Uzun kullanımda iPhone 11 vs. S20+

Sizce 5 yıl en az performans kaybederek kullanmak için hangi telefonu almalıyım?

• Oy verenlerin toplamı
    67
Artık bilerek yavaşlatmayı kaldırdılar. Ama dediğin gibi güncellemelerinde hata oluyor. Mesela ben de Android arayüzünü sevmiyorum. Hala karar verebilmiş değilim. Çok para vereceğim ve 5 yıl telefon almayacağım. Çok riskli.
Teknoloji mağazalarında deneyebilirsiniz. Tahminimce giderseniz iPhone tercih edeceksiniz.

Artık bilerek yavaşlatmayı kaldırdılar. Ama dediğin gibi güncellemelerinde hata oluyor. Mesela ben de Android arayüzünü sevmiyorum. Hala karar verebilmiş değilim. Çok para vereceğim ve 5 yıl telefon almayacağım. Çok riskli.
Hocam gönlünüz ne istiyorsa onu alın. Sizin tercihiniz sonuçta. Kararsız olacak bir durum yok aslında. Hangisi size daha çok güven veriyor ve ilginizi çekiyorsa onu alacaksınız. Bu kadar basit. :)

Konu nerelere geldi, neler konuşuluyor bilmiyorum ankete ve konuya göre bir şeyler yazayım.
Galaxy S6 Edge plus kullanıyorum (şu an yazdığım cihaz). Nisan 2016'da aldım, telefon 2015'in 3. çeyreğinde çıktı diye hatırlıyorum.
Android 5 ile geldi ve 7'de destek sonlandı. Birkaç ay önce bir güvenlik gelmişti, neye yarar bilmiyorum, yaptım, performans kaybı yaşar mıyım diye çok şüpheyle yaklaşmıştım lakin böyle bir durumla karşılaşmadım. 4 yılın ardından eldeki performansa bakacak olursak: Güç tasarrufunda yer alan CPU performansını %70 ile sınırlandırmayı açmazsanız günümüz telefonlarından farksız bir performansı var. Açarsanız gözle görülür bir ekran süresi artışı oluyor ama buna karşın performanstaki düşüş gözle görülür değil, tıpkı yazdığı gibi %30 bir kayıp denebilir. Bu mod açık kullanıyorum ve tüm işimi görüyor. Oyun oynamıyorum bu arada. Tarayıcı, sosyal medya, müzik ve video, tabi bir de konuşma. Hepsi sorunsuz ve kasma donma yok.
Açıkçası benim bu telefonla 4. yılım ve bir bu kadar da kullanırım diyorum şu an. Götürdüğü yere kadar, başına bir şey gelmezse de (bundan önce S3'üm vardı ve ekranı pert oldu) ona benzer bir son bekliyorum bunda da. Bir defa batarya değişti haliyle. Şu an 5-6 saat ekran süresi alıyorum. Ekranda yanık vs. de yok, ekran kalitesini anlatmaya gerek yok zaten bu telefonun. 5 yıllık bir telefonda 1440x2560p amoled ekran bugün bile çokken var ve bu çözünürlüğü kullanmıyorum zaten. Tek sorunum depolama şu an için. 4 yıl önce 10 GB'ı boş olan 32 GB'a bir şeyler sığmaz oldu bu aralar. Kendimi anlattım gibi oldu ama düşündüğünüz 5 yıllık süre için bir kriter olur diye düşünüyorum.

Hocam 5 yıl kullanacaksanız içiniz rahat etsin Android arayüzünü sevmiyorsanız Samsung'u bir kenara atın Samsung daha iyi ama bu iPhone 11'in kötü olduğu anlamına gelmiyor içiniz rahat etsin bu telefonu siz alacaksınız sizin telefonunuz olacak bu mesela bana iPhone 12 verselerde rahat etmem çünkü iOS sevmiyorum sizde Android arayüzünü sevmiyorsanız hiç kafa yormanıza gerek yok sizi en çok mutlu edecek iPhone 11'dir. Üstelik daha da ucuz :D

