İnceleme Karşılaştırma Victus 16 13500H 4050

Herkese selam arkadaşlar, Intel Victus modellerinin limitlerinden dolayı gömülüp forumumuzda önerilmediğini fark ettiğim için detaylı bir test yapıp aslında performansının ne derecede olduğunu, giriş seviyesi modellerle karşılaştırdığım ve kullanan kişinin deneyimlerinden de bahsetmek istediğim için konu açtım. Kullanıcı deneyimi de olduğu için burayı uygun gördüm. Konuyu açmamda yardımcı olan, testleri yapan ve deneyimlerinden bahsedip yardımcı olan kuzenime buradan teşekkürler @Ali Emir Kcygt ❣️

İlk kısım benim herhangi bir kişisel yorumumu içermiyor, tamamen kullanıcıya sorduğum ve onun verdiği cevaplardır, daha çok ben sordum o cevapladı.

İlk olarak kasası cihaz hakkında en zayıf gelen yön oldu benim için, sanki kolay bükülebilir veya hasar görebilir hissi veriyor. Klavye hissiyatı gayet iyi fakat cihaza biraz dikkat edilmeli, tabii fiyat bandındaki diğer modellerin kasası nasıl pek bilmiyorum ona göre yorumlamak gerekebilir. Panel hakkında ise en çok parlaklığı hakkında gömüldüğünü gördüm, şu süreliğine evde kullandığım için bana herhangi bir eksi yaratmadı ve gözüme kötü gelmedi. Gece ışığı modunu açıp kullanıyorum.

Fan sesi konusunda performans modunda kullanırken kütüphaneye gitsem atılma garantili muhtemelen fakat balanced modda fena değil, kişi çok yakında olmadığı sürece pek rahatsız etmiyor. Hiç yok değil ama oldukça hafif.

Control Center konusunda aşırı bilgim yok diğer cihazların neler sunduğunu bilmediğim için fakat basit bir kullanıcı için gayet yeterli bir hub, performans modları, ses için EQ ayarları klavye ışıklarını kontrol etme gibi basit şeyleri sunuyor çok kompleks değil ama yeterli. (kendisine burada ekran sallanma durumunu sordum) Ekran sallanması hiç yaşamadım klavyeye sert bassam bile herhangi bir rahatsızlık yaratmadı. Soğutma sistemi fena değil gibi benim için, daha çok sessiz olmasını sevdiğim için oyunları balance modda oynuyorum ve yeterli FPS değerlerini de veriyor rahatça, sesi de aşırı olmuyor.

Bundan sonrasını ben ele alıyorum, öncelikle cihazın detaylı donanımlarını sunmayla başlayalım;

Ekran kartı: 4050 120W bir GPU bulunduruyor, 15 kasalı modelleri de 75W ile geliyor. 100W üstü bu modellerde gereksiz denilebileceği için gayet yeterli bir değer.

İşlemci: Konu başlığında da gördüğünüz tartışmalı 13500H :D

RAM: İçerisinden 5600 MHz Samsung'un bir RAM'i çıktı, kendi sitesinin linkini bıraktım. Cihaz 16 GB belleğe sahip, işlemci en fazla 5200 MHz desteklediği için 5600 MHz olsa da o hızları kullanamıyor cihaz. M425R1GB4BB0-CWM(DDR5) | DRAM | Samsung Semiconductor Global

SSD: 512 GB gene Samsung marka bir SSD karşılıyor bizi ve gayet hızlı bir SSD, gen 4 bir SSD değerlerini görmek isteyen varsa gene sitesini bıraktım. MZVL2512HCJQ-00$00/07 512GB | SSD | Samsung Semiconductor Global (2. bir M.2 NVMe SSD slotuna sahip cihaz.)

Panel: 250 nit, %45 NTSC sunan, benim oldukça zayıf olduğunu düşündüğüm bir panel. Panel kodunu merak edenler illa olur diye kodunu da vereyim; CMN162E.

