Yazılım mühendisliği patlar mı?

Sönmez bu zamanda artık her şey teknoloji ile yürüyor bu alanda yazılım mühendisliği patlar fakat söneceğini düşünmüyorum

Bir konuda bir arkadaş bana çok rağbet gördüğünü ve yazılım mühendisliğinin patlayacağını ve inşaat mühendisliği gibi söneceğini söyledi. Buna katılıyor musunuz?

Evet çok kişi yöneldi değersizleşecek (yazılım değil küçük geliştiriciler değersizleşecek) tutan ve yararlı bir şey veya iyi bir yazılımcı olmadığın sürece pek sürdürülebilir olacağını sanmıyorum.

Arkadaşınızın söylediği gibi bazı meslekler patlamaya çok müsait çünkü çok fazla talep var fakat yazılım mühendisliği şu an çok popüler olmasına rağmen halen daha talebi karşılayamıyor. İleriyi düşünürsek ve yazılım alanının daha çok geliştiğini göz önünde bulundurursak pazarın genişleyeceğini bile söylemek mümkün.

Herkes para var diye yazılıma yöneldi yazılımcı sayısının artmasıyla yazılımcıların değersizleşmesinden daha normal az durum var. Özellikle programlama bölümlerinin taban puanları çok şişti. 10K'ya girerek gideceğin bir mühendislikten işsiz kalabilirken farklı bir bölümde havada kapılabilirsin.

Herkes para var diye yazılıma yöneldi yazılımcı sayısının artmasıyla yazılımcıların değersizleşmesinden daha normal az durum var. Özellikle programlama bölümlerinin taban puanları çok şişti. 10K'ya girerek gideceğin bir mühendislikten işsiz kalabilirken farklı bir bölümde havada kapılabilirsin.
Sözün özü adam gibi işini doğru düzgün yapan, zeki ve düzgün takım çalışmasına katılan bir yazılımcı hava da kapılır. Değil mi?

Belli işler için düşüşe geçebilir. Sonuçta o meslek de evrilecek yavaş yavaş. Bazı alanlarda yeni yazılımcıya ihtiyaç kalmayabilir.

Hangi alanlar mesela hocam?

Geri
Yukarı