Uzun Süre Termal Macunsuz Kullanılan İşlemci

157134

Kilopat
Makaleler
3
Arkadaşlar bugün küçükken oynadığım bilgisayarı buldum. Bu bilgisayarı yaşatmak istiyorum fakat şöyle bir sorunum var. Ben küçükken bilgisayar sökme takma videolarını izleyince heveslenip işlemciyi falan söküp takmıştım. Sııkıntı şuradaki termal macunu o dönem bilmememden dolayı macunsuz bir şekilde takmıştım. Ayrıca Intel'in stok fanını tam takamamıştım bu yüzden fan da tam oturmamıştı. İşte ben bilgisayarı böyle uzun zamanlar boyunca oynadım. Fakat ısınmaktan dolayı hiçbir şekilde kapanmamıştı. Şu an hayret ediyorum nasıl olduğuna. Bugün bir çalıştırıp deneyeyim dedim. Boştayken işlemci 100 dereceleri görüyordu ve hemen kapattım. Sizce bu işlemcide performans kaybı olmuş mudur? Ben çalıştığına şaşırıyorum. Buna yeniden termal macun sürsem eski performansı alır mıyım? Bir de sanırsam fanı zorladığımdan dolayı fanı veya anakartta Fan'ın takıldığı yere hasar vermişim. Bu fanı yeniden nasıl takabilirim? Uzun bir hikaye oldu kusura bakmayın. Okuyan veya cevap yazan herkese teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Eski performansı alacağınızı pek sanmıyorum. Bileşenlerin ısıya maruz kalması anlık olarak performans düşüşüne neden olur. Uzun vade de ise bileşenlerin ömrünü kısaltır. Yani önceden sorun çıkarmıyorsa bile artık yavaş yavaş başlar.

Benim de aynı şekilde 9-10 yıllık PC vardı. Bozulmasa hala oynayacaktım. Termal macun çok çok gerekli mi pek bilmiyorum. Ne kadar serinlik sağlar çok çok faydası olur mu bilmiyorum. Ama benim PC'de hava olarak iyi olmayan bir kasaya sahipti ve kasanın içini açtığım zaman sanki 1000 yıllık bir şey bulmuşum gibi bir toz vardı içinde bende macun var mıydı şüpheliyim. Sıcaklık testlerine bakmadım hiç ama bir sıkıntı yoktu. Kapanma konusunda. İlerleyen zamanlarda sürekli mavi ekran almaya başlardım ama bunun ısıdan olduğunu sanmıyorum.

Arkadaşlar bugün küçükken oynadığım bilgisayarı buldum. Bu bilgisayarı yaşatmak istiyorum fakat şöyle bir sorunum var. Ben küçükken bilgisayar sökme takma videolarını izleyince heveslenip işlemciyi falan söküp takmıştım. Sııkıntı şuradaki termal macunu o dönem bilmememden dolayı macunsuz bir şekilde takmıştım. Ayrıca Intel'in stok fanını tam takamamıştım bu yüzden fan da tam oturmamıştı. İşte ben bilgisayarı böyle uzun zamanlar boyunca oynadım. Fakat ısınmaktan dolayı hiçbir şekilde kapanmamıştı. Şu an hayret ediyorum nasıl olduğuna. Bugün bir çalıştırıp deneyeyim dedim. Boştayken işlemci 100 dereceleri görüyordu ve hemen kapattım. Sizce bu işlemcide perdormans kaybı olmuş mudur? Ben çalıştığına şaşırıyorum. Buna yeniden termal macun sürsem eski performansı alır mıyım? Bir de sanırsam fanı zorladığımdan dolayı fanı veya anakartta Fan'ın takıldığı yere hasar vermişim. Bu fanı yeniden nasıl takabilirim? Uzun bir hikaye oldu kusura bakmayın. Okuyan veya cevap yazan herkese teşekkürler.
İşlemciler kolay kolay zarar görmez. Termal macununu yenileyip kullanabilirsiniz. Belki bir miktar performans kaybı olabilir. Zarar gören fanınız için ise görmeden yorum yapmak maalesef çok zor.

İşlemciler kolay kolay zarar görmez. Termal macununu yenileyip kullanabilirsiniz. Belki bir miktar performans kaybı olabilir. Zarar gören fanınız için ise görmeden yorum yapmak maalesef çok zor.
Fazla uğraşmadımda elimde yedek fanda var yarın deneyeceğim. Olursa termal macun alıp süreceğim olmazsada yapacak bir şey yok. Belki fan ve anakartın fotoğrafınıda atabilirim.

Termal macun bana hikaye gelirdi açık ve net söze giriş yapayım. Bir gün kurumuş olsa ve son demlerini vermiş olsa gerek ki işlemcim 105 derecelerdeydi ve sürekli kapanıyordu. Termal macun aldım sürdüm şu an 45 derece bazen 65 dereceye çıkıyor rakamlar nasıl bilmiyorum umarım iyidir ben kapanıp kapanmamasına bakıyorum bilen birisi dereceleri aydınlatırsa sevinirim

Soğutucuyu bir şekilde doğru takıp soğutmanın yolunu bulduktan sonra işlemcinin herhangi bir benchmark skorunu bul. Sonra kendi işlemcini aynı benchmark testine sok. Değer yakınsa performansta iyidir.

Soğutucuyu bir şekilde doğru takıp soğutmanın yolunu bulduktan sonra işlemcinin herhangi bir benchmark skorunu bul. Sonra kendi işlemcini aynı benchmark testine sok. Değer yakınsa performansta iyidir.
Bugün denedim fanı oturtmayı başardım. Termal macunu da sipariş ettim gelince sürüp deneyeceğim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı