Suriye’den Patates Almak Hakkında

La kardeş böyle bi mantık mı olur?
İşte ''patatesi depolarda saklıyorlar ee ne yapalım bu depocuları bitirmek için ithal patates '' tamam.
Et fiyatları yükseldi. Niye? Ulan bu depocular. Ee ne yapalım ithal hayvan.
Soruyum kim zarar görüyor depocular mı işin temelindekiler mi ? Depocuları bitirmek için ithalden başka yol yok mu?

La kardeş böyle bi mantık mı olur?
İşte ''patatesi depolarda saklıyorlar ee ne yapalım bu depocuları bitirmek için ithal patates '' tamam.
Et fiyatları yükseldi. Niye? Ulan bu depocular. Ee ne yapalım ithal hayvan.
Soruyum kim zarar görüyor depocular mı işin temelindekiler mi ? Depocuları bitirmek için ithalden başka yol yok mu?
Danışıklı dövüş olmasın o. Halkı devlet bitirmiyor, tarımı devlet bitirmiyor, depocular bitiriyor, at suçu depocuya. Eeee sen devletsin ne iş yapıyorsun, çeksene kulaklarını, gidip, gazeteleri, muhalefet yaptığı için azarlayanlarda ses soluk yok. Ama hakkını vereyim, böyle şeytan aklı Atatürk'te bile yoktu, birileri iyi yetiştirmiş helal olsun, salıverin gitsin, tecavüz kaçınılmazsa...

Cunku patatesleri depolarda tutuyorlar. Piyasaya surmuyorlar.

Tabii piyasada patates olmayinca fiyat artiyor. Kiloau 50 kurusa satarken bir anda 2.50 liraya satilir oldu. Simdi sen olsan; 50 kurusa mi satarsin, yoksa elinde ki patatesleri yavas yavas 2.50 liraya mi satarsin?

Sen patatesleri depoda tutup, piyasaya surmezsen, devlet geregini yapar. Bir sekilde patates ithal edilir. Fiyatlar duser. O depolarda ki patatesler elinde patlar.

Birde mazota 6 lira demek: Tarim'in "T"sinden anlamiyorum demekle es deger. Teyzem, ziraat hakkinda belge almaya calisiyor. Aldigi zaman mazot ucretsiz. Ama prosedurler cok agir. Burokrasi carklari cok yavas donuyor. Eger sabredersen, bu carklarin arasinda ezilmeyi kabul edersen, devlet catir catir yardim ediyor.
Abi işin doğrusu şöyle prosedür bildiğiniz gibi zor değil bilakis yarım gün içinde halledebilecek işler. İnanın işler hızlı ve doğru olsun diye dosyaları eve getirip evde işlem yapıyoruz.

Devlet ne yapsın insanlar çakal üçkağıtçı olmuş. Ben hem hayvancılık hemde tarım ile uğraşıyorum ve devlet desteği alıyorum. İneğimiz doğuruyor buzak başına 600 tl destek alıyoruz. Tarım yapıcam diyorsun devlet arazisinden veriyor sürdüğün sürece arazi senin ama insanlar çakal olmuş herşeyin bug ını arıyor kolay para kazanmanın peşine düşmüşler. Hayvan desteği veriyor devlet bizim burda daha destek gelmeden kasapla anlaşıyor insanlar 0 faizli kredi yarısıda devlet destekli hibe baba oğula vermez diyolar öyle parayı. Hayvanlar geliyor denetleme geçince direk kasapa yolcu. Kaç yaşındasınız bilmiyorum ben 31 yaşındayım bu hükümetten önce annem bana eczaneden ilaç alabilmek için geceden eczane sırasına girerdi. Ben börtlenin kasesini 3 yıldır 3 tl den veriyordum toptan istanbula gidiyor dondurma üretimine biraz araştırdım ki bizim toptancı 10 tl ye satıyor 10 tl adam benden alıyor adrese teslim 10 tl. Parayı devlet değil çiftçi değil bu aracılar kazanıyor. Patatesin tarladan çıkış fiyatı 1 tl iken son tüketiciye girişini siz biliyorsunuz hatta hallerde öyle şeyler dönüyorki malı görmeden alıp satıyon borsa olmuş patates değilde tahvil bono repo satıyorlar. 3 Yıl kaçtı ama bende kendi malımı iniyorum pazarda satıyorum ve para kazanıyoruz gençler Allahıma şükürler olsun. Devletin bu toptancılara malın çok el değiştirmesine engel olması lazım.

Yakıt ortalama 6 TL civarında daha bas zamı bas bas bas politikası ile ilerliyoruz. Sen bu kadar pahalı yakıt satarsan çiftçin de ürün ekemez. Sen de gider yola, eve yatırım yaparsın. Üretim yok yol var. Adam zeki! Biliyor ileride yol kemirerek karın doyuracağımızı. Helal olsun vallahi. İleride asfaltın kilosu kaç TL diye birisi sorarsa şaşırma.
İlerde değerlenir oralar ondann 😂

Devlet ne yapsın insanlar çakal üçkağıtçı olmuş. Ben hem hayvancılık hemde tarım ile uğraşıyorum ve devlet desteği alıyorum. İneğimiz doğuruyor buzak başına 600 tl destek alıyoruz. Tarım yapıcam diyorsun devlet arazisinden veriyor sürdüğün sürece arazi senin ama insanlar çakal olmuş herşeyin bug ını arıyor kolay para kazanmanın peşine düşmüşler. Hayvan desteği veriyor devlet bizim burda daha destek gelmeden kasapla anlaşıyor insanlar 0 faizli kredi yarısıda devlet destekli hibe baba oğula vermez diyolar öyle parayı. Hayvanlar geliyor denetleme geçince direk kasapa yolcu. Kaç yaşındasınız bilmiyorum ben 31 yaşındayım bu hükümetten önce annem bana eczaneden ilaç alabilmek için geceden eczane sırasına girerdi. Ben börtlenin kasesini 3 yıldır 3 tl den veriyordum toptan istanbula gidiyor dondurma üretimine biraz araştırdım ki bizim toptancı 10 tl ye satıyor 10 tl adam benden alıyor adrese teslim 10 tl. Parayı devlet değil çiftçi değil bu aracılar kazanıyor. Patatesin tarladan çıkış fiyatı 1 tl iken son tüketiciye girişini siz biliyorsunuz hatta hallerde öyle şeyler dönüyorki malı görmeden alıp satıyon borsa olmuş patates değilde tahvil bono repo satıyorlar. 3 Yıl kaçtı ama bende kendi malımı iniyorum pazarda satıyorum ve para kazanıyoruz gençler Allahıma şükürler olsun. Devletin bu toptancılara malın çok el değiştirmesine engel olması lazım.
Menderes'in köprüsü 14TL.
Yeni köprü 200 küsür ve bunu tüm vatandaşlardan ayrıca vergiler ile de alıyorlar.

Şükür bir tane konuşan değil de üreten çıktı :)

Arkadaşlar konu hakkındaki yorumlarınızı beklerim.

Benim yorumlarım ve sorularım;

Bir Türkiye üretmeyip savaşta olan ülkeden (tabi ülke kaldıysa) ithalat nasıl yapıyoruz böyle bir şey var mı ya?

Orada kimyasal silah kullanıldı deyip nasıl kimyasallara maruz kalmış ülkeden, kimyasallara maruz kalmış patates ithalat ederler?

Düşünsenize adamların ülkesinin yarısından fazlası savaşta mahvolmuş ama kalan kısımları bile işe yarıyor. Adamlardan ithalat ediyoruz helal olsun Türkiye 🇹🇷.
300 bin ton patatesimiz alınmamasından dolayı çürüyor ama biz gidip Suriyeden alıyoruz.
muazzam

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı