VDSL Port kapatılmış ve ADSL Tanımlanmış

Merhaba, normalde 75-80 Mbps hat değerlerim vardı 2-3 aydır bu 25 civarlarında seyretti. Bi' ara tekrar eski haline dönmüştü, 1 hafta sonra bozuldu. Şimdi altyapı sorgulama yapayım dedim, ne göreyim? ADSL port gözüküyor adresime. Yıllardır VDSL olan portum neye göre düşürüldü yahu? Ben de diyorum neden 50Mbps pakette 24-25Mbps alıyorum. Ne yapayım kime söyleyeyim? Firmaya yazdığımda kablo diyip durmuşlardı, portumun değiştiği hiç bildirilmedi.

1601914505609.png

Bu sorgulama sizin hangi portu kullandığınız göstermez. Saha dolabında boş/dolu port durmunu gösterir.

Modem arayüzünden hat modunuza bakarsanız ancak portunuzun ADSL mi yoksa VDSL mi olduğunu anlayabilirsiniz.
1601914941138.png

Burası böyle ancak yıllardır 75-80 destekleyen hat neden buralara düşüyor çözmüş değilim. Ayrıca bu zam geldiği gece 50Mbps hızdan 24Mbps'e düşmüştü. Ve sürekli kablo deyip durdular.
TürkNet mi kullanıyorsun?
Hayır.

Portunuz hala VDSL sakin olsun. Eki Görüntüle 691980

Hat zayıflamanız artığı için hızınız düşmüş. Ankastre tarafında ya da ev tarafında ek var mı ?
Ev içinde bir kablodan diğerine geçiş var, ancak bu hep vardı. Evde nem falan da yok çözemedim.
Ayrıca diyelim kablodan kaynaklıydı, 2 hafta önce tekrar eski haline dönüp şimdi buna geri dönmesi çok garip değil mi? Hani kablodan kaynaklıysa dalgalanması gerekmez mi? 55-65-45 falan olur o zaman derim, kablodan diye. Ancak bu durum garip. Bilgili birisi gibisiniz, yorumunuzu bekliyor ve değer veriyorum.

İnternetinin hat zayıflaması fazla hat sinyali - değerde gözüküyor. Bunun iki sebebi var ya senin eve gelen kablolarda sorun oluşmuş veya sana gelen internetin alt yapısında sorun var ya da senin internet sinyalini kasıtlı bir şekilde kısmışlardır.

Şimdi o geçiş olan kısmı her iki tarafdan 3cm kadar kesip yeniden ekleyin. Durum düzelirse sorun oradan kaynaklıdır.

Elektrik bandı sakın kullanmayın. YAK-1 diye geçen konnektörü satın alıp kullanın. Tanesi en fazla 1₺'dir.

Düzelmez ise arıza kaydı açın. Sorun yok diye dönüş yapılırsa elit ekip talep edip, ankastre ve modem arasını ölçtürün.

İnternetinin hat zayıflaması fazla hat sinyali - değerde gözüküyor.
Oranın + veya - olması kısıldığı anlamına gelmez. O kısmı hattan gelen DC voltajmış gibi ölçülür. Kısma veya açma gibi durum söz konusu değildir.

Şimdi o geçiş olan kısmı her iki tarafdan 3cm kadar kesip yeniden ekleyin. Durum düzelirse sorun oradan kaynaklıdır.

Elektrik bandı sakın kullanmayın. YAK-1 diye geçen konnektörü satın alıp kullanın. Tanesi en fazla 1₺'dir.

Düzelmez ise arıza kaydı açın. Sorun yok diye dönüş yapılırsa elit ekip talep edip, ankastre ve modem arasını ölçtürün.

Oranın + veya - olması kısıldığı anlamına gelmez. O kısmı hattan gelen DC voltajmış gibi ölçülür. Kısma veya açma gibi durum söz konusu değildir.
Nereden alabilirim? Nasıl kullanılıyor? İnternette biraz pahalı gibi :(
1601915988391.png

Yeni konular

Geri
Yukarı