Suriye’den Patates Almak Hakkında

Mafya devleti olmuşuz, kimsenin haberi yok. Haraç keser gibi ya bu fiyattan satacaksın yada satamayacaksın. Oh ne güzel ülke yaaa. Bu aracılar tek elde mi, niye aracılarda rekabet yok. Olursa adam malını daha fazla verene satabilir, ne biçim iş bu yahu ama amaç belli galiba...

Bizim olmayan köprüleri, hastaneleri yapıp, bizim olan üretimi tarımı alttan alttan bitirmek bence. Hakikaten bu diş mihraklar çok akıllı, bizim kazanmamızın imkanı yok gibi duruyor. Vah ki ne vah...

Haklısın babamın arkadaşı da domates ekmişti normal satış fiyatı 5 lira iken 1,25 kuruşa (paraya ihtiyacı olduğu için) yarısını sattı; yarısınıda fiyatların artmasını bekleyip sattı. Bunlardan anlayacağımız devletimiz kendi çiftçisine sahip çıkmayıp kendi ülkesinde yetişebilen ürünleri yurtdışından alıyor. Bu konuya el atmaları lazım

Dediklerinizde haklısınız baştan sona amma aracı konusu bugüne has bir konu değil yıllardır süre gelen bir mesele.
Çözüm ise sözleşmeli üretime geçmek. Ülkenin ihtiyacına göre üretim miktarı belirlenir, çiftçiler ile sözleşme yapılır bu sayede üretecinin hem ürün elinde kalmaz hemde fiyat makul seviyede olur
Bazı arkadaşlar anlamak istemiyor zaten. Millet niye yoksa patatesi bekletsin. Zarar edeceğime hiç satmam diyorlar ve bencede haklılar.
Hocam inanın bazısı öyle düşünmüyor.
En açık örnek bizim burada kayısı. Hiç namaz kılmayan adam (Dini boyutta yorumlamayın) namaza gelip "Don olsun, dolu yağsın da ben Sigorta şirketinden para alayım diye" dua ediyor.
Böyle bir zihniyet olabilir mi? Buna devlet ne yapsın biz ne yapalım.

Evvela insanımızda ki zihniyeti düzeltmek lazım bence..

Son düzenleme:
Elalem baska ülkelere girince enerji kaynaklarina petrole falan yönelir. Bizde ise son durum söyle :)

DgzT2ghXcAAKxjF.jpg

Yakıt ortalama 6 TL civarında daha bas zamı bas bas bas politikası ile ilerliyoruz. Sen bu kadar pahalı yakıt satarsan çiftçin de ürün ekemez. Sen de gider yola, eve yatırım yaparsın. Üretim yok yol var. Adam zeki! Biliyor ileride yol kemirerek karın doyuracağımızı. Helal olsun vallahi. İleride asfaltın kilosu kaç TL diye birisi sorarsa şaşırma.

Kendi ülkemizde üretilen patatesleri almıyoruz. Satılmak için pazarlara gelmiyor ama bilmem nereden patates geliyor.:dikkatli:Vurun ilacı ve zehiri toptan zehirlensin insanlar. Güzel taktik.

Cunku patatesleri depolarda tutuyorlar. Piyasaya surmuyorlar.

Tabii piyasada patates olmayinca fiyat artiyor. Kiloau 50 kurusa satarken bir anda 2.50 liraya satilir oldu. Simdi sen olsan; 50 kurusa mi satarsin, yoksa elinde ki patatesleri yavas yavas 2.50 liraya mi satarsin?

Sen patatesleri depoda tutup, piyasaya surmezsen, devlet geregini yapar. Bir sekilde patates ithal edilir. Fiyatlar duser. O depolarda ki patatesler elinde patlar.

Birde mazota 6 lira demek: Tarim'in "T"sinden anlamiyorum demekle es deger. Teyzem, ziraat hakkinda belge almaya calisiyor. Aldigi zaman mazot ucretsiz. Ama prosedurler cok agir. Burokrasi carklari cok yavas donuyor. Eger sabredersen, bu carklarin arasinda ezilmeyi kabul edersen, devlet catir catir yardim ediyor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı