Uncharted 4 underrated bir oyun

S54337

Hectopat
Daha fazla  
Yıllar önce çocukken Burak Oyunda'nın kanalında Uncharted 4 izleyip bitirmiştim. Hayran kalmıştım oyuna. Sırf oynayabilmek için PS 4 almayı bile düşünmüştüm. Sonra vazgeçtim. Aradan yıllar geçti. Geçen yıl eski laptopum ömrünü bitirdiği için yeni bilgisayar toplamıştım. RDR2 dışında hikayeli oyunlara pek aşina değildim. 5 tane oyun sayamazdım desem yalan olmaz. Sonra yavaş yavaş oyun piyasasını öğrenmeye başladım. Geçen yıl kasım'da falan Uncharted 4'ün bilgisayara çıktığını gördüm ve çok sevinmiştim. İndirdim ve oynadım DLC dahil. Yıllar önce izleyerek hayran kaldığım oyuna oynayarak bir kez daha hayran kaldım. Beklentimin çok üzerinde çıktı. 2015'te çıkmış olmasına rağmen mekanikleri, grafikleri, hikayesi, sinematikleri vb. neredeyse her şey muhteşemdi. Üstüne harika bir Türkçe dublaj. Günümüzde çıksa bu oyun, eminim ki kimse eski hissettiriyor falan diyemez. Ancak nedense görüyorum ki herkes oyuna tırmanmaktan bulmaca çözmekten başka bir şey yok, 8 yıllık oyun çok bir şey beklememek lazım, sıkıcı tarzında şeyler söylüyor. Sanki ortalama bir oyunmuş gibi görülüyor. Bu durum benim hoşuma gitmiyor. Bu kadar iyi oyunun bu kadar küçümsenmesine karşı sizin düşüncüleriniz nelerdir?

Çıktığı sene oldukça satan güzel bir oyun. Pek underrated olduğunu düşünmüyorum çünkü Sony sağlam reklamını yapmıştı. Oyun olarak ise bence 1 ve 3'ten çok daha iyi ama ne yazık ki 2 kadar güzel değil.

Özellikle 2. oyunda ki savaş temposu yoktu. Her tarafa uçan kaçan Nathan'dan eser kalmadığı gibi aksiyonun bu kadar az olması benim canımı baya sıkmıştı. Mesela uncharted 2'ye bakın öyle aksiyonlu ki ne zaman bittiğini fark bile edemezsiniz. Tırmanma, parkur vs. de aşırı basit kalmıştı. Ne Uncharted 3 kadar epik sahne vardı, nede Uncharted 2 kadar aksiyonlu bir oyundu. Diğer oyunlara göre tabiki de teknik anlamda daha iyiydi çünkü en son çıkandı. Hikaye anlatımı da iyiydi fakat Uncharted dediğin benim gözümde aksiyonun tavan yaptığı epik sahnelerle dolu bir oyun serisi olduğundan 4. oyun o kadar da hoşuma gitmedi. Siz genel olarak teknik anlamda kıyaslamışsınız.

Yıllar önce çocukken Burak Oyunda'nın kanalında Uncharted 4 izleyip bitirmiştim. Hayran kalmıştım oyuna. Sırf oynayabilmek için PS 4 almayı bile düşünmüştüm. Sonra vazgeçtim. Aradan yıllar geçti. Geçen yıl eski laptopum ömrünü bitirdiği için yeni bilgisayar toplamıştım. RDR2 dışında hikayeli oyunlara pek aşina değildim. 5 tane oyun sayamazdım desem yalan olmaz. Sonra yavaş yavaş oyun piyasasını öğrenmeye başladım. Geçen yıl kasım'da falan Uncharted 4'ün bilgisayara çıktığını gördüm ve çok sevinmiştim. İndirdim ve oynadım DLC dahil. Yıllar önce izleyerek hayran kaldığım oyuna oynayarak bir kez daha hayran kaldım. Beklentimin çok üzerinde çıktı. 2015'te çıkmış olmasına rağmen mekanikleri, grafikleri, hikayesi, sinematikleri vb. neredeyse her şey muhteşemdi. Üstüne harika bir Türkçe dublaj. Günümüzde çıksa bu oyun, eminim ki kimse eski hissettiriyor falan diyemez. Ancak nedense görüyorum ki herkes oyuna tırmanmaktan bulmaca çözmekten başka bir şey yok, 8 yıllık oyun çok bir şey beklememek lazım, sıkıcı tarzında şeyler söylüyor. Sanki ortalama bir oyunmuş gibi görülüyor. Bu durum benim hoşuma gitmiyor. Bu kadar iyi oyunun bu kadar küçümsenmesine karşı sizin düşüncüleriniz nelerdir?

Ve bu serinin devamı gelmeyecek🫤... Geldiği gün alırdım şahsen.

Normalde çok oyun oynamayı sevmem, bir süre sonra sıkılır kapatırım ve bir daha da girmem ama bu oyunda nedense öyle olmadı. Çok hoşuma gitti oyun, Türkçe dublaj olması mı, aralardaki güzel diyaloglar mı bilemiyorum. Ama bence tek kelimeyle muhteşem bir oyun.

Ben aksine şu an konuşulduğu kadar bile iyi bir oyun olduğunu düşünmüyorum, prodüksiyon kalitesi çok yüksek ama eğlenceli değil. Çok temel olacak ama ara sahneler arası tırmanıyorsun sadece, tırmanmanın kendisi de oyun içerisinde gelişip, değişmiyor, gunplay de keza aynı. Kısacası oyun başından sonuna kadar aynı şeyleri yapıyorsun ama sadece daha kaliteli yapıyorsun.

Geri
Yukarı