Vatan doğduğun ya da doyduğun yer midir?

ırk kavramlarını
Irklar gerçekten var mıdır?

Kimin ne olduğu belli değil ki, herkes karışmış ve saf bir ırk kalmamış.

Özellikle de Türkler. Bizim kadar heterojen bir toplum yok, herkes farklı. Bak İsveç'e, Almanya'ya insanlar hep aynı. Hem görünüş hem fikir olarak.

Türkiye'de insanlara bir bakıyorsun kimse aynı değil, herkes farklı.

O yüzden karnımı doyurduğum yerdir demek isterdim ama maalesef burada doğduk ve bizi buraya bağlayan bir sürü şey var hem maddi hem manevi olarak.

Çok göreceli bir konudur bu. Kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Kendini mutlu ve huzurlu hissettiğin her yer vatandır aslında. Mühim olan dünya vatandaşı olabilmek. Gerisi hikaye.(Tamamen kendime ait düşüncelerdir. Katılıp veya katılmamak size kalmış.)

İkisi de değildir. Kendini ait hissettiğin ya da kendini ait hissetmek istediğin yerdir. Benim için vatanım ne yazık ki Türkiye olamaz çünkü ben bu ülkeye karşı bağlılık hissetmiyorum.

Benim bu ülkede Atatürk dışında sevdiğim hiçbir şey yok. Bir de ormanlar vardı. Ağaçların oluşturduğu ormanları diyorum. Ormanlar hâlen var, ama artık betondanlar. :)

Vatan'ın her karış toprağı vatandaşın kanıyla sulanmadıkça terk olunamaz.
Söz konusu olan vatansa, gerisi teferruattır.
Diyen Atatürk'ü çok seven insanların kendini vatanlarına bağlı hissetmemeleri hayli ilginçtir ki kalkıp bir de istiklal savaşı ile övünür ağızlarından Atatürk düşmez. O zaman açıklık ile canları ile bedel ödemiş ataları ile çok övünürler. Ama sonrada ben kendimi Türkiye'ye ait hissetmiyorum derler. Bu insanlar Vatan, millet, Atatürk sevgileri sorgulanmaya açıktır ki bence cevabı bile bellidir: İçlerinde vatanlarına dair hiçbir sevgi izi yoktur.

Vatan'ın her karış toprağı vatandaşın kanıyla sulanmadıkça terk olunamaz.
Söz konusu olan vatansa, gerisi teferruattır.
Diyen Atatürk'ü çok seven insanların kendini vatanlarına bağlı hissetmemeleri hayli ilginçtir ki kalkıp bir de istiklal savaşı ile övünür ağızlarından Atatürk düşmez. O zaman açıklık ile canları ile bedel ödemiş ataları ile çok övünürler. Ama sonrada ben kendimi Türkiye'ye ait hissetmiyorum derler. Bu insanlar Vatan, millet, Atatürk sevgileri sorgulanmaya açıktır ki bence cevabı bile bellidir: İçlerinde vatanlarına dair hiçbir sevgi izi yoktur.
Kazandığın paranın her geçen gün değeri düşüyor. İstediğin şeyleri alamıyorsun. Eskiden haftada 2 kere kırmızı et yerdik. Şimdi ise annem de işe başlamasına rağmen bırak haftayı ayda 1 kere anca yeriz. Ben ekran kartımı zor tamir ettirirken yurt dışındaki adam 1 aylık asgari ile benim 3-4 ayda alacağım sistemi topluyor.

Türkiye beni hep aşağı çekiyor. İnsanı Hep fırsatçı, dolandırıcı. Linç falan gelse de önemli değil ama o kadar övülecek bir ülke değiliz.

Hep bir gelecek kaygısı var. Ülkede herkes bölünmüş, kutuplaşmış durumda. Böyle bir ülkeyi maalesef ben eskisi gibi sevemiyorum.

Kazandığın paranın her geçen gün değeri düşüyor. İstediğin şeyleri alamıyorsun. Eskiden haftada 2 kere kırmızı et yerdik. Şimdi ise annem de işe başlamasına rağmen bırak haftayı ayda 1 kere anca yeriz. Ben ekran kartımı zor tamir ettirirken yurt dışındaki adam 1 aylık asgari ile benim 3-4 ayda alacağım sistemi topluyor.

Türkiye beni hep aşağı çekiyor. İnsanı hep fırsatçı, dolandırıcı. Linç falan gelse de önemli değil ama o kadar övülecek bir ülke değiliz.

Hep bir gelecek kaygısı var. Ülkede herkes bölünmüş, kutuplaşmış durumda. Böyle bir ülkeyi maalesef ben eskisi gibi sevemiyorum.

Benim demek istediğim ayrı bir şey üstünüzemi aldınız bilmiyorum ama Vatan edebiyatı yapıpta Vatan'ı sevmeyenlerde hiçbir faydası olmayan insanlardan bahsettim. Atalarımız açlık yokluk içinde bir savaş verdi biz okumalı çalışmalı ülkemizi refaha ulaştırmalıyız.

Geri
Yukarı