Undertale: Dünya'da en çok abartılan oyun!

Dünyanın en overrated oyunu. İki el yürüyorum sonra bir şey önümü kesiyor, bunu oyunun sonuna kadar yapmak hiç eğlenceli olmayacağı için alt f4 çekip oyunu sildim. Hikayesi de alt seviye, bir tane hayvan var konuşup duruyor, ne hikayeler gördüm ben. Oyunu abartanlar da 2-3 farklı son var "Vay canına!" kafasından. Gidip kaliteli farklı sonlar görmek istiyorsan Quantic Dream oyunlarını oyna.

Yazdıklarım birazı nesnel bu arada, ilk defa bir oyuna bu kadar sinirlendim. 5TL oyundan ne bekliyorsun ki?: Abartanlar sıkıntı sanki önümde Mona Lisa tablosu var gibi abartıyor, sanki para almışlar bu oyunu övün diye. Yabancılar tarafından en çok şişirilen oyun Zelda bu kadar abartılmıyor.

2 hafta geçmeseydi krallar gibi iademi yapardım zam ihtimali olsa da. Oyunu 2 saat oynadım.
Oyun sevene güzel.

Şimdi bana maksimum Valorant oynuyorsun derler Steam hesabım: https://steamcommunity.com/profiles/76561199188396939
Daha PS'de de bitirdiğim çok oyun var :D
Çok fazla linçlenmem umarım. Ama ben yazdıklarımın hiç bir yerinde oyuna kötü demedim, eğlenceli değil, hikayesi kötü dedim.
Yazdıklarımın hepsini okuyup yorumlarsanız sevinirim, teşekkürler.
Eki Görüntüle 1746997
Eki Görüntüle 1746998?
Hocam 2015'te bu kadar kendi içinde bu kadar bütün bağımsız oyunlar yoktu ki bence şu anda bile bayağı bütünlüklü. Sonunu görseymişsin sevme ihtimalin olurdu biraz. Ben sonundaki mesajdan etkilendim ve oyunu sevdim diyebilirim ama ben de abartıldığı kadar iyi bulmuyorum. Olur öyle şeyler çok para ve zaman harcamamışsınız ya.😃

Sen Valorant oynamaya devam et. (!) Her oyun herkese göre değil. RDR 2 gibi oyunu bile beğenmeyenler var normal bir durum.
Hocam ben sevmiyorum RDR2 mesela hikayesi sadece chapter 6 güzel geliyor. Oluyor öyle şeyler, bir de oyun çok övülünce beklenti öyle büyüyor ki karşılanamaz hâle geliyor. İnsan hele ki gıcık fanboylardan sonra cânım oyunlara kin tutmaya başlıyor içten içe.

Yok hocam, 320 saattim var RDR2'de ama önümü gerçekten 10 saniyede 1 bir şey kesiyor o yüzden canım sıkıldı.
Bazen fazlaca kesiyor evet ama diyaloglar ve ''Enemy Approaching'' müziği sayesinde neredeyse hiç rahatsız etmedi beni. Oyunu buna indirgemişsin çünkü oyunda ilerleyemeden sırf bundan ötürü bezip bırakmışsın.
Ben oyunu 15 kere falan bitirdim kesinlikle abartı 92'yi hak etmiyor. 87-88'i hak ediyor ama bence.
Bir de 92 hak ediyor olsa 25-30 kere bitirirmişsin demek :D

Niye bu konu ciddiye alındı ki, adam daha cümle kuramıyor. Eleştirin berbat, gerçekten eleştirsen ve abartılıyor desen lafım olmaz ama oyunla alakasız birkaç cümle kurmuşsun ve 5 liralık oyunu iade etmekten bahsetmişsin. Ortadaki imleci adamlara doğru yönelt ve hızlıca tıkla dostum! 👌
1682517456149.png

Niye bu konu ciddiye alındı ki, adam daha cümle kuramıyor. Eleştirin berbat, gerçekten eleştirsen ve abartılıyor desen lafım olmaz ama oyunla alakasız birkaç cümle kurmuşsun ve 5 liralık oyunu iade etmekten bahsetmişsin. Ortadaki imleci adamlara doğru yönelt ve hızlıca tıkla dostum! 👌
Eki Görüntüle 1755521
Ne alaka dostum? Hadi eleştirime laf et ama oynadığım oyuna bir şey diyemezsin. Dediğini uyguluyorum.

Ne demek ne alaka? :D İncelemene linki atan sensin, diğer oyunlarla kıyaslayan sensin.
Evet dediğimde bir sakınca yok, Steam hesabımı verdim ki anca sen Valorant ve benzeri oyunlar oynarsın dememeleri için, zaten daha böyle yorumlar gelirse kaldıracağım Steam hesabımı. Diğer oyunlarla kıyaslama yapan sensin derken Quantic Dream oyna sözümü kastettiyorsan ben onu farklı kaliteli son görmek istiyorsan Quantic oyna dedim, Detroit>Undertale gibi doğrudan bir sözüm yok.

Dünyanın en overrated oyunu. İki el yürüyorum sonra bir şey önümü kesiyor, bunu oyunun sonuna kadar yapmak hiç eğlenceli olmayacağı için alt f4 çekip oyunu sildim. Hikayesi de alt seviye, bir tane hayvan var konuşup duruyor, ne hikayeler gördüm ben. Oyunu abartanlar da 2-3 farklı son var "Vay canına!" kafasından. Gidip kaliteli farklı sonlar görmek istiyorsan Quantic Dream oyunlarını oyna.

