Uydular dünyanın etrafında dönüyor mu?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Merhaba birşey sormak istiyorum?
Uydular dünyanın etrafında dönüyorsa çanak antenlerimiz neden sabit bir şekilde duruyor ve sorun olmuyor çanak antenin fıldır fıldır dönmesi gerekirdi acaba kandırılmış olabilir miyiz?
Dünya da kendi etrafında dönüyor, dengeliyorlar 😁

Yanlış Bilgilendirme
Dünya da kendi etrafında dönüyor, dengeliyorlar 😁

Maalesef yanlış cevap 😉

Uydu hızı: Herhangi bir cismin yörüngeye girdiği hıza “yörünge hızı” denir. Yeryüzünden yaklaşık 160 Km. Kadar yükseklikte yörünge hızı saatte yaklaşık 28.000 km.

Dünyanın hızı: Dünya'nın kendi ekseni etrafındaki dönüş hızı saatte 1670 km dir. Bu dönme işlemi sırasında aynı zamanda güneşin etrafında da dönüş işlemini gerçekleştiren Dünya 108.000 km. Hızla güneşin etrafında döner.

Not: Maalesef kandırıldık.

Son düzenleyen: Moderatör:

Ve çokça yaptığım, elimde onlarca fotoğrafı bulunan bir hobi:

Sorduğun soru, neden hep Ay'ın aynı yüzüne baktığımızla aynı kapıya çıkıyor.

Bağıl hıza bakabilirsin:

Bunlar kendi çektiğim fotoğraflar. Yıldız izleri.

Hem dünyanın kendi ekseni etrafında dönüşünü kanıtlıyor. Hem de uyduları.

Fotoğrafta görülen izler, düşük yörüngede hareket eden uyduların bıraktığı izler:

Başlıksız4.jpg

Başlıksız5.jpg

contact.jpg

Uzayda bir nokta var adını tam hatırlayamıyorum maalesef. Uyduları o katmana gönderip belirli bir hıza ayarlanıyor. Örneğin Tükiye için gönderilen bir uydunun katmanda hangi noktada olması gerektiği hesaplanıyor ve oraya gönderiliyor akabinde uydu o noktadan Türkiye'yi takip ediyor. Bu yüzden antenleri sürekli ayarlamana gerek kalmıyor. Detaylı bilgisini biraz araştırarak bulabilirsin. Ben yıllar önce arşatırmıştım aklımda bu kadarı kalmış.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı