Uygulamalar ve Oyunların Ön Sözleşmesi

Bilal Tice

Hectopat
Daha fazla  
Android uygulama ve oyunların;

-Kablosuz bağlantı bilgileri
-Fotoğraflar/Medya/Dosyalar
-Kimlik

Gibi bilgilere ulaşım isteği sadece beni mi rahatsız ediyor?
Özgürlük ve gizlilik biraz hayalcilik mi oluyor?
Siz ne düşünüyorsunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Uygulamanın kullanmasına gerek olmadığını düşündüğümüz erişim izinlerini Android 6.0 sürümünden beri yükleme sonrası kapatabiliyoruz. Uygulamanın doğru çalışmama riski olsa da güvenlik adına olumlu br gelişme. Şimdi baktım da; Hill Climb Racing oyununun 1.33.1 sürümü, anlamsızca kayıt yeri ve telefon izni istiyor. Bu izinleri kapattım oyun normal çalışıyor.
Evet bence de aynı anda özgürlük ve gizlilik hayal. Bir uygulamadan mahrum kalmak özgürlük değil, sorumsuzca istenen uygulama izinleri de gizliliğe aykırı. Birinden birini terk etmek zorunda kalabiliyoruz.

Mesele aslında şu; bunlar neden var? Oynadığım oyun neden galerime girmek istiyor ? Oyunu yapan küçücük bir şirket. Neden kablasuz ağ bilgilerimi istiyor?
Neden laptop kameralarını bantlıyor, mikrofonu kapatıyoruz ? Bunu Mark Zuckerberg yapsa anlarım ama, kim bizim nur yüzümüzü billur sesimizi merak ediyor?
Mark Zuckerberg demişken; facebook neden ne düşünüyorsunuz kısmına yazıp paylaşmadığımız yazıları bile kaydediyor? Bu yazı kaydetme işini gerçekten Zuckerberg mi istiyor?
Pokemon Go oyununda kameraları açıp sokaklarda,caddelerde koştu insanlar,sorsan oyunu yapan yine küçücük bir şirket. Iphone 6 ile parmak izi okuma,Iphone 8 ile yüz tanıma.
Neyse bunu 'Chicago Bulls'un amblemini ters çevir kitap okuyan robot var'a' götürmeyeceğim.Bu bizi tanıma aşkı nereden geliyor ? Siyasi,askeri konumumuz da olmayacak, e?

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı