Uzaktan Yazılım Mühendisliği Yüksek Lisansı Yapma

kutaykatran

Hectopat
Forumdaşlarım Merhaba. Bir süredir yazılım geliştirme yapmak istiyorum ve aslında bu alana oldukça ilgi duyuyorum. Aslında C# ile başlamıştım fakat frontend veya node.js ile Full stack gibi projeler daha çok hoşuma gitmeye başladı. Açıkçası Sanat ve Tasarım Fakültesi mezunuyum ve bölümüm Müzik Teknolojisiydi. Kendi okulumu derece ile bitirdim ve bu alanda bir gelecek göremediğim için yazılıma yönelmek istiyorum. Daha önce kendi bölümüm içerisinde Arduino başta olmak üzere MaxMSP Pure Data ve Csound diller ile projeler yaptım tabii bunlar oldukça basit projelerdi. Frontend ilanlarında Diploma şartı daha az aransa da yine de ilanların çoğunda En azından bir mühendislik diploması istendiğini görüyorum. Açıkçası izlemek istediğim yolda da kendi projelerimi geliştirip koyabildiğim her şeyi githuba koymak ve olabildiğince çok proje geliştirip işin backend kısmını da node.js tarzı Framework'ler ile yapmak var.

Birkaç hafta önce İzmir Katip Çelebi Üniversitesinin Yazılım Mühendisliği Yüksek Lisans programını gördüm ve tamamen uzaktandı sanırım 45000TL gibi bir ücreti var. Şu an bu kadar birikmişim var yaptığım freelance işler dolayısı ile. Sizce bu parayı buraya vermeye değer mi? Kendimi yeterince gelip burada yüksek lisans yapsam ve düzgün bir şekilde bitirsem önümdeki diploma engeli aşılmış olur mu? Açıkçası YBS gibi programlar okumak yerine Yüksek lisans yapmanın daha mantıklı olduğunu düşünüyorum. Eğer yüksek lisanstan önce bir işe girip para biriktirebilirsem yurt dışı ülkelerinin yüksek lisanslarını yapmayı düşünüyorum. Özellikle yazılım geliştirme işini diplomasız veya alaylı dediğimiz icra eden forumdaşlarım varsa fikirlerinizi merakla bekliyorum :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Forumdaşlarım Merhaba. Bir süredir yazılım geliştirme yapmak istiyorum ve aslında bu alana oldukça ilgi duyuyorum. Aslında C# ile başlamıştım fakat frontend veya node.js ile Full stack gibi projeler daha çok hoşuma gitmeye başladı. Açıkçası Sanat ve Tasarım Fakültesi mezunuyum ve bölümüm Müzik Teknolojisiydi. Kendi okulumu derece ile bitirdim ve bu alanda bir gelecek göremediğim için yazılıma yönelmek istiyorum. Daha önce kendi bölümüm içerisinde Arduino başta olmak üzere MaxMSP Pure Data ve Csound diller ile projeler yaptım tabii bunlar oldukça basit projelerdi. Frontend ilanlarında Diploma şartı daha az aransa da yine de ilanların çoğunda En azından bir mühendislik diploması istendiğini görüyorum. Açıkçası izlemek istediğim yolda da kendi projelerimi geliştirip koyabildiğim her şeyi githuba koymak ve olabildiğince çok proje geliştirip işin backend kısmını da node.js tarzı Framework'ler ile yapmak var. Benimle aynı bölümde okuyan bir arkadaşım pandemide okulu bırakıp 7 8 ay gerçekten büyük bir özveri ile Frontend geliştirerek Getirde işe başladı ve bundan 2 sene sonra da Hollanda'da Booking şirketinde işe başladı.

Birkaç hafta önce İzmir Katip Çelebi Üniversitesinin Yazılım Mühendisliği Yüksek Lisans programını gördüm ve tamamen uzaktandı sanırım 45000TL gibi bir ücreti var. Şu an bu kadar birikmişim var yaptığım freelance işler dolayısı ile. Sizce bu parayı buraya vermeye değer mi? Kendimi yeterince gelip burada yüksek lisans yapsam ve düzgün bir şekilde bitirsem önümdeki diploma engeli aşılmış olur mu? Açıkçası YBS gibi programlar okumak yerine Yüksek lisans yapmanın daha mantıklı olduğunu düşünüyorum. Eğer yüksek lisanstan önce bir işe girip para biriktirebilirsem yurt dışı ülkelerinin yüksek lisanslarını yapmayı düşünüyorum. Özellikle yazılım geliştirme işini diplomasız veya alaylı dediğimiz icra eden forumdaşlarım varsa fikirlerinizi merakla bekliyorum :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Bionluk, r10 gibi yerlerde kimse kimseden diploma istemiyor. Ben iş verirkende kimseye diploma sormadım şimdiye kadar. Sana öğrenim açısından birşey katacaksa diplomayı al tabiyki. Belki kurumsal firmalarda işe alım sırasında işe yarar. Ancak kendi işini yapacaksan birinin soracağını düşünmüyorum.

Forumdaşlarım Merhaba. Bir süredir yazılım geliştirme yapmak istiyorum ve aslında bu alana oldukça ilgi duyuyorum. Aslında C# ile başlamıştım fakat frontend veya node.js ile Full stack gibi projeler daha çok hoşuma gitmeye başladı. Açıkçası Sanat ve Tasarım Fakültesi mezunuyum ve bölümüm Müzik Teknolojisiydi. Kendi okulumu derece ile bitirdim ve bu alanda bir gelecek göremediğim için yazılıma yönelmek istiyorum. Daha önce kendi bölümüm içerisinde Arduino başta olmak üzere MaxMSP Pure Data ve Csound diller ile projeler yaptım tabii bunlar oldukça basit projelerdi. Frontend ilanlarında Diploma şartı daha az aransa da yine de ilanların çoğunda En azından bir mühendislik diploması istendiğini görüyorum. Açıkçası izlemek istediğim yolda da kendi projelerimi geliştirip koyabildiğim her şeyi githuba koymak ve olabildiğince çok proje geliştirip işin backend kısmını da node.js tarzı Framework'ler ile yapmak var. Benimle aynı bölümde okuyan bir arkadaşım pandemide okulu bırakıp 7 8 ay gerçekten büyük bir özveri ile Frontend geliştirerek Getirde işe başladı ve bundan 2 sene sonra da Hollanda'da Booking şirketinde işe başladı.

Programlamada iyiysen ne mezun olduğuna pek bakmaz gittiğin yerden, bana açıkçası ekstra bununla ilgili hiçbir şey sormadılar adamlar üniversiteye değil dil bilip bilmediğine bakar.

Deneyime bakıyorlar o yüzden bol bol büyük projeler yap.

Özellikle yazılım geliştirme işini diplomasız veya alaylı dediğimiz icra eden forumdaşlarım varsa fikirlerinizi merakla bekliyorum :)
Daha benim arkadaşlarıma nereden mezunsun demedi ürün sattığı kişiler. İşverenler der, onları da çok rahat projelerin iyiyse, yani adamlar portfolyo dediğinde açacak bir web sayfan ya da GitHub linkin varsa rahat olursun. Bu demek değil ki diploma önemsizdir. Diploma gayet profesyonel şirketlerde seni öne atan bir şey. Başlangıç için önemsiz o kadar. Ancak senin zaten şu an böyle bir derdin olmadığı için senin için önemsiz diyebiliriz.

Diğer taraftan alaylı olacağım diye de kendini bence çok kapatma hocam. Sertifika kas ve Soft Skills hakkında kesin bilgi sahibi ol ki bir projenin parçası olabilesin. Soft Skills hakkında bir şey bilmeyen ekiplerin arasında da sıyrılıp lider olman Soft Skills sayesinde kolay olur. Bir de İngilizce meselesi var. Dil kursları pahalı bildiğim kadarı ile, ona vereceğin para ile bir öğretmen tutup bana IELTS kastır dersen bildiğin İngilizce öğrenmiş olursun, bire bir çalışmış olursun. Baktın iyi gidiyorsun bir de IELTS alırsın 5.5-6.0 dolaylarında tutturursan ileride yurtdışına çıkmak istediğinde belgen elinde olur.

Kağıt parçasına değil de yeteneğe ve kaliteye önem veren bir şirket ise neden olmasın.
Bazı halka arz edilen holdinglerde bile hisse çoğunluğu yüzünden okuma yazma bilmeyen bazı kişilerin bile yönetim kurulunda yer aldığını biliyorum.

Diplomam yoktu, portfolyom doluydu ve çalışmak istediğim yazılım şirketine portfolyo sayesinde girebilmiştim. İlk zamanlarda para almayacağımı fakat işi becerirsem ortalamadan fazla maaş istediğimi söylemiştim, 1 aylık deneme sürecimin 19. gününde asgari ücretten 4000TL fazlaya çalışmaya başlamıştım. Önemli olan özgüven ve portfolyo.

Diploma yoksa kurumsalda çalışmayı unut. Eskiye nazaran önemi azalsa da diploma halen önemli bir şey. Şu an TR’de yeni mezun bilgisayar mühendisleri bile kolay iş bulamıyor artık. Hem sektöre girmek için istenen deneyim ve kalifiye arttı hem de şirketler personel yetiştirme konusunda çok istekli değil. Özet olarak diplomasız elbette yazılımcı olursun ama diplomalı yoldan en az 3-4 kat daha zor bir yolculuk olacaktır başlangıç için.

Geri
Yukarı