Undervolt nedir ve nasıl yapılır?

Tyrant

Decipat
Laptop kullanmaya yeni başladım. Ryzen 5 3550H işlemci ekran kartına göre 10-15 derece daha sıcak çalışıyor, ben bunun 3.7GHz değil de 3.4 civarında çalışmasını istiyorum. Nasıl yapabilirim?

Dipnot: Konu hakkında bilgim 0'ın altında -10.

Son düzenleyen: Moderatör:
Neden olmasın Kadir? Ryzen Controller ile işlemcinin TDP'sini veya frekans değerlerini ayarlaya biliyorsun. Bu da cihazın daha serin veya daha performanslı çalıştırıyorsun.

Neden olmasın Kadir? Ryzen Controller ile işlemcinin TDP'sini veya frekans değerlerini ayarlaya biliyorsun. Bu da cihazın daha serin veya daha performanslı çalıştırıyorsun.
Ryzen Controller'a baktım ama farklı hiç bilmediğim şeylerle karşılaştım sadece clock'u düşürmek için ne yapmam gerekli?

ThrottleStop adlı programı kullanıyorum. Gündelik kullanımda işlemci turbosunu kapatıp işlemciye gelen voltajı sabitleyerek ve offset voltajı düşürerek kullanıyorum.

Yalnızca Turbo'yu kapatman faydalı olacaksa ilk ekranda Disable Turbo var tik koyman yeterli.

Çok faydalı tavsiye ederim. Oyunlarda gereksiz performans harcanmasını engelleyerek sıcaklığın belirli düzeyde kaldığı için FPS sabit oyun oynuyorsun. Kullanımı için YouTube'da bilgiler var izleyebilirsin cihazına uygun ayarları sen deneyerek bulursun artık. Undervolt yaptığın için sıkıntı oluşturacak hatalar yapacağını düşünmüyorum. Mutlaka eğitici videoları izleyerek ayarlamaları yap.

Laptop için günlük kullanımda bence 44 derece altı sıcaklık idealdir. İşlemci üzerine hafif termal macun uygulamasından sonra sıcaklığın 50 civarındaysa undervolt yaparsın. Yine istediğin değerlere ulaşamazsan soğutucu ile kullanman şart.

ThrottleStop adlı programı kullanıyorum. Gündelik kullanımda işlemci turbosunu kapatıp işlemciye gelen voltajı sabitleyerek ve offset voltajı düşürerek kullanıyorum.

Yalnızca Turbo'yu kapatman faydalı olacaksa ilk ekranda Disable Turbo var tik koyman yeterli.

Çok faydalı tavsiye ederim. Oyunlarda gereksiz performans harcanmasını engelleyerek sıcaklığın belirli düzeyde kaldığı için FPS sabit oyun oynuyorsun. Kullanımı için YouTube'da bilgiler var izleyebilirsin cihazına uygun ayarları sen deneyerek bulursun artık. Undervolt yaptığın için sıkıntı oluşturacak hatalar yapacağını düşünmüyorum. Mutlaka eğitici videoları izleyerek ayarlamaları yap.

Laptop için günlük kullanımda bence 44 derece altı sıcaklık idealdir. İşlemci üzerine hafif termal macun uygulamasından sonra sıcaklığın 50 civarındaysa undervolt yaparsın. Yine istediğin değerlere ulaşamazsan soğutucu ile kullanman şart.
Ona baktım ama amd işlemciler ile çalışmadığı söylendi Throttlestop'ın, ama yinede deneyeceğim.

Attığım süreden sonraki yere girip foto at. Adam gösteriyor kaç TDP olduğunu.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

TDP ayarlamak ve frekans ayarlamak Undervolt yapmak değildir. Soru soran arkadaşın undervolt kısmına cevap verdim ben. Başlık da undervolt üzerine olduğu için onu yapamayacağını söyledim.
Kaldı ki bildiğim kadarı ile diye de ekledim, kesinlik olmasın diye.
Hangi kısmı anlayamadın da ezber filan konuşuyorsun?

Yeni konular

Geri
Yukarı