Valorant oynarken R5 1600 ve RX 590 sistem donuyor

zxcuu

Centipat
Evet arkaşlar durum yukarıda belirttiğim gibi oyunu oynarken birden bilgisayar donuyor ve restart atarak açmak zorunda kalıyorum.

Sistemim: R5 1600(r2), B450 S2H, RX590 SE Nitro, 16 GB RAM. Diğer oyunlarda (CS:GO, Witcher 3 vs.) herhanği bir sıkıntı yaşamadım tabii ısınıyor bilgisayar yine bazılarında ama hiç donacak kadar kötü olmuyor.

Deniyeceklerim:
-Bazı arkadaşlar görüntü ayarları çok düşüğe çektiğim için CPU'ya aşıyı yükleme olduğunu söylediler. Bu yüzden ayarları ortaya getirip oynayacağım.

-Oyunlardan sonra 10 dakika ara verip oyunu kapatacağım dinlenmesi için.

-FPS 144'e sabitlemek (200 üstünü rahat görüyorum ama 144 hertz monitör olduğu için fazlası zarar verebilir belki)

Başka yapmam gereken bir şey var mı acaba? Ekran kartı, Windows vs. hepsi güncel.

Evet arkadaşlar durum yukarıda belirttiğim gibi oyunu oynarken birden bilgisayar donuyor ve restart atarak açmak zorunda kalıyorum.

Sistemim: R5 1600(r2), B450 S2H, RX590 SE Nitro, 16 GB RAM. Diğer oyunlarda (CS:GO, Witcher 3 vs.) herhanği bir sıkıntı yaşamadım tabii ısınıyor bilgisayar yine bazılarında ama hiç donacak kadar kötü olmuyor.

Deniyeceklerim:
Bazı arkadaşlar görüntü ayarları çok düşüğe çektiğim için CPU'ya aşıyı yükleme olduğunu söylediler. Bu yüzden ayarları ortaya getirip oynayacağım.

Oyunlardan sonra 10 dakika ara verip oyunu kapatacağım dinlenmesi için.

Başka yapmam gereken bir şey var mı acaba? Ekran kartı, Windows vs. hepsi güncel.

Sistem dinlenmesi gereken bir şey değil, problem farklıdır. Grafikleri kökle bence FPS’n artar büyük ihtimalle. Problemin birden çok sebebi olabilir, mesela RAM’lerinizle alaklı? Tek kanal mıdır çift mi? Ya da virüs taraması testi yapmış mıydınız @zxcuu.

Evet tarama yaptım, RAM'ler çift slot, FPS'de sıkıntı olmuyor sadece bilgisayar donuyor. 200 sabit FPS'de oynayabiliyorum rahatlıkla. 144'çeksem sıkıntı çözülebilir mi diye sordum aslında.

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet tarama yaptım, RAM'ler çift slot, FPS'de sıkıntı olmuyor sadece bilgisayar donuyor. 200 sabit FPS'de oynayabiliyorum rahatlıkla. 144'çeksem sıkıntı çözülebilir mi diye sordum aslında.

Sanmıyorum. RAM’lerin yerini değiştirip bir sıkıntı var mı diye dener misin? Devam ediyorsa sadece 1’ini tak öyle test et sonra diğerini gibi. Neden donduğunu anlamaya çalışıyorum. Bunları yapmadan önce Full ayarlarda oyna önce.

Ben de 75Hz bir monitöre sahibim. Sistemin hava sirkülasyon yapması iyiyse sorun olmaz. Ben de 200-300'e kadar bıraktım.
Bu donma FPS 200'den 120'lere aniden düşüyor, drop tarzında mı? Yoksa maça girince oyun kapanıyor gibi mi?

4-5 maç atıyorum birden oyun donuyor, Freeze yani fps düşme gibi bir durum milisaniyelik oldugu için beliki farketmıyorumdur. CPU ısındığı için herhalde o yüzden cpu'ya gelen yükü nasıl azaltırım diye sordum. Ama sadece valorantta oluyor bu durum o yüzden yazılımsal da olabilir belki. Verdiginiz önerilerle son kez deneyeceğim olmazsa oyunu sileceğim.

Yeni konular

Geri
Yukarı