Yazdıklarım birazı nesnel bu arada, ilk defa bir oyuna bu kadar sinirlendim. 5TL oyundan ne bekliyorsun ki?: Abartanlar sıkıntı sanki önümde Mona Lisa tablosu var gibi abartıyor, sanki para almışlar bu oyunu övün diye. Yabancılar tarafından en çok şişirilen oyun Zelda bu kadar abartılmıyor.

2 hafta geçmeseydi krallar gibi iademi yapardım zam ihtimali olsa da. Oyunu 2 saat oynadım.
Oyun sevene güzel.

Şimdi bana maksimum Valorant oynuyorsun derler Steam hesabım: https://steamcommunity.com/profiles/76561199188396939
Daha PS'de de bitirdiğim çok oyun var :D
Çok fazla linçlenmem umarım. Ama ben yazdıklarımın hiç bir yerinde oyuna kötü demedim, eğlenceli değil, hikayesi kötü dedim.
Yazdıklarımın hepsini okuyup yorumlarsanız sevinirim, teşekkürler.

Eki Görüntüle 1746997
Eki Görüntüle 1746998?

Merhaba dostum. Konu açılmalı neredeyse 1 ay oldu fakat beni en çok etkileyen oyun hakkında konuşmayı gerçekten istiyorum. Gönderileri okudum. Sen git cs oyna benzeri saçma şeyler yazanlar olmuş. Arkadaşlar, böyle bir savunma olamaz. Oyunu seviyorsak, neden sevdiğimiz anlatmamız gerekir.
Öncelikle şöyle başlayayım: küçüklükten beri oyunlara ve oyun geliştirmeye ilgisi olan biriyim. Kendi çapımda geliştirdiğim 1-2 küçük(çok küçük) hobi oyunum bile var bilgisayarımda. "Oyunun 2-3 sonu var. Vay canına!" demişsin. Ama internette biraz araştırarak bulabileceğin gibi, oyunun bütün arasonları dahil 90 küsür sonu bulunuyor.
Oyunu biraz kurcalyrak ilerlersen oyunun ne kadar emek verilmiş bir oyun olduğunu rahatça fark edebilirsin. Bir örnek vereyim:

Oyunun başında çıkan keçiyle bölgenin sonunda savaşa biliyorsun. Tabi ki öldürüp öldürmemek senin elinde. Diyelim önce onu öldürdün fakat pişman oldun. Oyunu kaydetmeden kapa-aç yaparsan onunla yine savaşıp bu sefer Toriel'i bağışlayabilirsin. Fakat eğer bunu yaparsan biraz ilerle oyunun ana kötüsü Flowery(çiçek) gelip sana "Ne yaptığını biliyorum. Onu öldürdün ve sonra yine canlandırdı. Sen de benim gibi canisin" gibisinden birşeyler söylüyor.

Anlayacağın, oyunun yapımcısı oyuna AAA oyunlarında olmayan birşey katmış: SEVGİ (tuhaftır ki, SEVGİ oyunda sv'nin açılımıdır ve seviyesiz gaddarlık ilerlemesi anlamına gelmektedir[ İngilizcede lv - love - level of violence])

Birazda oyundan bahsedelim. Oyunun grafikleri yüzünden sevmeyen birçok insan var. Fakat şu bir gerçek: bu grafikler bu oyun için ideal. Evet, bu oyun farklı grafiklere sahip olsaydı; büyük ihtimalle bu kadar başarılı olamazdı. Yapımcının kendisi de söylüyor bunu. "Bin kişilik bir ekibim olsaydı bile oyunun böyle görünmesini isterdim diye.
Ve şunu unutmayın, pixel art bir resim çeşididir. Nasıl sulu boya pastel den dah kötü diyemiyorsak pixel art kötü de diyemeyiz.
Oyun müziklerinin efsane olduğundan hemfikiriz sanırım :)

Oynanışa gelirsek: dövüş sistemini beğenmediği ni söylemişsin. Ama bu oyunu Undertale yapan dövüş sistemi zaten. Düşmanını tatlı dille ikna etmek veya öldürmek tamamen senin elinde. Ve oyunda yaptığın her şeye karşı en sonunda 90 küsür sondan biriyle ödüllendirilecek, veya cezalandırılacaksın.

Hikaye: En can alıcı kısım burası sanırım. Oyunun bilinmeyen bir arka plan hikayesi bulunuyor evet, fakat bunu sana anltmaya kalksam çok uzun sürecektir.

Hem hikaye için hem de bütün oyun için birkaç şey söyleyip son bağlayacağım.
Oyunu neden sevdiğimi sana anlatmaya çalıştım. Başarılı olamadım büyük ihtimalle. Neden anlatamadım dersen, bunu ancak ünlü yazar Stephan King'in şu sözleriyle anlatabilirim:
"önemli şeyler, söylemesi en zor olan şeylerdir. Bunları söylerken utanırsınız. Çünkü kelimeler küçültür onları. Kafanızın içindeyken sonsuz gibi, kocaman görünen şeyleri kelimeler hayat boyuna indirger. "

Fanların Undertale'yi savunmaması işte bu yüzden, öyle bir oyun ki Undertale, kelimeler onu küçültüyor. Söylerken utanıyoruz kelimeleri.

Undertale iyi bir oyun değil, kötü de değil. iyi ve kötünün çok ötesinde.

Geri
Yukarı