Varlığın sonsuzluğunu nasıl savunabilirim?

alberr

Centipat
Merhaba, bir münazaraya katıldım ve varlığın sonlu veya sonsuz olduğunu tartışacağız. Ben varlığın sonsuz olduğu düşüncesini savunan taraftanım. Maalesef takımımda düzgün biri olmadığı için tüm iş bana düşüyor. Toplamda 5 dakikalık konuşma yapacağız. Bakabileceğim pek kaynak bulamadığım için buraya sormaya karar verdim. Varlığın sonsuzluğunu nasıl savunabilirim?

Son düzenleme:
Bilime göre zaten enerji yok edilemez. Bir varlığın sonsuzluğu bozan şey onu yok etmektir. Yok etme fiziksel bir varlığa fiziksel işlem uygulamak ile olur böylece ortaya enerji çıkar. Varlığı yok etme aslında başka bir madde haline bürümedir mesela kağıdı yakmak kül etmek. Enerji yok olmadığı için, fiziksel varlık ta fizik kuralları çerçevesinde fiziksel müdahale ile yok edilemez. Basit tabirle enerji olup uzaya karışır. Bu tezi çürütecek şey bir kara delik teorisi var ama o da adı üstünde teori.

Ex nihilo nihil fit. Varlık bir anda ortaya çıkamaz. Her mümkün varlığın, varlığını yokluğuna tercih edecek bir müreccihe ihtiyacı vardır. Bu müreccih bilfiil sonsuzun imkansızlığından ve (burhan-ı tatbik)'ten dolayı ezele uzanan illet malul silsilesi olamaz. Bu sebeple zorunlu bir varlık vardır, diye devam eder...

Geri
Yukarı