Yazılım mühendisliği patlar mı?

Evet çok kişi yöneldi değersizleşecek (yazılım değil küçük geliştiriciler değersizleşecek) tutan ve yararlı bir şey veya iyi bir yazılımcı olmadığın sürece pek sürdürülebilir olacağını sanmıyorum.

Hocam bu nokta da çok önemli bir şey sormak istiyorum.
Yazılıma başlayan çoğu kişinin smaci genellikle üniversite okumak oluyor. Üniversiteden sonra bir şirkete girmek istiyorlar. Ve en önemlisi Bir hedefleri yok. Öğreneyim de para gelir zaten kafasındalar.

Arkadaşınızın söylediği gibi bazı meslekler patlamaya çok müsait çünkü çok fazla talep var fakat yazılım mühendisliği şu an çok popüler olmasına rağmen halen daha talebi karşılayamıyor. İleriyi düşünürsek ve yazılım alanının daha çok geliştiğini göz önünde bulundurursak pazarın genişleyeceğini bile söylemek mümkün.

Sizce Türkiye de mi yoksa yurt dışında mı patlamaya daha müsait?

Sözün özü adam gibi işini doğru düzgün yapan, zeki ve düzgün takım çalışmasına katılan bir yazılımcı hava da kapılır. Değil mi?
Evet ama objektif olarak değerlendirmen lazım kendini.

100 kişi programlamayla ilgilenecekse 5 tanesi gerçekten bu saydığın kriterlere sahip olacak. Eğer iyi bir üniversitede okunmazsa çok geri düşersin fakat kendini geliştirerekte ilerleyebilirsin. Kendini geliştirmek programlama dili öğrenmekle bitmiyor, programlama teknolojilerini öğrenmek gerek.

Evet ama objektif olarak değerlendirmen lazım kendini.

100 kişi programlamayla ilgilenecekse 5 tanesi gerçekten bu saydığın kriterlere sahip olacak. Eğer iyi bir üniversitede okunmazsa çok geri düşersin fakat kendini geliştirerek de ilerleyebilirsin. Kendini geliştirmek programlama dili öğrenmekle bitmiyor, programlama teknolojilerini öğrenmek gerek.

Herkes öyle diyor. Ben şimdi ders mi çalışayım, yazılım ile mi ilgileneyim?
Ben yazılım ile ilgilenince bazı kişiler geliyor bana üniversite adam gibi bir yer kazanamican boşuna kod mod yazma diyor. Aklimdaki 20 proje varsa hepsinin hayali suya düşüyor.

Şu an birçok şirket layyoffa başladı bile. Aşağıya bununla alakalı bir tweet de bırakıyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şu an birçok şirket layyoffa başladı bile. Aşağıya bununla alakalı bir tweet de bırakıyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Böyle şeyler görünce ne hevesim kalıyor ne de başka bir şey.

Böyle şeyler görünce ne hevesim kalıyor ne de başka bir şey.
Hocam gerçekten bu bölümü seviyorsanız yazın tercihlerinize, özellikle bilgisayar mühendisliği bölümü üniversitesiye göre değişkenlik göstermekle beraber zor bir bölüm. Bölümde bakıyorum hiç alakası olmayan, kod yazmadan 4.sınıfa gelmiş tipler var. Ne için yazdın bu bölümü diye sorarlar insana.

Tamamen YKS'ye odaklan. Son seneye bırakırsan şu anda başlayanlardan geride olacaksın her zaman. İyi bir üniversitede bilgisayar mühendisliği okuyarak hayallerini çok daha kolay gerçekleştireceksin. Okuyamazsan da gerçekleştirebilirsin illaki ama ikisinden alacağın zevkin aynı olacağını düşünmüyorum. İyi bir üniversitede kaliteli arkadaşlarınla güzel projeler geliştirebilecekken hiç üniversite okumadan aile evinde odana kapanıp yazılım üretmek mantıklı değil.

Geri
Yukarı