Sanırsam bu kadarı yeterli, cihaz hakkında bilgi arayan kişiler için yeterli olacaktır diye düşünüyorum. Sıradaki kısım performans ve karşılaştırmalar üzerine olacak, burada çoğu giriş seviyesi modeli toplayacağım ve karşılaştıracağız. "Şunun mu soğutması iyi bunun mu?" "Ya şu modele çok throttle oluyor diyorlar da nasıl?" diye olan soruları elimden geldiğince bitirmeye çalışacağım. Öncelikle şunu belirteyim, yeni sayılabilecek çoğu giriş seviyesi model limite sahip arkadaşlar istisnasız, önemli olan buna rağmen verdiği performans ne? Kısmı.
Cinebench R23 Multi Core performansı:

383199627_1631798413897569_65641909423677828_n.png

Test sırasında ortalama 70W civarlarında dolaştı, cihazın altı açık değildi uygun olmadığı için. Yaklaşık 14K veya üstü göreceğini düşünüyorum açık şekilde, görebilenler de olmuş zaten.
Timespy puanları:

381397238_1865782520484189_3774043510169773704_n.png

381423677_1364632974403899_8955827717676649348_n.png

381423584_6690585004334539_3055976767524135519_n.png

381420217_1701557046985555_6690778473421825320_n.png

Sırada aşure kısmı, bunu diğer giriş seviyesi cihazlarla karşılaştırmaya geldik. Övülen ve daha iyi olduğu söylenen AMD Victus'la başlayalım. (Direkt AMD modelleri öven ve Intel modellerin kötü performans verdiğini söyleyen kesim var, ondan rakiplerinde daha çok AMD koydum, işlemcinin asıl rakibi 7640HS zaten.)

7840hs victus.png
Yakın değerler, ki dediğim gibi 14K üstü görebiliyor Intel model altı kapalı olduğu için biraz geriye düştü tabii ki.

7640HS modeli test eden güvenilir bir kaynak olmadığı için koymadım Victus için, ortalama 3K cıvarlarında daha düşük performans vereceğini düşünebilirsiniz.

Nitro 16 7640hs.png

Nitro 16 7735hs.png

Tuf a15 7735hs.png

TUF Nitro 16'yı geçebilmiş, tebriki hak ediyor bence :D

Nitro 16 7840hs.png

Victus 13700h 16,1.png

Nitro 12500H.png

Tüm modellerin test sonucu R23 10 dakikalık Multi Core testinin sonucudur ve stok değerleridir, iyi hoş buradan çıkarmamız gereken ne? Öncelikle Intel modellere öcü muamelesi yapmıyoruz, gördüğünüz gibi rakip işlemcileri rahatça yere serebiliyorlar ve idare eder performans veriyor. Uyguna bulduğunuz durumlarda kendileri gayet tercih edilebilir durumdalar, piyasadaki giden modellerin neredeyse çoğunu koydum ki aklınızda fikir oluşsun. Şu anki piyasada giden modeller bunlar, LOQ gibi modeller çoğalırsa onları da ekleriz, neden olmasın. Halen daha kategoride ''Intel tercih etmeyin throttle uhu" yazısı görürsem tepenize çökerim ha🫠

Ha tamamdır, HP'nin yazılımı üzerinden performans moduna al, güç ile alakalı bir şey varsa SS atar mısın? Çözülürmü emin değilim.

Ha tamamdır, HP'nin yazılımı üzerinden performans moduna al, güç ile alakalı bir şey varsa SS atar mısın? Çözülürmü emin değilim.
Performansta zaten.

Bios güncellemesi varmış . Fark etmemiştim. Şimdi onu yapıyorum .

Performansta zaten.
Bu çözülebilir gibi değil hocam, o zaman da yazmıştık sanırsam öyle hatırlıyorum.

BIOS güncellemesi varmış. Fark etmemiştim. Şimdi onu yapıyorum.

Dene bakalım, büyük ihtimal Power throttle gidecek ama sıcaklık için farklı bir şey yapman lazım.

Aynen öyle yazmıştınız da ben de niye böyle diğerlerinde böyle değil.

HP BIOS güncellemesiyle o kısımları ayarladı, güncelleyip tekrar bak istersen.

Hem thermal hem de Power throttle vardı bu arkadaşın sisteminde, HP yeni serilerinde ayarlamış gibi duruyor.
15 versiyonu olduğu için normal, dediğim gibi soğutma sistemleri farklı.

Geri
Yukarı