Hocam 5 yıl kullanacaksanız içiniz rahat etsin Android arayüzünü sevmiyorsanız Samsung'u bir kenara atın Samsung daha iyi ama bu iPhone 11'in kötü olduğu anlamında gelmiyor içiniz rahat etsin bu telefonu siz alacaksınız sizin telefonunuz olacak bu mesela bana iPhone 12 verseler de rahat etmem çünkü iOS sevmiyorum siz de Android arayüzünü sevmiyorsanız hiç kafa yormanıza gerek yok sizi en çok mutlu edecek iPhone 11'dir. Üstelik daha da ucuz :D
Doğru. Ben mesela alışkanlığım gereği İPhone alırım hep. Ben Android arayüzünden zerre haz etmiyorum. Android'lere de bir şans vermeyi düşünmüyorum bu yüzden. Kim hangi arayüzü seviyorsa, neye güven duyuyorsa onu kullansın. İlla daha iyi özellikleri var diye sevmediği bir arayüzü kullanmamalı insan. Varsın ekranı iyi olmasın ama kullandığı yazılım ve arayüz iyi olsun. Bu durumda tercih konu sahibinin zevklerine kalıyor artık. Artıları ve eksileri konuştuk son karar onun. :)

Konu nerelere geldi, neler konuşuluyor bilmiyorum ankete ve konuya göre bir şeyler yazayım.
Galaxy S6 Edge plus kullanıyorum (şu an yazdığım cihaz). Nisan 2016'da aldım, telefon 2015'in 3. çeyreğinde çıktı diye hatırlıyorum.
Android 5 ile geldi ve 7'de destek sonlandı. Birkaç ay önce bir güvenlik gelmişti, neye yarar bilmiyorum, yaptım, performans kaybı yaşar mıyım diye çok şüpheyle yaklaşmıştım lakin böyle bir durumla karşılaşmadım. 4 yılın ardından eldeki performansa bakacak olursak: Güç tasarrufunda yer alan CPU performansını %70 ile sınırlandırmayı açmazsanız günümüz telefonlarından farksız bir performansı var. Açarsanız gözle görülür bir ekran süresi artışı oluyor ama buna karşın performanstaki düşüş gözle görülür değil, tıpkı yazdığı gibi %30 bir kayıp denebilir. Bu mod açık kullanıyorum ve tüm işimi görüyor. Oyun oynamıyorum bu arada. Tarayıcı, sosyal medya, müzik ve video, tabi bir de konuşma. Hepsi sorunsuz ve kasma donma yok.
Açıkçası benim bu telefonla 4. yılım ve bir bu kadar da kullanırım diyorum şu an. Götürdüğü yere kadar, başına bir şey gelmezse de (bundan önce S3'üm vardı ve ekranı pert oldu) ona benzer bir son bekliyorum bunda da. Bir defa batarya değişti haliyle. Şu an 5-6 saat ekran süresi alıyorum. Ekranda yanık vs. de yok, ekran kalitesini anlatmaya gerek yok zaten bu telefonun. 5 yıllık bir telefonda 1440x2560p amoled ekran bugün bile çokken var ve bu çözünürlüğü kullanmıyorum zaten. Tek sorunum depolama şu an için. 4 yıl önce 10 GB'ı boş olan 32 GB'a bir şeyler sığmaz oldu bu aralar. Kendimi anlattım gibi oldu ama düşündüğünüz 5 yıllık süre için bir kriter olur diye düşünüyorum.
2016'da çıkmış olan Samsung C5'i 2018'de aldım. Mart ayında 3 yaşında olacak telefon. Telefonu yaklaşık 1 yıldır güç tasarrufu açmadan kullanamıyorum çünkü şarjı çok çabuk bitiyor. Çok çok zorlarsam 3 saate kadar tutuyorum. Okulda sadece teneffüslerde alıp bakıyorum. Toplam 90 dakika yapıyor teneffüsler. Okuldan çıkmadan şarjım yüzde 15 bandına inmiş oluyor. Bu yüzden Samsung alıp aynı şeyleri yaşamaktan korkuyorum. Ayrıca telefonun parmak izi çok yavaş çalışıyor. Ekranında da bir problem var. Aç-kapa tuşuna basınca ekran parlayıp sönüyor.
Doğru. Ben mesela alışkanlığım gereği İPhone alırım hep. Ben Android arayüzünden zerre haz etmiyorum. Android'lere de bir şans vermeyi düşünmüyorum bu yüzden. Kim hangi arayüzü seviyorsa, neye güven duyuyorsa onu kullansın. İlla daha iyi özellikleri var diye sevmediği bir arayüzü kullanmamalı insan. Varsın ekranı iyi olmasın ama kullandığı yazılım ve arayüz iyi olsun. Bu durumda tercih konu sahibinin zevklerine kalıyor artık. Artıları ve eksileri konuştuk son karar onun. :)
Hocam 5 yıl kullanacaksanız içiniz rahat etsin Android arayüzünü sevmiyorsanız Samsung'u bir kenara atın Samsung daha iyi ama bu iPhone 11'in kötü olduğu anlamına gelmiyor içiniz rahat etsin bu telefonu siz alacaksınız sizin telefonunuz olacak bu mesela bana iPhone 12 verselerde rahat etmem çünkü iOS sevmiyorum sizde Android arayüzünü sevmiyorsanız hiç kafa yormanıza gerek yok sizi en çok mutlu edecek iPhone 11'dir. Üstelik daha da ucuz :D
Bu yorumlarınızın üstüne sanırım iPhone alacağım. Çok teşekkür ederim. :)

