Vatan borcu ödendi

Gözün aydın. Vatan borcunu para karşılığı yapanlara selam olsun.

Kız babası: Askerliğini nerede yaptın evladım?
Damat adayı: Bedelli olarak yaptım efendim.
Kız babası: Xxx (Ne dedi acaba?)

Boş yapma ya 6 ay tuvalete paspas çekip 2 el ateş etmeyi marifet ya da gurur duyma olayı yapıyorlar

Üniversite mezunu olmanın bir avantajı oluyor mu birlik içerisinde? Çok rahat yapan arkadaşlarım oldu kilo alıp gelenler var hatta. Bu kadar nöbet tutan arkadaşım hiç olmadı. Şimdi evde yatarak acısını çıkartın.
Hayır olmuyor. Yüksek lisans mezunu bile vardı ama herkes er olduğu için hiçbir avantajı olmuyor. Belki bir ihtimal yazhaneye alınırsınız ama orası da fazla sıkıcı ve yoğun.
Ben de kilo alıp geldim.😄 Tabii Diyarbakır'da tam techizat nöbetim filan vardı. Ama sınırda tek dış birlik askeri olduğum için karışanım nöbetim vs. yoktu.
Hava savunmacı olmak herkese nasip olmuyor.

Son düzenleme:
Zorunlu askerliğin amacı savaş durumunda hazırda asker tutmak değil mi? Hala göğüs göğüse muharebenin geçerli olduğu eski zamanlardan kalma bir olay. Ancak günümüzde gelenek haline gelmiş. Asker uğurlaması adı altında ritüelistik bir tören bile düzenleniyor. Kutsallaştırıldığını söylemeye gerek yok zaten. İnsanlar bunu bir "borç" olarak biliyor. Sanki doğduğun ülkeyi seçebiliyorsun da direkt borçlu olarak doğmayı seçmişiz gibi. Yani askerlik, çıkış amacından kesinlikle çok uzaklara sapmış durumda. II. Dünya Savaşı'ndan sonra, Soğuk Savaş döneminde bu tarz bir savaş anlayışı çoktan bitmişti zaten. Uluslar o dönemden beri nükleer yapılanma ile göz korkutmaya dayalı bir savaş anlayışı belirlemişti. Daha sonrasında da terörü kullanmaya başladılar. Pek çok ülke terör sorununu akılcı bir yoldan çözüme kavuşturdu. Bizim ülkemizde ise on yıllardır çözülemedi. Bu yüzden askerlik olayı hala devam ediyor sanırım ama bu bile tek başına profesyonel orduya geçmemiş olmamızın bir sebebi olamaz. Birkaç aylık eğitimle acemi askerler terör karşısında pek bir şey yapamıyor. Yani zorunlu askerlik her şekilde gereksiz bir uygulama.

Gözün aydın. Vatan borcunu para karşılığı yapanlara selam olsun.

Kız babası: Askerliğini nerede yaptın evladım?
Damat adayı: Bedelli olarak yaptım efendim.
Kız babası: xxx (Ne dedi acaba?)
Yılın 2021 olduğunu ve artık profesyonel askerliğe geçiş vakti olduğunu belirtmek isterim.

Savaşçı bir nesilden, askerlik yapmamak (zor geldiği) için binbir türlü bahane uyduran bir nesile...
Öyle bir hava veriyorsunuz ki devlet böyle bir imkan sunmuyor da onlar kaçak yollarla para verip askerlik yapmıyorlar sanki. Devlet böyle bir hak tanıyorsa demek ki bu kadar çok insan kaynağına ihtiyacı yok, maddi destek istiyor.

Bedelli askerlik yapıp gelip burada nitelikli bir mühendis olarak çalışan bir insan vatanı için çalışmıyor mu yani? Bilmem kaç ay askerlik yaptıktan sonra niteliksiz insan olunca topraklarında vatanı için çalışan ama bedelli askerlik yapmış mühendisten, doktordan vs. daha mı vatansever oluyorsunuz?

Allah korusun bir savaş durumunda senin mühendisliğin ne işe yarayacak?

2. dünya savaşında almanların o mühendisleri, sanayisi ne işe yaradı?

Bakınız Çanakkale'ye gelen süper donanımlı mühendislik harikası İngiliz gemilerine, Vietnam'dan çıkamayan Amerikalı'lara.

Mühendislik bir yere kadar. Asker gücün yoksa o makinalar, süper silahlar bir yere kadar.

Geri
Yukarı