuran’da her şeyin açıkça ifade ettiğini söyler. Mesela “Kadınlar sizin tarlanızdır.” ayeti din adamları arasında muhalefet sistemi oluşturmuştur. Bana sorarsanız bu ayette çok iğrenç bir durum söz konusu fakat burada yazmayacağım :)

Nefretini geçtim önlem için karantinaya alındılar daha tespit edilmedi.

Technopat’ta gördüğüm ve değişmeyen şey.
Siyasi bir konu olsa, sapsa veya sapmaya meyletse kilitlenirdi.

Dini konularda bir esneklik var.

Ben bu forumda bir yere yazarken kimsenin kişisel değerlerine hakaret etmiyorum. Adam benim Allahımı kitabımı aşşağılıyor. Yobaz muamelesi yapıyor kimsenin umrunda olmuyor. Kaç kere yaşadım bunu Allahım bilir. Ama artık çekemiyorum yani. Yeter abi.
Eki Görüntüle 514566
Açıklayıcı olur umarım.

Sen beğenmediğin şeyleri şikayet edip değiştirmeye çalışmak yerine, kendin "kanal değiştirsen"?
Technopat’ta gördüğüm ve değişmeyen şey.
Siyasi bir konu olsa, sapsa veya sapmaya meyletse kilitlenirdi.

Dini konularda bir esneklik var.

Ülkede siyasi baskı var, bu açıdan ifade özgürlüğü kısıtlı. Moderatörler sitenin selameti için siliyorlar. Dini konularda ise henüz pek yok. Ama bu konuda ilk sayfada bir üye şikayet edeceğini belirtmiş. Dinde tartışılmaz artık.

Sen beğenmediğin şeyleri şikayet edip değiştirmeye çalışmak yerine, kendin "kanal değiştirsen"?
Birisi senin kutsal yada değerli gördüğün şeylere karşı aşağılayıcı kelimeler ve ithamlar da bulunursa sen kanal mı değiştiriyorsun?

Kutsal kitapların asıl sorunu da bu işte: Ayetler yoruma çok fazla açıktırlar, hiçbir şey sabit değildir. Halbuki İslam, Kuran’da her şeyin açıkça ifade ettiğini söyler. Mesela “Kadınlar sizin tarlanızdır.” ayeti din adamları arasında muhalefet sistemi oluşturmuştur. Bana sorarsanız bu ayette çok iğrenç bir durum söz konusu fakat burada yazmayacağım :)
Yaptığınız sorgulamada haklısınız zaten. Din konusunda istediğim tartışma ortamı bu olabilir. Bahsettiğiniz ayet bakara suresi 223. ayet. Yorumlayanlara baktığınızda hepsi farklı şey anlatmış. arapçasını okuyabilmekte fayda var türkçesini okumaktansa. İslamın geri kalmışlığını kabullenmektense doğrusunu öğrenmek, diğer toplumlara özenmek yerine kendimizi düzeltmeliyiz.

Değil mi? İran katolik mesela :D

İslam temizliği dediğin nedir? Zira çoğunluğu müslüman olan ülkelerin hijyen durumu ile hergün duş alan Avrupayı Amerikayı kıyaslayalım istersen :)
Yok artık yuh. Bu kadar olduğunu tahmin etmemiştim. Kuran ve Islami nasıl okuyup anladın bilmiyorum ama Islam temizliği ve 5 vakit namazi emreder. Yani 5 vakit abdest. Temizlikte bu kadar titiz olan bir dine laf ediyorsun. Iran bu Islam temizliginden nasibini almamissa bu onlarin sorunu Islam'da sıkıntı yok. Ayrıca Avrupa ve ABD hayranligini biraz sakla. Her konuda onlari süt gibi beyaz gösterme. Dünya'da temizlik ve teharet kullanimi ile ilgili araştırmalar var. Cok sevdigin Avrupa nerdeyse elini yikamiyorken Turkiye el temizliginde Bosna'dan sonra 2. sırada. Gerçekten Islam nefreti gözünüzü kör etmiş.

Ülkede siyasi baskı var, bu açıdan ifade özgürlüğü kısıtlı. Moderatörler sitenin selameti için siliyorlar. Dini konularda ise henüz pek yok. Ama bu konuda ilk sayfada bir üye şikayet edeceğini belirtmiş. Dinde tartışılmaz artık.
Din yada dinler tartışılmıyor zaten hakaret yada benzeri aşağılamalar yapılıyor genelde İslama karşı yapılıyor, size ne kim neye inanıyorsa neyi seviyorsa nasıl yaşamak istiyorsa ne giymek istiyorsa ne yapmak istiyorsa onu yapsın. İnsanların inançlarını aşağılamak çok saygısızca ve çirkin bir tutum bunu yapan insan doğruyu bile söylese yöntemi yüzünden kendisine değer vermez söylediklerini kale bile almazdım.

Sırf bir yanlış yaptı diye o insana direkt bağnaz demekte cahilliktir. İfade özgürlüğü iyi bir şey fakat her konuda olduğu gibi ifade özgürlüğü konusunda da insanlara fazla esneklik tanındığı zaman böyle saçma sapan sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Tabii ifade özgürlüğünü yanlış anladı diye bir insana direkt bağnaz deme cesaretini bulmak yine cehaletin göstergesidir.
Bağnaz kelimesinin anlamına tekrar bakalım isterseniz.

IMG_20200316_114604.jpg

Kendi düşüncesinden başka düşünenleri düşünceleri yüzünden hastalık getiriyor demek fanatikliğin ifadesidir. Buradan bu anlam çıkar.

Şu yazdıklarımı lütfen biraz objektif düşünün Akil Bey, bir insan sizi sinirlendirdi diye üzerine çok fazla gidip onu direkt bağnazlıkla suçlamanız da sizin cehaletiniz.
İnsanlar bazı şeyleri bilmiyor olabilirler zaten benim bununla ilgili bir sorunum yok. Bazı şeyleri bilmeyenler çevresinden göre göre öğrenir hayatı.

Bu konudaki ilk mesajımdı ve kimseyle bir tartışma içine girmediğim için sinirlenmedim.

Saygı hakedilir. 21. YY'da modern dünyada senin dinin saygıyı haketmiyor.
O halde sen benim dinime saygı duymuyorsan ben sana hiç saygı duymam. Hoşgörü karşılıklıdır. Ortaçağ kilise ideolojisi gibi kendinizin düşüncesini iyi görüp diğer insanları cahil ve öteki görmeniz bunun örneğidir.

Yok ben direkt Kur'an'dan öğreniyorum, misal Nisa 34;

"Allah’ın insanlardan bir kısmını diğerlerine üstün kılmasına bağlı olarak ve mallarından harcama yapmaları sebebiyle erkekler kadınların yöneticisi ve koruyucusudurlar. Sâliha kadınlar Allah’a itaatkârdırlar. Allah’ın korumasına uygun olarak, kimsenin görmediği durumlarda da kendilerini korurlar. (Evlilik hukukuna) baş kaldırmasından endişe ettiğiniz kadınlara öğüt verin, onları yataklarda yalnız bırakın ve onları dövün. Eğer size itaat ederlerse artık onların aleyhine başka bir yol aramayın; çünkü Allah yücedir, büyüktür. "
Oturup verirsiniz Nisa 34. ayeti. İnsanların aklını bulandırın. Tefsirini niye vermezsiniz? Tefsirini okuyan oradaki manayı zaten görecektir.

Bütün bunları madem biliyorsunuz Nisa 19. ayeti de paylaşın.

"Ey iman edenler! Kadınlara zorla vâris olmanız size helâl değildir. Apaçık bir edepsizlik yapmadıkça, onlara verdiğinizin bir kısmını ele geçirmek için -evlenme ve boşanma konusunda- engel çıkarmayın. Onlarla iyi geçinin. Eğer onlardan hoşlanmazsanız, Allah’ın hakkınızda çok hayırlı kılacağı bir şeyden de hoşlanmamış olabilirsiniz."

(Nisa Suresi 19. ayet - Diyanet İşleri Başkanlığı Kur'an Yolu Meali)

Bütün bunları gizlemek ve çarpıtmak huyunuz olmuş. Aşağıdaki hadislere ne demeli?

"Birçok kadın Muhammed ailesine gelerek kocalarını şikâyet ediyorlar. Kadınlarını döven o kimseler, sizin hayırlınız değildir." (Ebû Dâvûd, Nikâh 42. Ayrıca bk. İbni Mâce, Nikâh 51)

"Mü'minlerin îmân bakımından en mükemmeli, huyu en iyi olanıdır. Hayırlınız, kadınlarına karşı hayırlı olanlardır." (Tirmizî, Radâ` 11; Ebû Dâvûd, Sünnet, 15; İbni Mâce, Nikâh 50)

"Bir kimse karısına kin beslemesin. Onun bir huyunu beğenmezse, bir başka huyunu beğenir." (Müslim, Radâ` 61)

İnsanların akıllarını kendine göre tasvir edip bozmak kolay.

Sana kitabı indiren O’dur. Onun (Kur’an) bir kısım âyetleri muhkemdir, ki bunlar kitabın esasıdır; diğerleri ise müteşâbihtir. Kalplerinde eğrilik bulunanlar, fitne çıkarmak ve onu (kişisel arzularına göre) te’vil etmek için ondaki müteşâbihlerin peşine düşerler. Halbuki onun te’vilini ancak Allah bilir; bir de ilimde yüksek pâyeye erişenler. Derler ki: Ona inandık, hepsi rabbimiz katındandır. (Bu inceliği) yalnız aklıselim sahipleri düşünüp anlar.

(Al-i İmran suresi 7. ayet - D.İ.B Kur'an Yolu Meali)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı