Uzaktan Yazılım Mühendisliği Yüksek Lisansı Yapma

Dediklerim seni demotive etmesin, benim icin master cok zor gecti. Ayni anda calisiyordum da. Muhtemelen bu yasimda bir daha baslasam bitiremem. Bana zor gelen sana zor gelecek diye bir sey yok ama ben de kendi tecrubeni soyluyorum yalnizca.

Bu arada benim kazmaligim, bu konuyu tumuyle grad egitimi uzerine kurulu zannediyordum. Forumda donen baslik tasima dolaplarinin bir sonucu olsa gerek ki burada "diplomasiz yazilimci olunur mu" mevzusu da varmis.

Evet olunur, ama diplomali daha iyi olunur.

Hatta benim soyle bir hipotezim de var, cok basarili alayli bir yazilimci arkadasi zaman makinesine tepistirip zorla fakulteye gondersek ayni yasa geldiginde daha basarili olmus olur. Bu alandaki egitim kesinlikle kisiye bir seyler katiyor, muhendisliklik egitimi almadan gerek yok diyenler neyi bilmediklerini bilmiyorlar sadece.
İşte hocam diplomalı daha iyi olunabileceğini bildiğimden dolayı bilimsel hazırlığı olan bir bölümde yüksek lisans yapmak istiyorum açıkçası. Bölümümü 3.77 ile bitirdiğim için artık gecemi gündüzüme katar bitiririm diye düşünüyorum önemli olan alesten 80 alıp kazanabilmek gibi duruyor şu an

Geçmiş mesajlarımı okudum biraz yanlış anlaşılmaya müsait. O yüzden kafamdaki fikri direkt açık bir şekilde söylüyorum. Fakülteden çıkınca mühendis olmuyorsunuz yani fakülte şöyledir, böyledir olmazsa olmaz demeye gerek yok. Ancak ve ancak iş fakültenin size kattıklarına gelince, eğitim almamış birinden daha önde olduğunuz su götürmek bir gerçektir.

Düşüncem şu; diplomasız yazılımcı da olunur mühendis sıfatında çalışacak adam da, ancak mühendislik fakültesinde eğitim almak ŞARTTIR.

Biraz garip duruyor şu tablo;

Diploma gerekli mi? -> Değil
Diploma şart mı? -> Şart

Her ne kadar garip dursa da kafamda durum bu şekilde.
Gidin abi üniversiteye boş hayallere kapılmayın. Diplomasız Zuckerberg olması senin de o seviyeye diplomasız erişebileceğin anlamına gelmiyor.

Geçmiş mesajlarımı okudum biraz yanlış anlaşılmaya müsait. O yüzden kafamdaki fikri direkt açık bir şekilde söylüyorum. Fakülteden çıkınca mühendis olmuyorsunuz yani fakülte şöyledir, böyledir olmazsa olmaz demeye gerek yok. Ancak ve ancak iş fakültenin size kattıklarına gelince, eğitim almamış birinden daha önde olduğunuz su götürmek bir gerçektir.

Düşüncem şu; diplomasız yazılımcı da olunur mühendis sıfatında çalışacak adam da, ancak mühendislik fakültesinde eğitim almak ŞARTTIR.

Biraz garip duruyor şu tablo;

Diploma gerekli mi? -> Değil
Diploma şart mı? -> Şart

Her ne kadar garip dursa da kafamda durum bu şekilde.
Gidin abi üniversiteye boş hayallere kapılmayın. Diplomasız Zuckerberg olması senin de o seviyeye diplomasız erişebileceğin anlamına gelmiyor.
Hocam kesinlikle haklısınız ama gidin okuyun boş hayallere kapılmayın kısmına katılmıyorum çok fazla bu saatten sonra burssuz vs türkiyenin herhangi bir yerinde üniversite okumak biraz zor açıkçası. Büyük ihtimal 6 7 ay çalışsam bir bilgisayar mühendisliğini kazanırım (önceden neden kazanmadın o zaman sorusu gelmiş olabilir önceden matematikten nefret ettirilmiştim şu an zevk aldığım birşey haline geldi). Açıkçası biraz çalışıp para biriktirip yurtdışındaki bir üniversitede okumak tercihim olur. İtalya bu tarz imkanlar için çok uygun. haliyle burs da alabiliyorsunuz geliriniz düşük kaldığı için. Türkiyede yapılabilecek en fazla şey bir işte çalışıp aynı anda ikinci öğretim bir üniversite okuyabilmek gibi gözüküyor. Eğer sanat tasarım fakültemin 2. senesinde olsaydım kesinlikle bırakırdım fakat artık bir lisans bitirdim zaten. Aslında o sebepten dolayı konu içerisinde özellikle yüksek lisansı sorup duruyordum.

Hocam kesinlikle haklısınız ama gidin okuyun boş hayallere kapılmayın kısmına katılmıyorum çok fazla bu saatten sonra burssuz vs türkiyenin herhangi bir yerinde üniversite okumak biraz zor açıkçası. Büyük ihtimal 6 7 ay çalışsam bir bilgisayar mühendisliğini kazanırım (önceden neden kazanmadın o zaman sorusu gelmiş olabilir önceden matematikten nefret ettirilmiştim şu an zevk aldığım birşey haline geldi). Açıkçası biraz çalışıp para biriktirip yurtdışındaki bir üniversitede okumak tercihim olur. İtalya bu tarz imkanlar için çok uygun. haliyle burs da alabiliyorsunuz geliriniz düşük kaldığı için. Türkiyede yapılabilecek en fazla şey bir işte çalışıp aynı anda ikinci öğretim bir üniversite okuyabilmek gibi gözüküyor. Eğer sanat tasarım fakültemin 2. senesinde olsaydım kesinlikle bırakırdım fakat artık bir lisans bitirdim zaten. Aslında o sebepten dolayı konu içerisinde özellikle yüksek lisansı sorup duruyordum.
Merhaba, Yıldız Teknik'te tezli yüksek lisansa herkes başvurabiliyor konusu başlığı tekrar görünce aklıma takıldı, şöyle bir şey mevcut https://fbe.yildiz.edu.tr/media/fil...rogram Degerlendirme Bilgileri-02_07_2023.pdf yani alan içi/dışı bölüm diye bir şey göremedim bu iyi ancak yine de girişte bir yazılı sınav yapılıyor görünüyor, buna başvurmak istiyorsanız bir süre çıkmış/çıkabilecek vb. soruları bulabilirseniz belli başlı konulara baksanız iyi olacak. Ben yüksek yapmadım ama yapan arkadaşlarımdan hatırladığım kadarıyla db normalizasyonu da sorabiliyorlar, 7 katmanlı osi mimarisinden de soruyorlar, bilgi edinmeye çalışın birilerini bulup siz de.

Merhaba, Yıldız Teknik'te tezli yüksek lisansa herkes başvurabiliyor konusu başlığı tekrar görünce aklıma takıldı, şöyle bir şey mevcut https://fbe.yildiz.edu.tr/media/files/Lisansustu_Basvuru/2023-2024 Guz Donemi Lisansustu Program Degerlendirme Bilgileri-02_07_2023.pdf yani alan içi/dışı bölüm diye bir şey göremedim bu iyi ancak yine de girişte bir yazılı sınav yapılıyor görünüyor, buna başvurmak istiyorsanız bir süre çıkmış/çıkabilecek vb. soruları bulabilirseniz belli başlı konulara baksanız iyi olacak. Ben yüksek yapmadım ama yapan arkadaşlarımdan hatırladığım kadarıyla db normalizasyonu da sorabiliyorlar, 7 katmanlı osi mimarisinden de soruyorlar, bilgi edinmeye çalışın birilerini bulup siz de.
Hocam teşekkür ederim ben zaten giriş sınavı olduğunun farkındaydım. Evet çıkmış soruları almak iyi olabilir internette sadece bir video görmüştüm

Yeni konular

Geri
Yukarı