Hocam bahsettiğiniz C serisi telefonunuz Samsung'un o yıllardaki fiyat performans serisi telefonlarından biriydi. Bugünü düşünecek olursak M serisine tekabül diyebiliriz. 2-4 bin lira arasında fiyatları var bu telefonların. Ancak almaktan bahsettiğiniz telefonlar iPhone 11 ve S20+. Bataryanın problemli olacağını sanmıyorum ama her iki telefon da üst seviye işlemciler kullanıyor ve boyutuna göre yetersiz denecek bataryalara sahipler. 5 yıllık sürede mutlaka değiştireceksiniz, neyi alırsanız alın. Parmak izi okuyucum halen çalışıyor benim, bu yine ilk bahsettiğime geliyor, amiral gemisi hangi marka olursa olsun döneminden farklıdır. Bence siz diğer üyelerin de bahsettiği gibi, şu an aklınıza ne yatıyorsa onu alın çünkü her ikisinin de uzun süre gideceğini düşünüyorum ben. C5 kullanırkenki arayüzden, ki şu an çok daha kullanışlı ve göze hitap eden bir arayüz var, memnun olmuşduysanız Samsung alın derim. Farklı bir şey kullanmak istemiş olabilir ya da iPhone size daha cazip geldiği için de 11 almak isteyebilirsiniz. Şahsen benim de kafamı kurcalamıyor değil bundan sonra iPhone kullanmak, başlıca sebebi de elimdeki cihazdan daha büyük olmayacak amiral gemisinin olmaması Samsung'da. Bence siz 5 yılı düşünmeyin, ikisi de kullanılır.

5 yıl kullanacaksan güncelleme desteği bakımından Iphone 11 alman daha mantıklı. Performans olarakta daha iyi. Arka kamera video noktasında da Iphone 11 daha iyi, fotoğraf noktasında da ana kamera tarafında 11 daha iyi renk doğruluğu bakımından.

5 yıl kullanacaksan güncelleme desteği bakımından Iphone 11 alman daha mantıklı. Performans olarakta daha iyi. Arka kamera video noktasında da Iphone 11 daha iyi, fotoğraf noktasında da ana kamera tarafında 11 daha iyi renk doğruluğu bakımından.
Bu forumda kaç defa anlattım bilmiyorum, iOS cihazlarda uygulama desteğinden uzun süre güncelleme şart, Android için böyle bir şey söz konusu değil. iOS uygulama desteğinden dolayı güncellemeye zorluyor, bunun sonucunda ise genellikle batarya düşüyor. Android cihazların güncellemelerinde de genelde batarya düşer ama güncellemeye zorlamıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı