Varlık geçici midir?

Nihilist ve Taoist düşünceye göre varlık yoktur. Realist düşünceye göre ise vardır. Felsefenin doğuşundan beridir varlık ile ilgili sayısız düşünce ortaya atılmıştır. Ontoloji (Varlık felsefesi) de bunu irdeler zaten. Bin yıllardır tartışılan bir konuda kesin bir şekilde varlık vardır veya yoktur diyemeyiz. Felsefeyi bir bilimden ayıran da budur zaten. Felsefede ontolojik sorular çelişkilerle doludur.

Benim fikrime gelecek olursak İdealist düşünceyi savunuyorum bu konuda. Var olan her şey düşünce ölçütünce vardır. Onu var eden biziz, hep biz olacağız. Bir hayvan, bizim her gün kullandığımız bir nesneye varlık gözüyle bakmıyor olabilir. Bana kalırsa bakmıyor da. Her şey düşüncede bitiyor zannımca.

Varlığın niceliği, bir şeye bağlı değildir; kendisi ile ilgilidir, vardır ya da yoktur. Niteliğini değerlendirebilecek olan ise bilinçtir. Burada da varlığın payı, bilincin durumu ile ilgilidir. Her varlık, her bilinç tarafından algılanamayabilir ya da her varlık, her bilinçte aynı değeri ya da anlamı oluşturmayabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı