Dünyanın Şekli

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

AsjasFıdas1000

Hectopat
Dünyanın şeklini geoit olarak biliyoruz. Son yıllarda dünyanın şekli çok tartışılmaya başladı.
Dünyanın şeklini bilim ile açıklarken, "Sen batının yalakası olmuşsun" gibi cümleler duyuyor ve ağır hakaretler işitiyorum. Elbette dünyanın düz olduğunu savunan insanların hepsi böyledir demiyorum fakat durum böyle, malum kesim ortada. Ve bu dünyanın şekli tartışmasını yaparken, karşı taraf genellikle jeolojiyi, bilimi, tarihi her bir şeyi reddediyor. "Adamlarda bir keresinde inanç yok, onlara neden inanayım deyip", konuyu Amariğaya bağlıyor. "Nasa, Yahudilerin oyunu" deyip, bir şekilde vatan haini ilan ediyorlar beni. Bunun inanç değil, bilim olduğunu anlatmaya çalışıyorum. Bu konularla pek alakam olmadığı için iyi bi' sunum yapamıyorum. Geçenlerde sınıf öğretmenimizin de "Düz dünya inancını" savunduğunu öğrendim. Sınıfın çoğunluğundan tepki aldı fakat susturup, kendi inancını anlattı. Sonucunda bize söz hakkı verilmedi ve konu kapandı. Ben genellikle aşağıda verdiğim gibi bu 3 gerçeği kullanarak, dünyanın şeklini anlatmaya ve kanıtlamaya çalışıyorum.

-Sizce dünyanın şekli nasıl ? Dünyanın şeklini en net şekilde nasıl kanıtlayabilirsiniz ?
Dünyanın şekliyle ilgili, ilginç ve farklı inançları/görüşleri olan arkadaşlarda ne düşündüğünü yazarsa sevinirim.
Düz dünya inancını savunan birisiyle ciddi ciddi, detaylı şekilde tartışmadım ancak yanlış bilmiyorsam, sanırım inançlarına göre, güneş ve ay, dünyadan çok daha küçükmüş ve bize çok daha yakınmış...ne düşünüyorsunuz ? :)

Dünya'nın Ay Üzerindeki Gölgesi
"Ay'ın yüzeyindeki karanlık yüzey aslında Dünya'mızın Ay'ın üzerindeki gölgesidir. Bu da Dünya'mızın eğriliğini güzelce ortaya koyan nice kanıtlardan sadece bir tanesidir. Eğer ki Dünya düz olsaydı, söz konusu gölge eğrili olamazdı. Ayrıca Ay, Dünya'nın erken evrelerinde Theia isimli bir ön-gezegen ile çarpışmamız sonucunda Dünya'dan koparak oluşmuş bir gök cismidir. Gök cisimlerinin küresel veya küresele yakın yapılar oluşturması temel fizik yasalarınca belirlenen, evrensel kurallardır. Dünya da bundan bağımsız değildir. Günümüzde Dünya’nın şekli konusunda en uygun tanımı “Kutupları Yassılaşmış Küremsi” (İng: Oblate Spheroid) şeklidir."

POn3LQ.jpg

Çubuklar ve Gölgeler
"Güneşli bir günde yere iki benzer çubuk yerleştirdiğinizi bir düşünün. Eğer Dünya düz olsaydı o zaman iki farklı yerde bulunan çubukların, birbirlerinden ne kadar uzak olurlarsa olsunlar, gölgeleri birebir aynı uzunlukta olurlardı. Aksine, birbirinden birkaç kilometre uzaklıkta, birebir aynı şekil, doğrultu ve yönelimde ki iki çubuk arasında bile birbirinden farklı uzunluklarda iki gölgeyle karşılaşıyoruz. Dünya düz olsaydı, Güneş ile Dünya arasındaki mesafe, iki çubuk arasındaki mesafeden yüz binlerce kat fazla olacağı için herhangi bir gölge uzunluğu farkı göremezdik. Matematikçi, coğrafyacı ve gökbilimci olan Eratosthenes (MÖ 276-194) aynı prensibi gezegenimizin çevresini hesaplayabilmek için kullanmıştı."

nJjPXl.png

Diğer Gezegenler

jQXJ0n.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Buyur buradan yak.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Yorumları okuyarak eğlenebilirsin, ama eğlenmeyebilirsin de. Hiç belli olmaz.

Dünya'nın düz olduğunu savunmak gibi bir niyetim yok ki zaten düz değil.

1-Dünya'mızın gölgesi Ay üzerinde Ay tutulmaları sırasında olur, normal durumlarda gögenin nedeni ayın kendisidir. Gölgenin eğriliğinin nedeni ise ayın kendi yuvarlak şeklidir. Ay tutulması sırasında Dünya'nın gölgesinin yuvarlak olduğu görülebilir.

2- Çubuk ve gölge deneyinin şekil kanıtlamak için pek doğru bir deney olmadığını düşünüyorum. Zira Dünya "düz(!)" de olsa geoitte olsa ışık kaynağının çubuğa konumuna göre gölge boyu değişir.

Yapacağınız tek şey, dünyanın sonunun nerede bittiğini sormak. Yüksek ihtimal bir ucu ABD bir ucu da Japonya-Rusya-Avustralya diyeceklerdir. Sonrasında açın internetten uçak seferlerini gösterin. Saatlerini gösterin. Türkiye-Japonya arası doğrudan uçuş 12 saat civarı ise, dünya düz olduğunda Japonya-ABD arası doğrudan uçuşun 36 saati geçmesi gerek. Küçük bir matematik bilgisi yeter. Bundan da yoksun değillerdir.

Son olarak, bu tiplerle tartışmaya girmenize değmez, cidden. Ne dersen de fikirlerini değiştiremezsin bunların. Ve tartışmanın sonunda ya vatan haini çıkarsın ya da cahil.

Bu geri kalmışlığımıza içim acıyor gerçekten. Biz bu gidişle daha kafamızı çok duvarlara vururuz. 21. yüzyılda tartıştığımız konulara bak. Gittikçe İran'a döndüğümüzü sanan varsa da yanılıyor, İran'ın insanları kültürlüdür. Bizden bu kafayla en fazla Afganistan olur.

Dünya düzdür. Düz olmasaydı uzaya düşüyor olurduk. Ama bak, düşmüyoruz. Çünkü, Dünya düzdür. Böylelikle etrafında düşmeden kolayca yürüyebiliyoruz.

Dünya düzdür. Düz olmasaydı uzaya düşüyor olurduk. Ama bak, düşmüyoruz. Çünkü, Dünya düzdür. Böylelikle etrafında düşmeden kolayca yürüyebiliyoruz.
Düşmeni sağlayan kuvvet ayaklatının altında, kafanın üstünde değil.

Dünya düz diyenlerin kafasını merak ediyorum. Soruyorum "Dünya'nın sonu nerede?" adam hemen kıvırıp bunlar hep batının oyunu hepsi Amerika'nın yalanları diyor. Gel de sen bu insanla konuş!

Kim bilir kaç asır önce tartışma konusu olan şeyleri halâ tartışıyoruz. Ve sorun Dünya düz diyenler diyecekleri şey "Bunlar hep Amariganın oyunları" diyecektir. Meselâ bunun bir başka türü de "Uzaya çıkılmadı yalan bunlar!" diyenler.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı