Varlık ve bilinç ilişkisi

@Andar Han Sorular soruları doğurur. Felsefe 'laf ebeliğiyle' işler. Bir soru sormak için soruyu oluşturan kavram ve olgular hakkında bilgi, yoksa bunu belirtmek gerekir.

Sorunuzdan sorular çıkması ve bunları size sorduğum için bana tavır almanız sizi bağlar. Eğer gerçekliğinizde yok ise, zaten bunu dile getiremezsiniz.

Hiç olup olmamanız önemi bu konu kadardır. Neden bu konuyu açtınız? Daha da önemlisi, neden cevap arıyorsunuz, neden sorguluyorsunuz?

Bunları sormam sizin için kısır döngü veya laf ebeliği ise burada olan şey bir tartışma değil demektir.

Varlık ile bilinç aynı kavramdır zaten. En kompleks bilincin hatta bazılarına göre yegane bilincin insanlarda olduğu düşünülür. Bunun sebebi bilinç ile zekanın beraber evrimleşmesi. Diğer canlılarda bilinçten ziyade içgüdüsel davranışlar hakimdir. Sadece hafıza yönünden değil algı ve kavrama açısından da aşağı seviyede olduklarından onların bilinci tanımlanamaz. Bunun ışığında, bilinç insana özgü bir mefhumsa eğer bu varlık kavramının tanımlanmasını şekillendirir. Varlığımızın sebebini sorgulamak ile varlığımızın nasıl olabileceğini sorgulamak aynı şey değildir, siz varlığımızın sebebini değil varlık ile yokluk kavramını ayırt eden noktayı merak ediyorsunuz sanırım. Yani neden sadece yokluk olmadı da varlık var oldu. Nasıl hayvanlar varoluşsal kaygılar duyamıyor ve hayatlarını sorgulayamıyorsa bizim de bunu yapabilme şansımız bana göre yok. Çünkü varlık ve bilinç oluşturulmuş ve dizayn edilmiş olgular ise, birbiri arasındaki bağıntının bulunmaması gibi bir kural olabilir. Kurallar ve sınırlarla dolu bir evrende bu gayet mümkündür. Yani sorunuzun cevabı kısaca 'hayır' tesiri yoktur.

Bir soru sormak için soruyu oluşturan kavram ve olgular hakkında bilgi yoksa bunu belirtmek gerekir.

Hangi bilgi yok? Ve sizin hangi sorunuz, o olmayan bilgi hakkında? Bu lüzumsuz atışmayı sürdürmek manasız.

Felsefe 'laf ebeliğiyle' işler.

Hayır efendim, felsefenin laf ebeliği ile alakası yoktur. Laf ebeliği, haklı çıkma uğruna sarfedilen bir gayrettir. Felsefenin gayesi ise hakkı bulmaktır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hangi bilgi yok? Ve sizin hangi sorunuz, o olmayan bilgi hakkında? Bu lüzumsuz atışmayı sürdürmek manasız.
Çünkü siz konuyu saptırıyorsunuz. Varlıktan kastınızı kaç mesajdır soruyorum, artı olarak önceki mesajlarımdan bazıları da soru işaretiyle bitiyor bunlara cevap vermek yerine lüzumsuz bir atışma gayretindesiniz.

Sizin mantığınızla hareket edilseydi Felsefe doğamayacaktı. Tek bir soru var lakin öncesi ya da sonrası yok.

Sorularıma cevap vermekten kaçındıkça, varlığa olan etkiniz de bir değişiklik olmuyor. Fikir belirtemeyip laf çarpıtmak kısır bir döngüde kaldığınızı gösteriyor. Sizi, varlığınızı kanıtlama adına, sorularıma cevap vermeye davet ediyorum ki, bir hiçten fazlası olduğunuzu, bir etkinizin olduğunu gösterebilesiniz. Aksi takdirde bir hiç için daha fazla uğraşmayacağım.

Çünkü siz konuyu saptırıyorsunuz. Varlıktan kastınızı kaç mesajdır soruyorum, artı olarak önceki mesajlarımdan bazıları da soru işaretiyle bitiyor bunlara cevap vermek yerine lüzumsuz bir atışma gayretindesiniz.

Sizin mantığınızla hareket edilseydi Felsefe doğamayacaktı. Tek bir soru var lakin öncesi ya da sonrası yok.

Sorularıma cevap vermekten kaçındıkça, varlığa olan etkiniz de bir değişiklik olmuyor. Fikir belirtemeyip laf çarpıtmak kısır bir döngüde kaldığınızı gösteriyor. Sizi, varlığınızı kanıtlama adına, sorularıma cevap vermeye davet ediyorum ki, bir hiçten fazlası olduğunuzu, bir etkinizin olduğunu gösterebilesiniz. Aksi takdirde bir hiç için daha fazla uğraşmayacağım.
Sizin için hiç olmayı tercih edeceğim, teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı