VA vs IPS panel

bthnkrtll

Kilopat
Selamlar herkese. Oyun ve film izlemek için kaliteli bir monitör arıyorum. Aklımda bu iki model var. Sizce hangisini tercih etmeliyim? Yardımlarınızı bekliyorum :)

Not: ASUS model olan monitörün paneli sanırsam panda panel olarak geçiyormuş. Bu panel ne anlama geliyor acaba? Normal IPS panelden farkı nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam ben ne olursa olsun IPS panelli bir monitor tercih ederim. Forumdaki panel karsilastirmalarina bakacak olursak herkes IPS panelin siyah renkleri gostermede kötü oldugunu soylemis. Bence de öyle. Ama kaliteli IPS panele sahip bir monitor alinirsa boyle bir sikayetiniz olmaz.

Selamlar herkese. Oyun ve film izlemek için kaliteli bir monitör arıyorum. Aklımda bu iki model var. Sizce hangisini tercih etmeliyim? Yardımlarınızı bekliyorum :)

Not: ASUS model olan monitörün paneli sanırsam panda panel olarak geçiyormuş. Bu panel ne anlama geliyor acaba? Normal IPS panelden farkı nedir?
Panda da bir panel üreticisi IPS panelleri de standart IPS panel. Bazı arkadaşlar gereksiz yere paneli yeriyor, o kadar.

Son düzenleme:
Bende yakın zamanda monitör aldım ve IPS tercih ettim. VA paneller siyahları daha başarılı veriyor ve sizin attığınız Samsung monitör quantum dot teknolojisine sahip ve 8 bit değerine sahip buda sunacağı renk sayısı daha geniş anlamına denk geliyor. IPS paneller renkleri daha gerçeğe yakın ve canlı renkler vermekte aynı zaman sunmuş olduğu görüş açısı daha geniştir fakat sizin atmış olduğunuz Asus'un hangi panele ait olduğunu bulamadım. Eğer panda panel ise Viewsonic XG2405 vs Aoc 24G2U monitörleri ile aynı paneli kullanması muhtemeldir. Bu yazmış olduğum monitörlerle ilgili birçok çeşitli şikayet bulunmakta bu şikayetlere bakmanızda fayda var. Tabi ki quantum dot teknolojisine sahip VA panellerde de birçok şikayet sorun vardır, genel olarak monitörde şikayet var desem yanlış olmaz sanırım. Diğer AUO, Samsung, LG vs. gibi panel üreticileri ve panelleri hakkında birçok bilgi mevcut iken Panda panel hakkında fazla bir bilgi mevcut değildir.
Monitör teknik özelliklerini karşılaştırmak için DisplaySpecifications - Specifications and features of desktop monitors and TVs adresine
Panel bilgileri hakkında Global Panel Exchange Center - Panelook.com adresine bakabilirsiniz.
IPS vs Quantum Dot karşılaştırması için
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
.
Ben neden IPS tercih ettim diye sorarsanız VA panellerin beyaz yerine biraz daha sarımtırak verdiğini ve gerçek renklerden uzak olduğunu düşündüğüm için IPS tercih ettim.

Yeni konular

Geri
Yukarı