Suriye’den Patates Almak Hakkında

Astra

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar konu hakkındaki yorumlarınızı beklerim.

Benim yorumlarım ve sorularım;

Bir Türkiye üretmeyip savaşta olan ülkeden (tabi ülke kaldıysa) ithalat nasıl yapıyoruz böyle bir şey var mı ya?

Orada kimyasal silah kullanıldı deyip nasıl kimyasallara maruz kalmış ülkeden, kimyasallara maruz kalmış patates ithalat ederler?

Düşünsenize adamların ülkesinin yarısından fazlası savaşta mahvolmuş ama kalan kısımları bile işe yarıyor. Adamlardan ithalat ediyoruz helal olsun Türkiye 🇹🇷.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam benim dayım emekli ve çiftçilik yapıyor, geçen muhabbet ediyoruz. Dedim ki neden artık kimse şeker pancarı ekmiyor, dayımın cevabı şöyle oldu; geçen sene ektik borçlu çıktık, uğraştığımız da bize kaldı.

Sanırım ülkenin tarım politikasını bu kısa konuşma açıklamıştır.

Son düzenleme:
Hocam benim dayım emekli ve çiftçilik yapıyor, geçen muhabbet ediyoruz. Dedim ki neden artık kimse şeker pancarı ekmiyor, dayımın cevabı şöyle oldu; geçen sene ektik borçlu çıktı, uğraştığımız da bize kaldı.

Sanırım ülkenin tarım politikasını bu kısa konuşma açıklamıştır.
Kesinlikle katılıyorum. Maalesef ülkemizde yetiştirilebilen tarım ürünlerinin çoğunun üretiminde harcanan giderler ile üreticinin satışı arasında gelir sayılabilecek bir kazanım yok. İşte bu yüzden ülkemizdeki çiftçiler üretim yapmak istemiyor.

Evet gideler pahalı. Yem, Gübre, Mazot.. Lakin genel manada doyumsuzluk sorunu var insanımızda.

Mesela sene başında Nohut 10 TL (Makul olanı 6-7) den satılıyordu. Fiyat hiç düşmeyince devlet mecburen ithal etti. Şimdi 2-3 TL ye satamayınca haliyle isyan başlıyor.

Yani inanın patates ülkemizde olmadığı için değil deopalarda saklanıp fiyat yükselsin diye bekletildiği için fiyat yüksek

Evet gideler pahalı. Yem, Gübre, Mazot.. Lakin genel manada doyumsuzluk sorunu var insanımızda.

Mesela sene başında Nohut 10 TL (Makul olanı 6-7) den satılıyordu. Fiyat hiç düşmeyince devlet mecburen ithal etti. Şimdi 2-3 TL ye satamayınca haliyle isyan başlıyor.

Yani inanın patates ülkemizde olmadığı için değil deopalarda saklanıp fiyat yükselsin diye bekletildiği için fiyat yüksek
Fiyatların bu kadar fazla olmasının nedeni devlettir. Sen devlet olarak çiftçinin ürünlerini alıp, dağıtmıyorsan aracılar alır 3 TL’lik ürünü 6 TL’ye %100 karlı olarak satar.

Depolarda bekletmelerini nedeni aracıların onlardan ucuzla alıp, pahalıya satması. Yani köyde domatesi 1 TL’ye satıyorlar ama aracılar suyunu, gübresini verip yazın kuraklık, kışın selde tarlası talan olmasın diye çaba gösteren kişiden bir aracının 3 kat fazla para kazanması insana ne dokunur. O yüzden bunların bütün sorumlusu devlettir çünkü eğer tarım ürünlerini aracılara bırakıp fiyat fazla diye ithalat ediyor ise boşuna ağlamasınlar.

Son düzenleme:
Biz geçen sene 100 dönüm nohut ektik. Verim ise %75’e yakındı; 4 ton nohut alabildik. Biz 8-10 arası satmayı düşünürken 3-4 liraya sattık. Ekim maliyetimiz 50 bin liraya bulurken nohuttan kazancımız sadece 20 bin liraydı yani 30 bin lira zarar yaptık. O yüzden babamda tarım işlerini bırakıp eski işine geri dündü. Buda bizden örnek olsun.

Biz geçen sene 100 dönüm nohut ektik. Verim ise %75’e yakındı; 4 ton nohut alabildik. Biz 8-10 arası satmayı düşünürken 3-4 liraya sattık. Ekim maliyetimiz 50 bin liraya bulurken nohuttan kazancımız sadece 20 bin liraydı yani 30 bin lira zarar yaptık. O yüzden babamda tarım işlerini bırakıp eski işine geri dündü. Buda bizden örnek olsun.
Bazı arkadaşlar anlamak istemiyor zaten. Millet niye yoksa patatesi bekletsin. Zarar edeceğime hiç satmam diyorlar ve bencede haklılar.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı