Utangaçlık Nasıl Geçer?

• Konuyu başlatan TH6
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 15
  • Görüntüleme 823
Bence bunun sebebi yakışıklı veya güzel olamamaktan kaynaklı bir durum.
Eğer yakışıklı veya güzel iseniz insanlar sizinle çocukluk yıllarından itibaren iletişim kuracağı ve iletişimsiz kalmayacağınız için utangaç olmanıza imkan yok eğer güzel iseniz aile içi tutumlar veya psikolojik durumdan dolayı olabilir.

Ben hayata tek seferlik bir deneyim olarak bakıyorum hep. Beni hayatta geri tutan her şey boşa harcanan ömür gibi görüyorum. Bu yüzden bu tarz utançlık, motivasyonsuzluk gibi sorunların üstüne gitmek daha kolay oluyor. Bu mentaliteye nasıl girebilirsiniz bilmiyorum ama girebilirseniz çok yardımı dokunur.

Ah bende de aynı durum mevcut sen üzerine gitmedikçe geçmiyor bu utangaçlık.

18 yaşımdan önce bende sizin gibiydim insan içine çıkınca geçmeye başlıyor çünkü dışardaki insanlarında eksiklerini, karakterini görünce ben bayağı iyiymişim ya diyorsunuz.

Üzerine gitmek gerek. Göz göze gelmekten mi korkuyorsun mesela, inadına gözüne bak karşındaki kişinin. Bir süre sonra otomatik hep bakmaya başlarsın.

Arkadaş ortamına katıl sosyalleş.

Aynı utangaçlık durumu bende de var. İnsanlar önümde yürürken aşağı bakardım. Son aylarda kendimi ileri bakmak için zorluyorum. Bir zaman sonra bu normal hale geliyor.

Ben gene de bunu tavsiye etmiyorum cinsiyetçilik ve ayrımcılık gibi gelebilir ama karşınızda bir kadın varsa veya keko tipi birisi yere bakmak en iyisi.

Genelde böyle şeyler özgüvensizlikten geliyor. Bunun da sebebi seninde dediğin gibi kendi fiziğini beğenmeme, daha önce herhangi bir fiziki özelliğinle dalga geçilmesi falan gibi durumlar. Bunlar kafanda yer ettiği için insanlarla konuşurken çekiniyorsun. Bir diğer sebebi de özellikle yeni nesilde var bu, tüm zamanını telefon ve bilgisayarlarda geçirdikleri insan içine karışmadıkları için insan içine çıkınca afallıyorlar. Sende büyük ihtimal dediğim ilk şeyler var. Bir psikoloğa gidip destek almanı tavsiye ederim. Tabi yaş ve girip çıktığın ortamlarında önemi var, bende de benzer problemler vardı yaşım küçükken, sonradan iş ortamlarına falan girip insanlarla diyalog kurdukça ortadan kalktı bu.

Tabii ki bunda haklısınız, demek istediğim okulda önceden önümden geçen hemen herkese bakmazdım, kim geçti onu da dikkate almazdım. Şimdi bu alışkanlığı azalttım.

Bence bunun sebebi yakışıklı veya güzel olamamaktan kaynaklı bir durum.
Eğer yakışıklı veya güzel iseniz insanlar sizinle çocukluk yıllarından itibaren iletişim kuracağı ve iletişimsiz kalmayacağınız için utangaç olmanıza imkan yok eğer güzel iseniz aile içi tutumlar veya psikolojik durumdan dolayı olabilir.

Ben hayata tek seferlik bir deneyim olarak bakıyorum hep. Beni hayatta geri tutan her şey boşa harcanan ömür gibi görüyorum. Bu yüzden bu tarz utançlık, motivasyonsuzluk gibi sorunların üstüne gitmek daha kolay oluyor. Bu mentaliteye nasıl girebilirsiniz bilmiyorum ama girebilirseniz çok yardımı dokunur.

Bende de aynı sorun var tanımadığım kişiye karşı çok utangacım. Mesela iş yerinde bir kadınla samimi oluyum utanmadan konuşurum. Ama tanımadığım birisiyle konuşamam bile.
Hepinize teşekkür ederim. Sizin dediğiniz gibi yapmaya çalışacağım. Yani utancımın üstüne gitmeye. Tekrardan teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı