VA panelde ghosting olur mu?

Berkay Kiraz

Hectopat
Makaleler
10
Yer
Afyon
Merhaba arkadaşlar, 6 bin TL altı 1080p RTX 3070 i5 11400F için yeni monitör alacağım. VA panel alırsam ghosting veya farklı bir sorun yaşar mıyım? Ona göre IPS veya VA panel bulunan monitör alacağım. Cevap verirseniz çok teşekkür ederim.

Samsung odleysey G5 var 27 inc 144Hz 2K monitör ghosting var mouseyi hareket ettirince arkada gölge olduğu gözüküyor ancak PC'den anlamayan insan bunun bir özellik olduğunu bile sanabilir çok göze batmıyor bütün VA paneller böyle mi bilmiyorum.

Samsung odleysey G5 var 27 inc 144Hz 2K monitör ghosting var fareyi hareket ettirince arkada gölge olduğu gözüküyor ancak PC'den anlamayan insan bunun bir özellik olduğunu bile sanabilir çok göze batmıyor bütün VA paneller böyle mi bilmiyorum.

Samsung'un ucuz modellerinde TV monitör fark etmeksizin panalleri çok kötü ve panda panel kullanıyor.
Diğer yüksek modellerinde kendi panellini kullanıyor Samsung.
Nereden biliyorsun dersen buradan bakıyorum seri numarasını yazınca hangi panel kullanıldığı yazar.

Samsung'un ucuz modellerinde TV monitör fark etmeksizin panalleri çok kötü ve panda panel kullanıyor.
Diğer yüksek modellerinde kendi panellini kullanıyor Samsung.
Nereden biliyorsun dersen buradan bakıyorum seri numarasını yazınca hangi panel kullanıldığı yazar.
Samsung Odyssey G5 modelinin bir sürü versiyonu var bazılarında display specifications sitesine göre Samsung'un ürettiği söyleniyor ne kadar doğru tartışılır tabii ama direkt G5 için panda panel üretiyor diyemezsiniz.Panda panelin ürettiği bazı modeller zaten şuan en çok fiyat performans diye forumda tavsiye ediliyor onu geçtim zamanında G3 modelinin panelini bile Samsung'un ürettiğini söyleyen biri vardı.Şimdi çıkan modellerini bilmiyorum ama G3 asıl ucuz ve giriş segmenti üründür G5 Samsung Odyssey serisi için orta segmente giriş ürünü olarak nitelendirilebilir.Yurt dışı içinde 27 ekranının 300 dolara satıldığını düşünürsek fiyatı da pek ucuz sayılmaz.Samsung Odyssey G3 varken ucuz diye G5 alan muhtemelen baya azdır çünkü ucuz ürünü alacak müşteriyi G3 daha ucuz olduğu için daha çok çeker daha çok alıcı bulur.

Yeni konular

Geri
Yukarı