Uzman erbaş sözlü mülakat deneyimi

509409

Centipat
Not: Soruları yazmayacağım.
Rica etsem sadece 18 yaş ve üzeri bu konuya cevap yazabilir mi? Ayrıca belirtmem gerekirse, bu yazdıklarımın herhangi bir sırası yoktur.
Uzman Erbaş sözlü mülakatta heyecan yaptım.
Baş selamını biraz uzun tuttum hafif güldüler, ben de gülümsedim.
Oturma yerini görmedim ve masaya doğru yaklaştım. Otur dedi arkamı döndüm ama koltuğu göremedim. 4 saniye sürdü koltuğu görmem.
Heyecan ve sıcaktan yanaklarım kızarmıştı (yanaklarım daha fazla kızarır diğer insanlara göre) komutan bana "neden yanakların kırmızı" dedi. "Heyecandan, sıcaktan, soğuktan, abur cuburdan komutanım" dedim. Yanındakine "bunun karaciğerinde sorun olabilir" dedi, yanındaki de "evet bunun karaciğerinde sorun vardır" dedi. (Sağlık mülakatından geçtim daha öncesinden ve durumlar neredeyse aynıydı yine)
Şaklaban gibisin mi benzeri bir şey mi tam hatırlamıyorum ama o tarz bir şey söyledi, "arkadaşların seninle dalga geçmiyor mu" dedi gülümseyerek. Ciddi bir üslupla "arkadaşlarım bana genelde sessizsin der komutanım" dedim, komutanın da yüz ifadesi o an ciddileşti.
Ailemin işini sordular. Ayıptır söylemesi ailem başarılıdır iyi yerlerde çalışıyorlar. Anlattım. Benimle fena dalga geçtiler gülümseyerek :) ama ben elimden geldiğince bozuntuya vermedim. Üzüldüğüm hafif belli olmuştur çünkü harbiden duman ettiler beni ama gülümsemeye çalıştım. Doğrudur komutanım dedim.
Sende ne ters gitmiş yav falan dediler :D ."Neden KPSS'den düşük aldın" dedi komutan, "matematiğim iyi değil komutanım" dedim. "Ben psikoloğum benim de matematiğim iyi değil" dedi. Ben de güzel bir üslupla "o zaman diğer derslerimde iyi değil komutanım" dedim gülümseyerek komutan da gülümsedi. Biraz daha duman ettiler beni ama üstesinden geldim sanırım.
4 soru sordular üçünü bildim birini bilemedim. Soruları cevapladıktan sonra komutan yanındakine dönerek "bu çocuğun sosyal zekası olabilir" dedi.
"Neden uzman olmak istiyorsun" dediler. Para içindir falan dediler çünkü daha önce çalışmadığım sohbet ortasında geçti ama mezun olalı henüz bir yıl oldu ve yaşadığım şehirde pek iş imkanı yok (sigortasız biraz çalıştığımı belirtmiştim sorduklarında), Neyse ben de dedim ki "tabi onun da etkisi var komutanım ama bir amacım olsun istiyorum, bir işe yaramak istiyorum" dedim. Bunu deyince dediğimi biraz içe dönük sesli bir şekilde tekrar etti.
Bu arada belirtmem gerekirse oturduktan sonra kendimi eksiksiz ve güzelce tanıtmıştım.
Ailemin işlerini sorunca heyecandan biraz hızlı cevap verdim ama düzelttim.
Soyadımın anlamını sordu Farsça'da şöyledir dedim, "Arapça değil mi o dedi." "Bildiğim kadarıyla Farsça komutanım" dedim. Yanındaki psikolog "Arapça değildir o" dedi alaycı bir gülümsemeyle. Soğuk bir ifadeyle ikisi de önüne bakarken bir komutan "hadi git dedi." Yerimden kalktım, kapıya bir adım kala dönüp baş selamımı verip kapıyı açtım ve çıktım ama baş selamımı verirken dikkat ettim bana değil önündeki masaya ciddi bir şekilde bakıyorlardı. Pek ümidim yok ama sizce geçmiş olabilir miyim?
Not: Tekrar söylüyorum. Rica etsem 18 yaş ve üstü cevap verebilir mi?
Teşekkürler.

Son düzenleme:
Genelde mülakatlarda mülakatı yapan kişi veya kişiler mümkün olduğunca duygusuz olmaya çalışır. Bunun sebebi ise mülakat yapan kişiyi etkilememek içindir. Heyecanınızı biraz daha kontrol altına alsaydınız daha iyi olabilirdi.

Yalan söylemeyerek bence iyi yapmışsınız. Hiç bu tür mülakatlara girmediğim için kesin geçersiniz geçmemişsiniz diyemem. İnşallah geçmişsinizdir mülakatı. Ek olarak paragrafları ayırın okunması zor oluyor.​

Genelde mülakatlarda mülakatı yapan kişi veya kişiler mümkün olduğunca duygusuz olmaya çalışır. Bunun sebebi ise mülakat yapan kişiyi etkilememek içindir. Heyecanınızı biraz daha kontrol altına alsaydınız daha iyi olabilirdi.

Yalan söylemeyerek bence iyi yapmışsınız. Hiç bu tür mülakatlara girmediğim için kesin geçersiniz geçmemişsiniz diyemem. İnşallah geçmişsinizdir mülakatı. Ek olarak paragrafları ayırın okunması zor oluyor.​
Mülakata girmeden önce bir komutan yer yer gülümseyin, yer yer ciddi olun dedi. Komutanların yüz ifadesine göre hareket ettim.
Ben de bilmiyorum herkes farklı bir şey söylüyor.
Yanıt için teşekkürler.

Mülakata girmeden önce bir komutan yer yer gülümseyin, yer yer ciddi olun dedi. Komutanların yüz ifadesine göre hareket ettim.
Ben de bilmiyorum herkes farklı bir şey söylüyor.
Yanıt için teşekkürler.

Tabii ki mülakata giriliyor diye kasmaya gerek yok. Doğal olmak daha iyi olur. Mülakatta yapılan amacına göre kişi veya kişilerin görevleri ve kişi sayısı farklı oluyor. Bu sebepten bir tanesi soru sorar bir tanesi kişiyi gözlemler.

Tabii ki mülakata giriliyor diye kasmaya gerek yok. Doğal olmak daha iyi olur. Mülakatta yapılan amacına göre kişi veya kişilerin görevleri ve kişi sayısı farklı oluyor. Bu sebepten bir tanesi soru sorar bir tanesi kişiyi gözlemler.
Doğrudur hocam. Belirtmem gerekirse öyle inanılmaz soğuk bir hava yoktu. Komutanlar senpatikti ve güler yüzlüydü. Umarım benimle dalga geçmeleri de psikolojimi ölçmek içindi. :D

Doğrudur hocam. Belirtmem gerekirse öyle inanılmaz soğuk bir hava yoktu. Komutanlar senpatikti ve güler yüzlüydü. Umarım benimle dalga geçmeleru de psikolojimi ölçmek içindi. :D

Dalga geçmeden kasıt eğlencesine sataşmak ise ortamı ve kişiyi sakinleştirmek içinde olabilir. Pek bilgim yok o konularda.

Dalga geçmeden kasıt eğlencesine sataşmak ise ortamı ve kişiyi sakinleştirmek içinde olabilir. Pek bilgim yok o konularda.
Bildiğim kadarıyla (yanlışta olabilir) heyecanlıysan psikolog, heyecanının daha da üzerine gidiyormuş.
5 dakika orada durduysam 3 dakikasında aşşağıladılar şaşırmış ve gülümser bir ifadeyle. :D

Mülakatlarda normalde daha ciddi üsluplu ve daha gergin bir ortamda test yaparlar. Muhtemelen siz heyecanlısınız diye daha da üstüne gitmiş olabilirler. Soru kısmına gelince sorularda yanlış bilmiyorsam soruyu bilmen kadar soruyu nasıl yanıtladığın da önemlidir. Heyecanlı mı ciddi mi konuşurken takıldın mı vs. dikkat ederler. Umarım mülakatı geçer istediğiniz mesleğe kavuşursunuz hocam. Bizzat bende kara harp okuluna hazırlanıyorum.

Mülakatlarda normalde daha ciddi üsluplu ve daha gergin bir ortamda test yaparlar. Muhtemelen siz heyecanlısınız diye daha da üstüne gitmiş olabilirler. Soru kısmına gelince sorularda yanlış bilmiyorsam soruyu bilmen kadar soruyu nasıl yanıtladığın da önemlidir. Heyecanlı mı ciddi mi konuşurken takıldın mı vs. dikkat ederler. Umarım mülakatı geçer istediğiniz mesleğe kavuşursunuz hocam. Bizzat bende kara harp okuluna hazırlanıyorum.
Dört soruya genel olarak çabuk cevap verdim hocam. Sadece bir soruda yanlış cevap verip bir saniye sonra hemen düzelttim.
Pek ümidim yok ama bu iş içinde olanlara sorduğumda kesin olmasada asil olarak girme ihtimalin var dediler. Bakalım...
Ayrıca farklı bir konuya değinmem gerekirse, mülakata giren biri ile sohbet ettim adam "bana kendini tanıt demediler. Üç dakika bile içeride durmamışımdır" diyordu. Biliyorum komisyondan komisyona değişiyor da, acaba onunki gibi mi olması gerekiyordu. Çünkü ben rahat 5 dakika içeride durmuşumdur.

Geri
Yukarı