Usta neden çırağını azarlar?

Drachaos

Hectopat
Merhaba son senemi okuyorum stajerim.
Mütevazı, duygusal ve gururlu bir insanım ayrıca dindar bir insanım.
Insanların bile umursamadıği basit işleri bile yapmayı yapmayı severim.

Stajyerlik yapıyorum bu zamana kadar 3 tane yer degistirdim.
Çalıştığım yerden para almıyorum devlet karşılıyor yemek ve yol param benden çıkıyor zaten.

Ustanın her dediğini yapıyorum elimden geleni yapıyorum. Yap dediğini yapıyorum hatta iki defa soruyorum nazikçe niye soruyorsun diye azalıyor. Neden şunu yapım diyor sonra kendisi yapıyor.

Küfür ediyorlar her türlü adaba aykırı hal ve hareketleri var ustaların.

Her fırsatta bana doğru bir azarlama, kalp kirici sözler el şakaları vb.

Okulu bitirmem lazım ama artık sabredemiyorum sabrım taştı. Yaşım da ilerledi artık böyle şeyleri kaldıramıyorum.

Daha uzun yazardım siz analiz edin anlayın yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Klasik usta hareketleri. Bunlara ya katlanacaksın yada konuşacaksın. Ben el şakası vs sevmiyorum diyeceksin. Susup ses çıkarmazsan devam ederler aynı şekilde davranmaya. Soru sormana kızıyorsa yanlış yaptığında kızmaması gerektiğini belirteceksin. Gerçi sana vereceği cevap muhtemelen "çok konuşma olacaktır."

Çıraklar, stajyerler hep ezilir dostum. Ben kendi mesleğim dışında da birçok farklı alanda çalıştım öğrencilik zamanlarımda, herkes birbirini ezme yarışına girmiş, kimsenin kimseye saygısı yok. Eski usta - çırak ilişkisi günümüzde yok artık.

Mesela bizimle birlikte stajyerler, işe yeni girmiş kişiler de çalışıyor. Yıllanmış adamlar getir çaylak, götür çaylak/köle demeyi çok sever :) Sen de tamam abi dersin. Küfür olmaz bizde ama böyle yakıştırmalara herkes maruz kalır. 2-3 yılını doldurunca, artık sana isminle hitap etmeye başlarlar :) Yeni gelenlere takılmaya başlarlar, artık sen de onlardan bunları kapıp yenilere demeye başlarsın.

Böyle yıllarca kısır döngüye girmiş. Daha düzgün davranıp, stajyerin işine yaracak şekilde iş öğreten yok mu? Onlar da çok, ama iyi niyetli insana bu devirde rastlamak çok paha biçilemez bir şey :)

Bu yollardan biz de geçtik. Bazen bir yerlere gelebilmek için köprüyü geçene kadar ayıya dayı diyeceksin. Çok ses çıkaranı sevmezler, işten çıkarırken de hiç acımazlar. Bu sebeple Türkiye'de olduğumuz gerçeğini unutmamalıyız bazen. Çok kolay harcarlar, haberiniz olmaz.

Bizim sektörün jargonu da bu. Mağazalardaki gibi hanımefendi, beyefendi kullanılamıyor :)

Köylük bir bölgede yaşıyorum, orta 1 yada orta 2 idim yaz tatilin de babam beni araba tamircisi yanına çırak olarak vermişti bu hayatımdaki ilk iş deneyimimdi. Çok çekingen ve utangaç bir yapıya sahiptim bazen ustam haftalığımı vermezdi paranı vermezsem benden iste derdi bende utandığım için istemezdim 2 - 3 hafta böyle geçti enson istemeye başladım oda verdi haftalığımı müşteriler gelirdi bahşiş verirlerdi almazdım bağırırdı ahmak mısın sen ahmak olma alsana diye almak zorunda kalırdım ve şuan para konusunda ve hakkım konusunda asla çekinmem hayatımda gerçekten büyük bir katkısı var diyebilirim ustam bana çok bağırdı kızdı evet ama kabahatim varsa güzel iş yaptığımda ödüllendirdiğide oldu evet el şakaları laf şakalarıda vardı bunlara aldırış etmemelisin sen sadece yaptığın işe odaklan staj bittiği zaman belkide o adamı birdaha görmeyceksin.

Ben de çıraklık yaptım. Usta beni uşağı gibi kullanmaya ve bunu kendine hak olarak lanse etmeye başlayınca kaçtım. Daha sonra mobilyacıya verdi babam. Orada da hem babam hem usta ezdi beni. Bunun nedeni insanların sizi güçsüz görmeleri. Bisikletçide çalışmıştım. Harbiden iyi adamdı. Askerden dönünce de bi süre çalıştım. Eğlenceliydi aslında. Bi süre de televizyon tarmircisinde çalışmıştım. Orası da iyiydi. Sapığı bol oluyor ama. Sonrasında şimdiki işime girdim. Bilgili olanı zihinsel olarak yorarken cahili fiziksel olarak yoruyor bunların..

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı