Valorant'ta Gold 2'den çıkamamak

1668787593888.png

Azımla kuş tutsam da takım kötü olunca olmuyor.

Rank konusunda bahaneler bir yere kadar, evet takım önemli bir kriter ama her maçınız mı takım yüzünden kayboluyor? Sizin takım gold iken karşı takım immortal mı yani? Hep şanssız taraf siz misiniz? Yukarıdaki arkadaşın attığı ekran görüntüsünü her maç yapıyorsanız zaten 5 kaybederken 30 kademe puanı kazanırsınız. Öyle her maç 35 vurup da rank atlayamıyorum diye bir şey yok kandırmayın kendinizi.
Tabi sadece leş almakla olmuyor, 20 de vursanız öyle roundlar vardır ki tek kill ile round'u almanıza vesile olmuştur işte o zaman o 20 leş 30 vuran arkadaştan daha çok iş yapmıştır. Önemli olan düzgün oyun çıkarabilmektir.

Eğer dediğiniz gibi bir rank aralığında sıkışmak diye bir şey olsaydı tek başına kimse rank yükselemezdi, solo boosting diye bir şey pratikte imkansız olurdu. Bunu yapan bir çok insan var ama en güzel örnek kendimden olacaktır. Ben herhangi bir düşük rank hesapta oynayıp kolaylıkla elmas3 Yücelik 1 yani bulunmam gereken rank'a ulaşabiliyorum. Hiç mi olmadı tek başına taşıyamadığım maç? Olmaz mı tabii ki pek çok! bu kesinlikle olacak bir şey ancak yukarıda da bahsettiğim gibi, çok iyi oynarsanız oyun sizi ona göre cezalandırıp ona göre puan veriyor. Her maç 40 vurursan muhtemelen plat1'den direk 3'e bile atlarsın. Çift rank atlamak şaka değil, çok da başıma geldi.
Eki Görüntüle 1576914
heh noldu şimdi silver2 rank yükselemiycem mi?
Eki Görüntüle 1576927

Bazı şeyleri kabullenmek lazım, ben hiç immo gibi oynuyorum neden immo değilim diye söylenip, ağlanmadım. Çünkü biliyorum immo'luk bir oyuncu değilim elmasda keyifli maçlar geçiriyorum o yetiyor, daha iyi olsaydım bir şekillde immortal olurdum. Nice insanlar var sadece internet kafede az vakitlerce oynayıp kolaylıkla immortal seviyesine çıkabiliyorlar. Sadece şanslarının yaver gittiğine mi inanıyorsunuz? Kendinizi kandırıyorsunuz.
Oyunun rank sistemi ne yazık ki anlattığın gibi değil, hele ki elohell'e düştükten sonra. Evet oyun sana vurduğun kill kadar ödül veriyor zaten ancak eğer sürekli 30 35 vurursan onun da bir anlamı kalmıyor, aynı maçta kill ortalaması 10 olan bir insan 15 vurduğunda senin ortalaman 35 olduğundan senin kazandığın puandan daha fazla puan kazanıyor. Çok kez şahit oldum buna. Tabii bunun aksine kaybettiğin maçlarda da daha az puan kaybediyorsun ancak 5 6 kere art arda kaybettikten sonra bunun da bir önemi kalmıyor. Ki art arda maç kaybetmek çoğu kişi tarafından Loser's Queue sistemine sahip olduğu düşünülen bir oyunda çok da zor bir şey değil.

Hayır, şans hep karşıya gülmüyor. Hep karşıya gülse zaten rank düşeriz. Ama biz bir rankta takılı kalıyoruz.

Oyunu 1-2 ay önce bırakıp rahatladım zaten, kendimi kandırmaya ihtiyacım yok şu an. Sadece olanlar bunlar. Kill zaten ana kriter değil. Zaten bunun farkında olduğum için ilk önce Reyna main iken sonralarında Chamber ve özellikle de Viper, Kayo gibi karakterler mainledim. Ama bir şey değişmedi. Killchaserlık da yapmıyordum başka bir şey de, takıma sağlayabileceğim tam katkıyı sağlıyordum. Ama olay her türlü takımda bitiyor. 4 kill aldığın roundda tek adama el verecek insanların olduğu takımda hiçbir şey yapamazsın.

Siz de diyorsunuz zaten "Hiç mi olmadı tek başına taşıyamadığım maç? Olmaz mı tabii ki pek çok!" diye. Elmas 2 bir insanın gümüşte maç kazanamaması veya daha doğrusu taşıyamaması normal bir şey mi?

Genel olarak takımda oluşan sorunlardan bahsetmeyeceğim bile, aynı oyunu oynuyorsak zaten siz de haberdarsınızdır, toxiclik, infosuzluk, ilk rounddan blame'a başlamak...

Konunun benim karşılaşma geçmişime dönmesini istemiyorum ama tek fotoğraf yeterli olmamış sanırım. Çoğunda sentinel olsam dahi 1. sırada olduğumu ve ilk 3-4'de bizden başka kimse olmadığı da göze çarpar muhtemelen. Mağlubiyetleri atıyorum sadece.

1668791301890.png

1668791359806.png

1668791400848.png

1668791497015.png

1668791525895.png

1668791557402.png

1668791564219.png

1668791572419.png

1668791625688.png

1668791665591.png

1668791688549.png

1668791703563.png

1668791730630.png

1668791803174.png

1668791842786.png

1668791872847.png

1668791886368.png

1668791907768.png

1668791945167.png

1668791957545.png
1668792006414.png

1668792107969.png

(Bu maçı da kaybettik.)
1668792128400.png

1668792180992.png

1668792215400.png

Ve son olarak;
1668792290714.png

Ben bu kadar ciddi değilim:)

Eğlencesine oynuyorum.
Bana neden ciddi dediğini anlayamadım. Ben de profesyonel oynamak için kasmıyorum ki dostum, boş olduğum vakitlerde sadece akşamlar girerim 2-3 maç atarım çıkarım. Bunu da her gün değil birkaç günde bazen haftada bir falan şansım oluyor. En son 2 gün önce oynamıştım, ondan öncesi 2 hafta önceydi. İki fotoğrafı arka arkaya koydum diye 2 günde kastım sanma yani. Orada anlatmaya çalıştığım şey, bir kişi yeteneği neyse eninde sonunda olması gerektiği yere varıyor. Ben buna inanıyorum, keza gördüklerim bu sonuca ulaştırdı beni.

@TakatimKalmadı
Loser's Queue iddiasını ilk defa senden duyuyorum, bu kaybedenler kaybedenlerle eşleşiyor gibi bir düşünce mi? Ben öyle bir sistem olduğunu olduğunu sanmıyorum. Çok saçma geldi, neden böyle bir şey yapsınlar ki? Toxic Queue falan deseydin bu sanırım Valorant'ın kabul ettiği bir şeydi yanlış değilsem ki mantıklı da ama kaybedenleri eşleştirmek... bilemedim.

Elmas veya İmmo birinin düşük ranklarda kaybetmesini anormal bulmuyorum. Gayet normal, yüksek rankdakiler ölümsüz değil ve bir takım oyunu bu. Ayrıca özellikle GOLD rankından sonra aimden çok oyun bilgisine dönüyor oyun. Çok özel bir aim'e sahip değilsen. Sen bi' düşersin, takımın dağılır. Benim savunduğum, kaybetse bile iyi bir oyuncu zaman içinde rankı bir şekilde tırmanacaktır. Elohell denilen konuya da inanmıyorum, psikolojik kendini aldatma yöntemi sadece. Bir kere bunu kabul etmek, bulunduğun rank'ı kendine uygun olmadığını kabul etmekle aynı şey. Bana sorarsan hangi ranka çıkabildiysen o rank'a uygunsun demektir. Yaşadığını iddia eden arkadaşlarım var ancak ben onların olması gerektiği rankta olduğuna inanıyorum. Aslında Bronz olmadığını iddia eden bir arkadaşım vardı, halbu ki daha yaygın spotlara aim koymayı bilmiyordu. Bu 1 yıl önceydi. Şuan plat3 aralığında ve eskisinden çok daha iyi oynuyor. Demek ki çıkılabiliyormuş ve sorun oyunda değilmiş.
Yeni bir hesap açıp, elinden gelerek bir müddet oynar mısın bakalım ne rank'a yerleştirecek seni. Bunu en iyi bu şekilde ölçebilirsin. Ben hiç İmmortal olamadım. Olabildiğim en yüksek rütbe Yücelik1 yücelikten önce ise elmas3 idi. Çok fazla hesap değiştirdim, yeni skinlerle oynamak için. Amacım düşük rankta fantazi kasmak olmasa da mecbur oynamak zorunda kaldım düşük ranklarda. Hiçbir zaman bir noktada tıkanmadım. Elmas hariç. Her zaman elmas rankına bir şekilde kondum. Bu anlattığın durum neden beni bulmuyor bunu anlamış değilim.

Toksik insanlar, kibirliler ilk elden durduk yere sataşanlar gariplikleri say say bitmez evet türlü türlü çekilemez insan var Valorantta ne yazık ki. Çok basit 2 yöntemim var bunlar için. Öncelikle küfür ederlerse anında raporluyorum, şimdiye kadar aldığım geri bildirimlerin sayısı yüzü geçmiştir. İkinci olarak da ne kadar çok konuştuğuna bağlı olarak susturuyorum. Oyun içinde rahatsız etmeden hakaret ediyorsa susturmuyorum ki her küfüründe tekrar raporluyorum, eğer çok rahatsız edici gürültü yapıyorsa susturup geçiyorum böyle şeylere takılmamak lazım.

Bu kadar çok arka arkaya kaybetmene sebep bulamadım, şansına küsmeyi deneyebilirsin. Oyundaki davranışların nasıl acaba çok merak ettim. Takımına mobing uygulayan biri olabilir misin? Oyun senden düşük puan alıp yüksek puan veriyor zaten. Sistem konusunda bir problem yok bence. Sürekli kaybedersen oyun buna nasıl bir çözüm üretebilir ki? Aslında arada birkaç kazanma kuyruğu yapabilsen kolayca rank yükselebilecek bir durumdasın. Sadece çok fazla arka arkaya kaybetmişsin ve bunu şanssızlığından başka bir şekilde açıklayamadım şuan. Bunda nasıl oyunu ve eşleştirme sistemini suçlu bulabiliyorsunuz anlamıyorum. Senin olduğun takımların neden kaybettiğini bir detaylıca düşünmen lazım. Valorantın kötü kitlesi sadece sana gelmiyor.

@Nereqla Loser's Queue'yi kanıtlayan bir şey yok ama Shroud ve Tarik gibi yayıncılar/esporcuların Youtube üzerinde bunun hakkında videoları var. Ben de inanıyorum açıkçası, eğer bir gün ilk maçı kaybettiysem en fazla 2. maça şans veriyorum, ki onu da genellikle kaybediyorum, çünkü o gün gireceğim tüm maçlar lose oluyor genelde.

Sizin de dediğiniz gibi Immortal veya elmas ranktaki birinin düşük rankta kaybetmesi anormal değil ancak takım düzgün iken ne kadar mümkün olabilir ki? Benim vurgulamak istediğim şey takımın genelde maçın kaderini belirlemesi. Elohell denilen şey de Loser's Queue ile aynı noktaya çıkıyor aşağı yukarı. Bu arada benim takılı kalmaktan kastım ranktan çıkmanın olması gerekenden uzun sürmesi. Ben oynanışımda hiçbir değişim olduğuna inanmıyorum ancak buna rağmen gümüşten Plat'a yükselmem uzun zaman aldı. Bana sorarsanız da demir, bronz, gümüş gibi ranklarda biri uzun zaman kalıyorsa o onun ile alakalıdır çünkü takım herkese kötü geliyor zaten, iletişim diye bir şey yok. O ranklardaki kişiler için takım bir bahane olmamalı ancak o elolardan sonra eşleştirme sisteminin gazabı kaçınılmaz oluyor.

Bu arada dediğiniz gibi 1 kere yan hesap açıp elimden geldiği kadar oynayıp hangi ranka çıkabileceğimi öğrenmeyi denemişliğim var. Ama ilk 5 maçın içinde smurf geldiği için ikisinde de birer maç kaybettiğim için düşük ranka atmıştı. 1 yıl sonra geri döndüğümde o hesabın ilk 5 maçı aşağıdaki konudaki gibiydi.

Sadece mağlubiyetleri attım, yoksa çokça kazanma kuyruğum da var zaten. Dediğim gibi kötü kitle hep bana denk gelse zaten rank düşerim. Kötü kitle bana gelirse kaybediyorum, info bile verebilen kitle gelse kazanıyorum. Burada yazdıklarım inandırıcı olur mu bilmiyorum ama dediğim gibi, 1-2 aydır oynamıyorum ve şu anda kendimi kandırmaya ihtiyacım yok. Oynadığım zamanlarda info dışında mikrofon bile basmıyordum aslında. Hatta kendimi eleştirebileceğim tek nokta mobing uygulayanlara fazla sessiz kalmak olabilir. Durup dururken IGL tavırları takınan insanlar çok denk geliyor; bir taktik söylüyor, uyguluyoruz, başarısız oluyoruz. Başka bir taktik söylüyor, onda da başarısız oluyoruz ama taktik söylemekten ve öğütten hiç geri durmuyor bazıları. Sesimi çıkarsam "Çok biliyorsan sen söyle." gibi tepkilerle veya Afk kalma, kendi takımının infosunu verme gibi durumlarla karşılaşacağımı bildiğimden konuşmuyordum bile. Gözüme çarpan hatalarını söylemekten bile geri duruyordum bazen.

Keşke oyunda Cs'deki gibi maç kaydetme özelliği olsaydı da buraya atıp beraber inceleyebilseydik.

Yeni konular

Geri
Yukarı