Valorant'ın oynanışı eskisi kadar akıcı değil

kaloxfurkan

Centipat
Daha fazla  
1 sene önce bir sorun oldu. Oyunda round başları silah eline 2 kere çekiyor. Mermiler delaylı gidiyor ve oyun hiçbir türlü akıcı değil. Eski oyunun akıcılığını biliyorum, uzun zamandır FPS oyunları oynarım. Round içinde oynarken bir anda silah saniyelik bir lag gibi bir şey giriyor ve ileri geri gidiyor silah. Bu sorunu bir türlü çözemedim. Denediğim şeyler sıfır bilgisayar dizmek ve internet sağlayacağımı değiştirmek. Sorunum yine de çözülmedi. Sorun çok uzun zamandır yaşadığım için her türlü denemeleri yaptım. Evimin elektrik tesisatına bile baktırdım, bununla ilgili sorun olabilir diye forumlarda araştırmıştım. Ama nafile bu da sonuç vermedi. Sorunu bulamadım. Neden böyle oluyor, sorunum ne mantıklı bir çözüm sunabilecek var mı? Aklınıza gelebilecek her şeyi denedim. Her şeyi değiştirdim ama olmadı.

Pingplotter test bırakıyorum alt tarafa eğer anlayan varsa değerlendirirse sevinirim.

Ekran görüntüsü 2024-02-17 003642.png

Ekran görüntüsü 2024-02-17 003700.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Bufferbloat test sonucunuzu paylaşabilir misiniz? Bende de 6 ay önce böyle bir sorun baş gösterdi. QoS ile sorunumu çözebildim.

Biraz daha aciklar misiniz?

Bufferbloat testindeki ping değeriniz beklenilenden yüksek çıkıyorsa (Değerler +0'a yakın olmalı) paket aktarımlarında gecikmeler yaşanıyor demektir. Bu paket aktarımlarında da ISS'nizin sınırına ya da aktarım kapasitesine takılabiliyor olabilir. QoS ile bağlantınızda belirli bir sınır koyarak paketlerin rahat bir şekilde aktarılması sağlanabilir. Test sonuçlarınıza göre sorunun bu olup olmadığını anlayabilirim. Testi yaptınız mı?

Bufferbloat testindeki ping değeriniz beklenilenden yüksek çıkıyorsa (değerler +0'a yakın olmalı) paket aktarımlarında gecikmeler yaşanıyor demektir. Bu paket aktarımlarında da ISS'nizin sınırına ya da aktarım kapasitesine takılabiliyor olabilir. QoS ile bağlantınızda belirli bir sınır koyarak paketlerin rahat bir şekilde aktarılması sağlanabilir. Test sonuçlarınıza göre sorunun bu olup olmadığını anlayabilirim. Testi yaptınız mı?

Şu an evde değilim ama butterbloat test yapıyordum b+ ya da a çıkıyordu normaldi yani. Bu QoS açar mısın detaylı nasıl oluyor nerden yapılıyor deneyeyim en azından.

Şu an evde değilim ama butterbloat test yapıyordum b+ ya da a çıkıyordu normaldi yani. Bu QoS açar mısın detaylı nasıl oluyor nereden yapılıyor deneyeyim en azından.

Bufferbloat sonucunuz up ya da downda +10 ms üzerindeyse ekteki gibi modem arayüzünden QoS ayarları menüsünde hızınızı sınırlamanız gerek önce. Ben 1 Gbit download 50 Mbit upload hıza sahip olduğum için 700 Mbit down, 40 Mbit up hıza sınırladım. Önceden test sonucum A geliyordu. A olmasına rağmen oyunlarda ping sorunları yaşıyordum. Şu an A+ alıyorum. Hem up hem de Down bufferbloat testinde 0 çıkıyor. Sizin de internet hızınıza göre %30 civarlarında kısarak bu işlemi yapabilirsiniz.
1.Adım: Hız sınırı belirleyip etkin hale getirin.

1708194091336.png

2.Adım: Sınıflandırma ayarlarında Mac adres, IP adres seçimlerinden biriyle hangi cihazda bu sınırlandırmayı kullanmak istiyorsanız onu seçin ve etkin hale getirin. (Oyun oynadığınız PC'nin MAC adresi ya da local IP adresi)

1708194200925.png

Bufferbloat sonucunuz up ya da downda +10 ms üzerindeyse ekteki gibi modem arayüzünden QoS ayarları menüsünde hızınızı sınırlamanız gerek önce. Ben 1 gbit download 50 Mbit upload hıza sahip olduğum için 700 Mbit down, 40 Mbit up hıza sınırladım. Önceden test sonucum a geliyordu. A olmasına rağmen oyunlarda ping sorunları yaşıyordum. Şu an a+ alıyorum. Hem up hem de down bufferbloat testinde 0 çıkıyor. Sizin de internet hızınıza göre %30 civarlarında kısarak bu işlemi yapabilirsiniz.
1.adım: Hız sınırı belirleyip etkin hale getirin.

Eki Görüntüle 2119110

2.adım: Sınıflandırma ayarlarında Mac adres, IP adres seçimlerinden biriyle hangi cihazda bu sınırlandırmayı kullanmak istiyorsanız onu seçin ve etkin hale getirin. (oyun oynadığınız PC'nin MAC adresi ya da local IP adresi)

Eki Görüntüle 2119115

Konuyu şurada anlamadım. Bu sınırlamayı kendi oyun oynadığım bilgisayara mı yapmam lazım yoksa evin diğer kullanıcıları üzerine mi yapmam lazım?

Konuyu şurada anlamadım. Bu sınırlamayı kendi oyun oynadığım bilgisayara mı yapmam lazım yoksa evin diğer kullanıcıları üzerine mi yapmam lazım?

QoS sınırlamasını kendi bilgisayarınız için yapın. QoS sıralamasında ilk sınırlandırılan rota tablosunda ilk sıraya geçer. İlk sırada olan bilgisayar paketlerin yönetiminde daha temiz iş yapar. İsterseniz bağlantı yapan her şeyi sınırlayabilirsiniz fakat burada sıralamada önemli etken oluyor. Oyun oynayacağınız bilgisayarı sınırlama yaparken listenin en başına almanızda fayda var.

1 sene önce bir sorun oldu. Oyunda round başları silah eline 2 kere çekiyor. Mermiler delaylı gidiyor ve oyun hiçbir türlü akıcı değil. Eski oyunun akıcılığını biliyorum, uzun zamandır FPS oyunları oynarım. Round içinde oynarken bir anda silah saniyelik bir lag gibi bir şey giriyor ve ileri geri gidiyor silah. Bu sorunu bir türlü çözemedim. Denediğim şeyler sıfır bilgisayar dizmek ve internet sağlayacağımı değiştirmek. Sorunum yine de çözülmedi. Sorun çok uzun zamandır yaşadığım için her türlü denemeleri yaptım. Evimin elektrik tesisatına bile baktırdım, bununla ilgili sorun olabilir diye forumlarda araştırmıştım. Ama nafile bu da sonuç vermedi. Sorunu bulamadım. Neden böyle oluyor, sorunum ne mantıklı bir çözüm sunabilecek var mı? Aklınıza gelebilecek her şeyi denedim. Her şeyi değiştirdim ama olmadı.

Pingplotter test bırakıyorum alt tarafa eğer anlayan varsa değerlendirirse sevinirim.

Eki Görüntüle 2118331

Eki Görüntüle 2118332

Son gelen güncellemeyle bende de 50 FPS birden düşüş oldu umarım düzelir.
İyi sosyaller.

QoS sınırlamasını kendi bilgisayarınız için yapın. QoS sıralamasında ilk sınırlandırılan rota tablosunda ilk sıraya geçer. İlk sırada olan bilgisayar paketlerin yönetiminde daha temiz iş yapar. İsterseniz bağlantı yapan her şeyi sınırlayabilirsiniz fakat burada sıralamada önemli etken oluyor. Oyun oynayacağınız bilgisayarı sınırlama yaparken listenin en başına almanızda fayda var.

Çok fazla çözüm denedim bir nebze oldu diyordum ama sonra yine hüsrana uğruyordum. Bu da öyle oldu oyuna girdiğim an ekrana akıcılık geldiğini hissettim. Cidden düzelme oldu bu da inşallah sonradan bozulmaz. Ama sorunun internetten kaynaklı olduğuna kesin karar getirdim artık.

Yeni konular

Geri
Yukarı