İnceleme HP Victus 16 İncelemesi

Merhabalar, hp victus 16 3050ti versiyonunu alıp iade edip 3060'lı versiyonunu kullanan biri olarak size HP Victus hakkında yaşadığım tecrübeleri anlatacağım.
Şu anda kullandığım model i7 12700H işlemcili RTX3060 ekran kartlı model. 16 GB RAM'e sahip.

1 ) Ürün freedos olarak geliyor yani içinde bir işletim sistemi yok. Sizin Windows'u kurmanız gerekiyor.
2) İnternette belki görmüşsünüzdür ekran fazla sallanıyor diye. Bu olay kısmen olsada var ama klavyeden tuşlara basarken yada oyun oynarken vs. böyle bir şey yok. Ben internetten bu yorumu okumadan önce böyle bir şey olduğunu fark etmemiştim bile.
3) Klavyede büyük enter yok ama Türkçe "ğ", "ü" gibi tuşlar mevcut.

3050ti versiyonunu neden iade edip 3060 aldım?
3050ti versiyonunda video izlerken özellikle yüksek seste bazı videolarda seste patlama gibi rahatsız edici sesler duydum ve iade ettim. Gerçi şu andaki kullandığımda da böyle sorun mevcut ama biraz daha az. Reddit'te bu sorunu sorduğumda(reddit) windows11 kullanarak bu soruna sahip olmayan birisi var. Belki win11 geçmek çözüm olabilir ama 3050ti'yi iade etmeden önce onu win11'e geçirmiştim fakat sorun düzelmemişti.​

Windows'u kurdum ama driverlar yok!
Windows açıldı, wifi, touchpad driverları falan hiç bir şey yok. Bunun için modeme kablo ile bağlayıp, driverları (en azından wifi) yüklemeniz lazım.​
Driverları kendiniz indirmek isterseniz Windows10 için HP'nin kendi sitesinde driver desteği yok! Windows 11 için var. İnternete eriştikten sonra Driver Booster yazılımını yükledim ve o otomatik olarak driverları bulup benim için kurdu (Windows10).​

Hoparlör sesi az!
Bu kesinlikle olan bir şey. 3050Ti'li versiyon da da vardı, şu an kullandığım 3060'lı versiyonda da var. Bunun çözümü 3. parti bir yazılım kurmak. Yazılımın adı FxSound. Kendisinin kullanımı çok basit. Aç kapa butonu var. Aç'ı aktif edince hoparlör sesi normal olması gerektiği seviyeye geliyor. Muhteşem bir yazılım!​

İşlem yapmazken bile klavye birazcık sıcak! (Bendeki Intel modeli AMD modellerinde böyle bir olay var mı bilmiyorum ama varsa çözüm aynıdır muhtemelen)
Bunun sebebi Intel Turbo Boost. Bu özellik sayesinde işlemciniz frekanslarını yükselterek daha çok performans sağlıyor. Eğer siz video izleme, bir şeyler okuma gibi yüksek performans gerektirmeyen şeyler yapıyorsanız bu özelliği kapatarak hem gereksiz sıcaklıktan hem daha uzun batarya ömrüne sahip olursunuz. Şu YouTube videosundaki 4:44 den sonraki işlemi yaparsanız bu turbo boost özelliğini istediğiniz zaman Güç Planı'ndan açıp kapatabilirsiniz. Ekran görüntüsünü eke koyuyorum.​
Not: Ben Pilde iken Turbo boost'u kapatıyorum, eğer Prize'e takılıysa bu özelliği açıyorum. Eğer sizin bilgisayarınız prizdeyken fazla ısınıyorsa; prizde iken bile bu özelliği kapatıp sıcaklığı çok düşürebilirsiniz. (Birazcık performans kaybına sebep olacaktır, deneyip görmeniz lazım)​

Şarj süresi: Intel Turbo boost kapalıyken 2.30-3 saat (Klavye ledi açık değil parlaklık %30-40 civarı)

Artıları:
Güçlü bir sistemi diğer rakiplerine göre uygun fiyata sunması
144 Hz keyfi bir başka
Dış görünüşünü ben beğeniyorum
Hızlı şarj oluyor

Eksileri:
Malzeme kalitesi çok iyi değil.
Hoparlörü başlangıçta yeterince yüksek ses vermiyor ve konumlandırılmasının yanlış olduğunu düşünüyorum. Hoparlör sadece 2 tane ve bunlar bileğin koyulduğu kısmın altında ve kasanın altına bakıyor. Keşke yukarı bakan hoparlör koysalardı.
Windows 10 için driver desteği resmi olarak yok.
Şarj süresi az(2.30-3 saat).

Sonuç: Ürün yüksek performans sunuyor ve bu gerçekten çok güzel. Ürünün fiyatını düşük tutmak için tabii ki bir yerlerden kısmlara gerekiyor. Ben B&O ile çalışacaklarına Dolby Atmos ile çalışmalarını isterdim. Ürünü aldığım için pişman değilim. Bu ürünü performansa önem veren birisiyseniz almanız gerekiyor.

Yorumlarınıza göre ve aklıma gelen şeylere göre ilerde bu yazı güncellenecektir.

Dosya Ekleri

• güç seçenekleri.png
    güç seçenekleri.png
    15,6 KB · Görüntüleme: 205
32gb olanı aldım. Gayet güzel. Ekran konusunda daha fazlasını beklerdim renk ve netlik olarak. Bu can sıkıcı oldu benim için. Ama iade edilecek kadar değil. Klavyenin ortası her zaman sıcak. Tabi fanları kapalı oluyor bende genellikle. Normal bence. Sıcak da özellikle bakmadan hissedilecek gibi değil.

ilk kurulumda Wifiyi bile bulamaması w11 in beni baya şaşırttı. Ethernet kablosuyla kurdum bilgisayarı. Touchpad filan bozuk sandım bir an.

Baya performanslı ve güzel. Mac kurulur mu merak ediyorum. Yüksek tasarruf modunda pil olarak 4 saati bulabilir gibi geliyor bana çok ölçme fırsatım olmadı.

Tuş ışıkları abartı duruyor. Kısabilmek güzel olurdu. Tasarım olarak seviyorum. GameGaraj yerine tercih etme sebebim tasarım oldu. Ekran canımı sıkıyor sadece onun dışında pil biraz daha iyi olsa güzel olurdu. Ses çokta mühim değil benim için. Klavyenin Tuşları güzel. Neyse baya karışık oldu.

M2 var. Ryxen 5 5600h Rtx 3060 model var bende de klavyenin ortası ısınıyor.
Oyunlarda işlemci ısınıp da frekans düşürecek düzeyde mi ısınıyor?

Elimde 1TB m2 SSD var da, alırsam onu takacağım. HP garantiyi sorun ediyor mu? kendim taksam problem çıkarırlar mı?

Teşekkür ederim bilgilendirme için... Müsait bi vaktinizde cihazın bi'kaç fotoğrafını paylaşma şansınız varmı?
Tabi ki. Bu arkadaş upgrade yapmış bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Cihaz teknik özellik olarak yeterli olabilir ancak pil süresi olarak bana çok yetersiz geldi. Bir sürü özelliği kıstıktan sonra bile 2.5-3 saat şarj süresi sunması fazlasıyla başarısız. Mobil cihazlar zaten taşımak ve farklı farklı ortamlarda herhangi bir şeye bağlı olmadan kullanım açısından tercih edilmekte bunun yanında bu kadar kısa şarj süresi ile her gidilen yerde priz aratır gibi gözüküyor.

Geri
Yukarı