Uyku düzenimin patates olması

Roxor

Kilopat
Daha fazla  
Gece geç saatlere kadar oturup 13.30-14.00 arası uyanıyorum. Fakat sıkıntım şu ki kaçta yatarsam yatayım uyumakta güçlük çekiyorum. Okulların açılması da yakın uyku hapı almayı düşünüyorum. Böyle düzene sokabilir miyim ? Yoksa sadece kendimi mi kandırırım ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Okul zamanı bana 4-5 saat uyku yetiyor çünkü 1 ayda alışıyorsun az uyudukça bünyede alışıyor. Yazın da çok uyudukça bünye çok uyumak istiyor ben 10 saat uyumadan kalkamam mesela yazın. Okullar başlasın 2 haftada düzene girer senide uykun. Mecbur girecek, 1- 2 hafta zorlanırsın ama alışırsın sonra.

Ben geçen sene ilk gün saat 4'de yattım ve 6'da okula gittim ondan sonra hemen alıştım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uykunu düzene koymak için geç saatlere kadar oturduğun zaman Kafeinli içecekler, Kahve, Çay gibi içeceklerde uykunu kaçırıyor. Bütün gün 23:00'a kadar uyumayacaksın. Gece olunca zaten uykun yavaş yavaş düzene girecektir.

Benimde böyle bir sorunum vardı. Hatta seninkinden daha kötüydü. 17.00'da yatıp gece 1 civarında uyanıyordum. Daha okulların açılmasına az kaldı. Erken yatmaya özen gösterebilirsen bunu başarırsın ama uykunu almışsan biraz zor yaparsın. Bence en uygunu geceleyin o saatte yattıktan sonra sabahleyin 8 saat uyuyacak şekilde alarm kurman ve 1 gün direnmen. Biraz fazla uykusuz olacaksın ama istediğin saatte yatağa yattığında uyuyacaksın. Diğer gün de geçen gün yattığın saatte yatarsan iyice düzene girmiş olur. Tabii ki her zaman 8 saat uyumayacaksın ilk gün direndikten sonra ikinci gün 9 ile 11 saat uyku sana yetecektir. Mesela ben liseye yeni başlayacağım ve sabahları 6 da kalkıyorum, çay demliyorum, haberlere bakıyorum, kitap okuyorum ve saat 11 ile 13.30 arası biraz uyuyorum ve hiçbir sorun yaşamıyorum. Sabahları soğuklaşmaya başlamasının dışında tabi ki. :D

Yattığım da uyuyamıyoeum işte sıkıntı orada. Erken yatmayı denedim sonuç yok.
Erken yatamazsın çünkü uykunu zaten almışsın. Yatsan bile uyuyamazsın. Ben de böyle uyuyamıyorum. Bence tek çaren bugün yattıktan sonra 8 ya da 9 saat uyuyacak şekilde alarm kurarsan ve uyanıp uykunu dağıtırsan -o gün baya uykun gelecek ama uyursan zor toparlayacaksın- uyumamaya çalış akşam yatacağın vakite kadar. Zaten yatmak istediğin zaman yatınca hemen uykuya dalarsın ama bi yatayım 2 dakika kestireyim deme zira hemen uykuya dalarsın daha kötü olur uyku düzenin. Benim kaç kere böyle oldu zor toparladım. Ama toparlayınca da çok güzel oluyor istediğim zamanda kalkmanın mutluluğu bambaşka. Son cümle biraz duygusal oldu ama gerçekten de böyle oluyor.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı