Varlık var mıdır, yok mudur?

Hem vardır, hem de yoktur.

Örnek:

Benim iPhone 15'e sahip olma durumum yok. Yani yokluk bu durum için var.

Bir diğer örnek:

Benim erkek olma durumum var. Yani bu durum için ise yokluk yok.

O zaman varlık hem vardır hem yoktur.
Dediklerinizi zıttına çevirirseniz bu çıkar. (7.sınıfta felsefe görüyorum şu an :D)

Asl
Hem vardır, hem de yoktur.

Örnek:

Benim iPhone 15'e sahip olma durumum yok. Yani yokluk bu durum için var.

Bir diğer örnek:

Benim erkek olma durumum var. Yani bu durum için ise yokluk yok.
Aslında İphone 15'e sahip olma durumunun olmaması durumu vardır. Durum olumsuz olsa bile vardır. Çünkü ikisi de durumdur.

Var olma durumu üzerinden gidersek, evet varlık diye bir şey vardır. Bir şeyi bir şekilde hissedebildiğimiz veya orada olduğumuz şeyler varlıktır (geniş anlamda).

Var olmayan bir şeyler insana göre yoktur. Çünkü insanın 5 duyu organlarından biriyle hissettiği ve duygu ve düşünceleriyle düşündüğü her şey varlıktır. Bu olaylar dışındaki varlıkları insan zekası anlayamayacağından yokluklara örnek veremeyiz.

İnsan veya diğer yüksek yapılı canlılar, kendi bedenlerini yâni vücutlarını (vücut kelimesi Arapça olup varlık anlamına gelir) ve onun dışındaki cisimleri yâni maddesel nesneleri, duyu organları ile gözlem sonucu algılamaktadırlar. Maddesel olmayan nesneler mesela ışık, ses, koku ve tad olarak bilinen duyuşsal verileri de yine duyu organları ile gözlem sonucu algılamaktadırlar. Kendi bedeni ve dışındakilerin oluşturduğu nesneler evrenini, uzay-zaman yâni 3 boyutlu perspektif ve ilave olarak zaman boyutu ile değerlendiren canlı bilinç veya doğal zeka, ona varlık adını vermektedir. Duyu organları veya hassas ölçüm cihazlarının tespitlerinden dolayı varlık özelliği olan nesneler gözlemlenebilmektedir. Şimdilik bu kadar yazabildim. İyi geceler.

Geri
Yukarı