Uzun zamandır gerçekleşmesini istediğiniz bir hayaliniz gerçekleşmiyorsa ne yaparsınız?

outcastagne

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 4500 3.60 GHz - ASUS B450M DRAGON - ASUS DUAL RTX 2060 VER.6 GB (Undervolt 800 mV/1775 MHz) - CORSAIR Vengeance LPX 2x8 3200 MHz RAM - WD Blue SN570 500 GB
Selamlar, Sosyal'in değerli üyeleri. Başlıkta görmüş olduğunuz üzere, uzun zamandır gerçekleşmesini istediğim bir hayalim var. Bu hayalim son zamanlarda sıkça zihnimi kurcalıyor. Şu an gerçekleşmesi maddi, manevi ve ilerleyen zaman nedeniyle pek de mümkün olarak gözükmüyor. Artık bu konuda bir şeyler yapmak istiyorum. Denemeye çalışacağım yöntemler:

1- Uzun bir süredir gerçekleşmiyor ve gün geçtikçe kendimi kötü hissediyorum. Bundan dolayı vazgeçmeyi planlıyorum.
(Bu yöntemi en hızlı nasıl gerçekleştirebileceğimi söylerseniz memnun olurum. Belki önümdeki zamanı buna göre planlarım.)

2- Beklemeye devam etmeyi planlıyorum.
(Üstte belirtmiş olduğum nedenlerden dolayı, bu hayalimin gerçekleşme ihtimalini kafamda neredeyse sıfıra indirdim. Eğer buna motive olmamı sağlarsam, en kolay yoldan nasıl sağlarım? Bunu söylerseniz sevinirim.)

Benim yerimde siz olsanız hangisini seçerdiniz? Bu konuda cevaplarınızı bekliyorum. Şimdiden iyi günler dilerim.

Ben beklemeyi ve asla pes etmemeyi tavsiye ederim.

Benimde uzun vadede hayallerim var onlar için bekliyorum şuanda. Umudumu kaybetmiş miyim ? Kesinlikle hayır. Hep hayallerimden vazgeçme noktasına geldiğim vakit niçin bu hayalleri kurduğuma ve gerçekleştikten sonra neler olacağını düşünüp kendime moral veriyorum.

Hiçbiri. Hayaller, gerçekleşmesini bekleyip bunun için hiçbir şey yapmadığımız zaman gerçekleşmez. Hayalinin gerçekleşmesi için gerekli çabayı göstermen gerekir.

Ayrıca, Elon Musk'ın da dediği gibi "If you need inspiring words, don't do it.". Yani, bir işi yapmak için ilham verici sözlere ihtiyacınız varsa o işi yapmayın. Motive olman gerekiyorsa olayın boyutunu kavrayamamışsın demektir. Eğer sende gerçekten bu işi yapacak kabiliyet varsa motive olmak gerekmeden o işi yapmaya koyulman gerekir. Azim budur; Nikola Tesla gibi, Richard Feynman gibi büyük şeyler başarmış insanlarla bizi ayıran şey.

Hiçbiri. Hayaller gerçekleşmesini bekleyip bunun için hiçbir şey yapmadığımız zaman gerçekleşmez. Hayalinin gerçekleşmesi için gerekli çabayı göstermen gerekir.

Ayrıca, Elon Musk'ın da dediği gibi "If you need inspiring words, don't do it.". Yani bir işi yapmak için ilham verici sözlere ihtiyacınız varsa o işi yapmayın. Motive olman gerekiyorsa olayın boyutunu kavrayamamışsın demektir. Eğer sende gerçekten bu işi yapacak kabiliyet varsa motive olmak gerekmeden o işi yapmaya koyulman gerekir. Azim budur; Nikola Tesla gibi, Richard Feynman gibi büyük şeyler başarmış insanlarla bizi ayıran şey.

Çaba göstermeyi elbet ki düşündüm fakat ailem hayalim için gereken izni vermedi. Üstüne çevremde bazı gelişen olaylar yüzünden bu çabanın gereksiz olduğu düşüncesindeyim. (Neden olduğunu belirtmek istemiyorum.) Bu yüzden bu iki yoldan birini seçmek zorundayım.

Böylesi şeyler kişiden kişiye değişebileceği gibi, hayalin içeriğine göre de değişecektir.

• Hayal 1: ''Mars'a gitmek istiyorum.'' Böylesi bir hayalin gerçeğe dönüşmesi sadece kişinin kendisine bağlı bir durum olmadığı için çevresel gerçeklerin de farkında olmak lazım.
  • Hayal 2: ''Ferrari istiyorum.'' Böyle bir hayalde düşünülmesi gereken şey, sahiden böyle bir şeye ihtiyacın olup olmadığı olmalı.
  • Hayal 3: ''Kansere çare bulmak istiyorum.'' Böylesi bir hayalin en temel gereksinimlerini yerine getirdikten sonra, belki de ömrünü sonuç almaya harcayacaksın. Her zaman sonuç değil, kimi zaman da yol keyiflidir.
  • Hayal 4: ''Dünyayı gezmek istiyorum.'' Bunu son derece ekonomik bir şekilde yapan bir sürü insan var. Burada önemli olan nasıl gezmek istiyorsun. Yapılması gereken, ''Kültür mü, lüks mü?'' gibi soruların cevabını vermek olmalı.

Böylesi şeyler kişiden kişiye değişebileceği gibi, hayalin içeriğine göre de değişecektir.

• Hayal 1: ''Mars'a gitmek istiyorum.'' Böylesi bir hayalin gerçeğe dönüşmesi sadece kişinin kendisine bağlı bir durum olmadığı için çevresel gerçeklerin de farkında olmak lazım.
  • Hayal 2: ''Ferrari istiyorum.'' Böyle bir hayalde düşünülmesi gereken şey, sahiden böyle bir şeye ihtiyacın olup olmadığı olmalı.
  • Hayal 3: ''Kansere çare bulmak istiyorum.'' Böylesi bir hayalin en temel gereksinimlerini yerine getirdikten sonra, belki de ömrünü sonuç almaya harcayacaksın. Her zaman sonuç değil, kimi zaman da yol keyiflidir.
  • Hayal 4: ''Dünyayı gezmek istiyorum.'' Bunu son derece ekonomik bir şekilde yapan bir sürü insan var. Burada önemli olan nasıl gezmek istiyorsun. Önemli olan ''kültür mü, lüks mü?'' gibi soruların cevabını vermek olmalı.

Sunduğunuz seçeneklerde "Hayal 2" bana en yakın olanı, fakat kesin bir şık değil. İstediğim şeye, hayalimi gerçekleştirme konusunda ihtiyacım var ama bunu gerçekleştirebilmek için bir Ferrari'ye ihtiyacım yok. Sonuçta Ferrari de sizi gitmek istediğiniz noktaya götürür ama götürürken kullandığı hız bir Polo ile eşit seviyede değildir. Polo ise bu durumda bana istediğimi verebilecek güçtedir.

Yanlış anlamadıysam, ''İyi bir fotoğrafçı olmak istiyorum ancak iyi bir fotoğraf makinem yok.'' tarzında bir durum söz konusu. Böylesi bir hayalden vazgeçmeyi gerektirecek bir durum bence yok. Maddi olarak bugün gerekli koşulları sağlayamıyor olman, yarın da böyle olacağını göstermez. Ayrıca belki başta yarı profesyonel bir şeyle başlamak da tecrübe olarak önemli olabilir. Yavaş yavaş ilerlemek, yerinde saymaktan daha iyidir belki. :)

Konuda da belirttim, zamanı için geciken bir hayalin peşindeyim. İlerde hayalimi gerçekleştirmek için gereken zamana belki de sahip olamam. Bundan dolayı bana kısa zamanda etki edebilecek bir kesin çözüm ya da günü kurtaracak çözümlere ihtiyacım var.

Geri
Yukarı