Vatan Bilgisayar iPhone X Mağduriyeti

cwlerde

Hectopat
Daha fazla  
Bugün saat 16:45'de Vatan Bilgisyar Van mağazasından, iPhone X 64 GB satın aldım. Kredi vs. de kullanmadım direkt nakit satın aldım. Ödemeyi yaptım dediler ki cihazın bir sorunu var mı yok mu burada etkinleştirir size teslim edersek, olası bir sorunda değişimi sağlanır ve uğraşmazsınız, tamam dedim, olur ya elektronik alet binde bir sorunlu mal çıkabilir. Cihazın jelatinini açtı aktivasyonu yaptı, SIM kartı taktı vs. rutin bakılacaklara baktı tamam sorunsuz buyrun dedi verdi.

Cihazın etkinleştirilme esnasında Face ID doğrulmasını es geçtiği için, ben Face ID doğrulama yapayım dedim hata verdi ve etkinleştiremedim. iPhone 3 çıktığından beri Apple kullanan biri olarak bir yanlış mı yaptım diye internetten stepleri takip ettim yine olmadı. Apple'ı aradım, güncelleme yapın deneyin ve dönüş yapın dediler. Güncellemeyi yaptım son sürüme ve tekrar denedim yine olmadı, Apple uzaktan rapor alarak sorunun donanımsal olduğunu söyledi ve değişim ya da iade yapılması gerektiğini söyledi. Vatan Bilgisayar Van ile iletişime geçtim, SIM kart takıldığından kullanılmış olduğundan iade alamayacağını söyledi. İade hakkının mesafeli satış yani internet mağazasından alındığında olacağını belirtti. Peki madem sorun dahilinde iade ya da değişim olmuyor sen niye cihazı burada aktifleştirme kalkıyorsun olası bir sorunu o an fark etsen değişiklik yapamıyorsan bu yaptığının amacı ne ya da bana sorun yokmuş diye teslim etmedin mi bu cihazı dedim, daha 2 saat bile kullanamadığım ve kutusundan iğnesini bile çıkarmadığım cihazda oluşan bu durum için müşteri temsilcisini aradım. Apple sorunu raporlarsa değişim olur dediler.

Buraların yabancısı olduğumdan Van'da Apple yetkili servisi var mı diye sor soruştur öğrendim ki varmış, gittim sorunu anlattım yarına raporlamayı yaparız dediler. Şimdi bir kaç muadili sorunu yaşayan kişi ile görüşmem ve internet araştırmamda da raporu yarın Vatan Bilgisayar'a götürdüğümde inceleme için alırlar hemen değişim ya da iade yapmazlar deniliyor. Tabi burası kesin değil muamma.

Şimdi benim suçum günahım ne aldığım cihazın bu sıkıntısından dolayı böyle uğraşıyorum, olacağı varsa olur elbet de ne diye orada o zaman etkinleştirme yapıyorlar işgüzarlıktan başka bir açıklaması var mı? Ya da bu Apple raporlamasını bana mağaza niye tartışmaya rağmen anlatmıyor da müşteri temsilcisinden öğreniyorum. Eğer yarın inceleme için tekrar bir bekleme sürecine gireceksem, ben parayı verirken peşin veriyorum da telefonun üreticisinin raporunu bile inceleyerek bana zaman kaybettiren zihniyetin amacı nedir?

Tüketici hakem heyeti vs. durumları elbet iş o noktaya gelirse zorlarız ama neticede ben bu durum ile ilgili haklı mağduriyetimi en az 3-5 gün // 1 haftaya çözeceksem, bunu ispatlamaya ve bu iş için sağladığım efora bir de üstüne peşin para verip anında telefonu alamama mağduriyetine uğradığımdan dolayı + bir işlem yaptırtamıyor muyum?

Vakit ayırıp okuyanlara tavsiyemdir mağazada her detayına bakın ve bu Face ID olayını dikkate alın olası bir sıkıntı sizinde başınıza gelebilir, ya da ölü piksel muhabbetini de dikkate alın. Ben ilk defa yaşadım ve buradan şikayetimi Technopat üyeleri ile paylaşarak dillendirmek istedim...

İyi akşamlar...

Son düzenleyen: Moderatör:
Yapacağınız işlemler için kendinizi hiç yormayın. Anladığım kadarıyla servis raporu gerekiyor. Normalde bu tür olaylarda gidip mağazadan aldığınız için değişim yada iade gibi bir şey söz konusu olmuyor. Bu yüzden servisten ayıplı mal olduğuna dair rapor almanız ve para iadesi yada cihaz değişiminden birini seçmeniz gerekiyor. Eğer ki Apple teknik desteği gelin cihazınızın parçasını değiştirelim falan derse kesinlikle kabul etmeyin. Sorunun ne olduğuna dair servis onaylı rapor alın. Eğer ki arızaya dair imzalı rapor vermezlerse telefonu alıp tüketici haklarına başvurun. İlk altı ay içinde ürünün sorunsuz olduğuna dair ispatı şirkete aittir. Diyelim ki size değişim yada para iadesi için rapor verdiler. Bunu Vatan bilgisayara götürdünüz ve yapmak istemediler yada çok uzattılar. Yine tüketici haklarına başvurup değişim yapabilirsiniz. Fakat burada şu da var. Borçlar Kanuna göre maddi manevi tazminat isteyebilirsiniz. Siz bunu şirket üstüne de açabilirsiniz yada orada ki sorumlu elemana da. Siz paranızı altıktan sonra orada ki eleman şirkete açacağı davayla parasını şirketten alabilir. Evet şu an yaşadığınız şeyi anlıyorum biraz insanın zoruna gidiyor fakat sabretmekten başka çareniz yok. Ve lütfen sizden ricam firmaları tehdit unsuru içeren şekilde konuşmayın. Haklıyken haksız olmayın. Geçmiş olsun.

Vatan'da böyle bir şey var işte. Ben geçen sene Ocak ayında telefon almıştım, alırken de kontrol ettirdim. Benim şansıma cihazda herhangi bir sorun oluşmadı şimdiye kadar. Teknoloji işte şans işi biraz.

Vatan, kendi servisine mi başka bir servise mi götürerek cihazda sorun olduğunu tespit eder orasını bilmiyorum. Ama bana telefon alırken ''kutu açıldıktan sonra iade almıyoruz'' dediler. Sordum ''nasıl iade edebilirim'' diye. Onlar da ''cihazda bir sorun olup olmadığına servis karar veriyor, servis sorun olduğuna dair rapor verirse o zaman iade/değişim yaparız'' dediler.

Umarım iade ya da değişim talebinizi kabul ederler.

Geçmiş olsun. İlk defa yaşadığınız için bu kadar sinirlenmeniz normal.

mağazada her detayına bakın ve bu Face ID olayını dikkate alın olası bir sıkıntı sizinde başınıza gelebilir, ya da ölü piksel muhabbetini de dikkate alın.

Mağazadan alımlarda yapılması gereken budur. Aksi takdirde cihazda sorun yoksa iade edemiyorsunuz. Orada kontrol edilmesinin amacı da budur. Kontrol eden kişinin gözden kaçırdığı bir şey olabilir ya da kontrol yetersiz olabilir. Tıpkı sizin durumunuzda Face ID işleminin atlanması gibi.

Satıcı bunu yapmakta zorunda olmayabilir. Her halükarda sorumluluk yine sizde.

Olası sorunlarda da Vatan'a değil yetkili servislere başvurmakta fayda var. Çünkü Vatan satıcı konumda, sorumluluk yetkili servislerdedir.

Servisten gelen raporu Vatan'a ilettiğinizde sorun çıkacağını düşünmüyorum.

Vatan Bilgisayar olası sorunlarda yeterli bilgilendirme ve yönlendirme yapamıyor. Hatta birçok yerde durum böyle. Ne yazık ki gereğinden fazla uğraşıyorsunuz. Sabırlı olmakta fayda var.

konu ile ilgili bilgilendirme yapayım raporda değişim çıktı aldım vatana gittim.

Raporu merkeze göndereceğiz, inceleyecekler dediler. Ben alırken peşin almışım, telefonu üreten firma değişim demiş neyin incelemesi bu zaten onlarda rapora baktığında aynı şeyi söyleyecekler maksat bekletip mağdur etmek mi diye biraz direttim, hızlandıralım falan dediler. Raporu verdiğimin ertesi günü değişim için aradılar. Yeni cihaz aldım 1 saat aralıksız test ettim :)

konu ile ilgili bilgilendirme yapayım raporda değişim çıktı aldım vatana gittim.

Raporu merkeze göndereceğiz, inceleyecekler dediler. Ben alırken peşin almışım, telefonu üreten firma değişim demiş neyin incelemesi bu zaten onlarda rapora baktığında aynı şeyi söyleyecekler maksat bekletip mağdur etmek mi diye biraz direttim, hızlandıralım falan dediler. Raporu verdiğimin ertesi günü değişim için aradılar. Yeni cihaz aldım 1 saat aralıksız test ettim :)
Geçmiş olsun. Mağazadakiler ne yapacaklarını bilmedikleri için. 1 gün bekletmişlerdir diye tahmin ediyorum. Üstlerine falan sormuşlardır. Çok iyimserim bu günlerde. :D

Raporu inceleme durumu; Topkapı mağazalarına raporu gönderiyorlar. Topkapı mağazası da raporu veren firmadan raporun doğruluğunu teyit ediyor. Tecrübe ile sabittir.

Kimse aldığı ürünü aldığı yerde açıp kontrol etmek zorunda değildir, bunu zorunlu tutmak ise faşistliktir. Ötesi yok. Geçmiş olsun efendim.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı